Genel Bilgi

En İyi Yazarlar (Tüm Zamanların En İyi 20 Yazarı)

En İyi Yazarlar (Tüm Zamanların En İyi 20 Yazarı)

Başlıklar

En İyi Yazarlar (Tüm Zamanların En İyi 20 Yazarı)

Yazarlar kaleme aldıkları eserlerle hem kişilerin hem de toplumların hayatında etkili olmaktadırlar. Bugüne kadar yüzlerce yazar binlerce eser yazmış; fakat yazılan eserlerin her birisi aynı etkiyi gösterememiştir. Ekseriyetle yazarların değerleri vefat ettikten sonra anlaşılmış, hatta eserleri okurlarla vefatlarından sonra buluşabilenler olmuştur. Günümüzde de gerek kitaplarını gerekse hayatlarını merak edenlerce en iyi yazarlar araması yapılmaktadır. Bu çalışmamızda sizler için en iyi yazarlar (tüm zamanların en iyi 20 yazarı) listesi hazırladık ve kitap satışlarıyla, okunurluklarıyla, anketlerle öne çıkan yazarlar hakkında kısa bilgileri bir araya getirdik.

En İyi Yazarlar (Tüm Zamanların En İyi 20 Yazarı)

Tüm zamanların en iyi 20 yazarı listemiz şunlardan oluşmaktadır:

 1. Lev Tolstoy, 
 2. William Shakespeare,
 3. James Joyce, 
 4. Vladimir Nabokov, 
 5. Fyodor Dostoyevski, 
 6. William Faulkner, 
 7. Charles Dickens, 
 8. Anton Çehov, 
 9. Gustave Flaubert, 
 10. Jane Austen, 
 11. Homeros,
 12. George Orwell,
 13. Mark Twain,
 14. F. Scott Fitzgerald,
 15. Miguel De Cervantes,
 16. Virginia Woolf,
 17. Henry James,
 18. Ernest Hemingway,
 19. Cengiz Aytmatov,
 20. Sabahattin Ali.

Lev Tolstoy

1.         Lev Tolstoy

On yıllardır en çok okunan ve en çok bilinen yazarlardan birisi Lev Tolstoy olmuştur. Dostoyevski ile aynı çağda yaşamıştır ve Rus edebiyatının altın çağının simgelerinden birisi olmuştur. Hususiyetle filozof ve pasifist yönüyle anılmaktadır.

Zengin bir ailenin çocuğu olarak Rusya’nın Tula şehrinde 9 Eylül 1828 tarihinde dünyaya gelmiştir. Çok küçük yaşlarda önce annesi, ardından babası vefat etmiştir. Yakınları tarafından büyütülmüş, küçüklüğünden itibaren Fransızcasını ilerletmiştir. Voltaire, Jean Jacques Rousseau’yu okumuş, bunların büyük etkisinde kalmıştır. Daha sonra yoksul köylülerin arasında katılan Tolstoy, ilk serisi olan Çocukluk’unu bu dönemde yazmıştır.

Daha sonra orduya giren Lev Tolstoy, Kafkasya’ya gitmiş, Kafkasya’da yoksulluklar içindeki halkın yaşayışlarına tanık olmuş, bunları hikayelerine taşımıştır. 1854 yılında subay olarak Kırım Savaşı’na katılmıştır. Ardından askerlikten ayrılıp Petersburg’a geçmiştir. Burada sakin bir dönem yaşamış ve birçok eserini kaleme almıştır.

Ardından Batı Avrupa ülkelerine uzun bir gezinti düzenleyen Tolstoy Almanya, Fransa ve İsviçre’yi dolaşmış, ülkesine döndüğünde doğduğu konağa yerleşmiştir. Lükten hoşlanmayan yazar, köyünde bir okul kurmuş, 1862’de artık huzura kavuştuğuna kanaat getirmiş ve evlenmiştir.

Karısı Sophie Behrs evlendiklerinde 18 yaşındadır ve aralarında 16 yaş fark vardır. Bu evlilikten çiftin on üç çocuğu dünyaya gelmiş, bunlardan üçü bebekken, birisi beş, diğeri yedi yaşında vefat etmiştir. En kuvvetli romanları arasında gösterilen Savaş ve Barış ile Anna Karenina’yı da bu dönemde kaleme almıştır. Eserlerini yazarken en büyük yardımcısı karısı olmuş, sadece Savaş ve Barış’ı on iki kez düzenleyip yazmıştır.

Tolstoy eserlerinde insanlığın çeşitli meselelerini kaleme almış, ülkesindeki toplumsal çalkantıları, halkın yaratılışını, yaşayışını kendine has üslubuyla yansıtmıştır. 1910 yılında, 82 yaşında vefat etmiştir. Kış ortasında evini terk eden yazar, hasta düşmüş ve Astapovo’da bir tren istasyonunda zatürreden hayatını kaybetmiştir. Polis vatandaşların Tolstoy’un cenazesine katılımı engellemeye çalışsa da binlerce köylünün katılımıyla defnedilmiştir.

Hayatı boyunca birçok sıkıntı yaşayan Tolstoy, bütün servetini köylülere dağıtmış, onlar gibi yaşamayı seçmiş, bundan dolayı ailesiyle arası bozulmuştur. Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmesine rağmen seçilmemiş ve bu kararla Nobel komitesi büyük eleştiri almıştır.

William Shakespeare

2.         William Shakespeare

İngiliz yazar, şair ve aktör William Shakespeare, Nisan 1564’te dünyaya gelmiştir. Döneminin en iyi şair ve yazarları arasında gösterilen William Shakespeare daha sonraları da eserleriyle tüm zamanların en iyi yazarları arasında kabul edilmiştir. Hamlet, Kral Lear, Othello, Romeo ve Juliet, Macbeth, Julus Cesar, Fırtına gibi eserleri her zaman en fazla ses getirenlerden oluştur.

William Shakespeare’in eserlerinde pek çok detay bulunmakta, okuyucular çoğu kez yazarın o çağda, bu kadar kısa sürede bu kadar fazla bilgiye nasıl sahip olduğuna kafa yormaktadırlar. Doğrudan kraliyet ailesinden izleyicileri olmuş olan William Shakespeare, döneminde İngiltere’nin en iyi göstericisi kabul edilmiştir. İngiltere’nin ulusal şairi olarak anılan yazar üzerine bugün dahi özel okumalar yapılmakta, erken yaşlardan itibaren bütün İngilizler Shakespeare okumaktadır.

James Joyce

3.         James Joyce

Ünlü yazar James Joyce İrlanda’nın başkenti Dublin’de 1882 yılında dünyaya gelmiştir. 20.yüzyıl edebiyatına çok büyük etkileri olan yazar, ilk eğitimini Cizvit okullarında almıştır. Daha sonra University Collage’da felsefe eğitimi almış, henüz üniversite yıllarında kitap eleştirileri kaleme almaya başlamıştır.

James Joyce’un en ünlü eserleri arasında Sürgünler, Ulysses, Dublinler gelmektedir ve özellikle de edebiyatta yeni bir dil geliştirerek ününe kavuşmuştur. 1916 yılında Zürih’e taşınan yazar, yaşamındaki en yoksul zamanlarını burada geçirse de en üretken olduğu zamanlar da buradaki dönemidir. Başyapıtı kabul edilen Ulysses’i de Zürih’te yazmıştır. Bu eserinin Türkçe çevirisi ilk kez Nevzat Erkmen tarafından yapılmış ve 1996 yılında basılmıştır. 2012 yılındaysa Armağan Ekici çevirisi ile bir kez daha basılmıştır. Bilinmeyen bir nedenle 1941 yılında yaşamını yitirmiştir.

Vladimir Nabokov

4.         Vladimir Nabokov

Rus asıllı Amerikalı yazar Vladimir Nabokov 22 Nisan 1899’da dünyaya gelmiştir. Uluslararası üne kavuştuğu romanlarını İngilizce olarak yazmıştır. Aristokrat bir ailede doğması iyi bir eğitim almasına imkân sağlamıştır. Ekim Devrimiyle birlikte ailesi 1919’da Rusya’dan Londra’ya geçmiştir.

Üniversite eğitiminin ardından 1922’de Berlin’e geçmiş, 1926’da ilk romanı Mashenka’yı yayınlamıştır. 1938’de ise Nazi yönetiminden kaçıp Paris’e, 1940’da da ABD’ye göçmüştür. 1959’da Rus edebiyatı profesörü olmuş ve İsviçre’ye taşınmıştır. 1977’de İsviçre’nin Montrö şehrinde vefat etmiştir.

Türkçeye çevrilen eserleri arasında Sebastian Knight'ın Gerçek Yaşamı, Çarpık Dünya, Solgun Ateş, Saydam Şeyler, Ada ya da Arzu, Cinnet, Karanlıkta Kahkaha ve daha fazlası bulunmaktadır.

Fyodor Dostoyevski

5.         Fyodor Dostoyevski

Rus edebiyatçı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski dünyanın en ünlü yazarlarından birisidir. Çarlık Rusya’sında, Moskova’da dünyaya gelen yazar, Rus toplumunun portresini en güzel şekilde eserlerine yansıtmıştır. Ecinniler (Cinler), Suç ve Ceza, İnsancıklar, Budala, Kumarbaz, Karamazov Kardeşler, Yeraltından Notlar en meşhur kitaplarından bazılarıdır.

Fyodor Dostoyevski çocukluğunun ilk yıllarını alkolik babası ve hasta annesiyle geçirmiştir. Annesinin ölümünden sonra Petersburg’a giderek mühendislik okumaya başlamıştır. Okuldan mezun olduktan sonra istihkam müdürü olmuş, bir yıl sonra da istifa etmiştir. İstifasının hemen ardından 1846 yılında ilk kitabı İnsancıklar basılmıştır. Fakat herhangi bir başarı elde edememiştir.

Bu yıllarda siyasetle de ilgilenen yazar tutuklanmış ve kurşuna dizilmek suretiyle idam edilmesine karar verilmiştir. Fakat infazdan önce affedilmiş, Sibirya’ya sürgüne gönderilmiştir. Sonrasında da askere alınmıştır.

1857 yılında Mariya Dimitriyevna ile evlenen Fyodor Dostoyevski, 1859 yılında serbest bırakılmış ve Petersburg’a dönüş yapmıştır. Ecinniler kitabında yazar, Komünist Rusya’nın ayak izlerini işlemiştir. 1872 yılında yazdığı bu eserinin öngörüsü olarak 1917 yılında Çarlık rejimi yıkılmıştır.

28 Ocak 1881’de Fyodor Dostoyevski akciğer kanaması nedeniyle Petersburg’da hayatını kaybetmiş, 31 Ocak 1881’deki cenaze törenine otuz binin üzerinde kişi katılmıştır.

  William Faulkner

6.         William Faulkner

William Faulkner 25 Eylül 1897 yılında Mississippi’de dünyaya gelmiştir. Modern Amerikan edebiyatının Hemingway ile birlikte en büyük ismi sayılır. Hemingway’den farklı olarak daha uzun ve daha karmaşık anlatımları tercih etmiştir. Çoğul anlatı, bilinç akışı gibi teknikler kullanmıştır. Avrupa’daki deneysel geleneği 1930’larda izleyen ilk Amerikalı yazar olmuştur.

William Faulkner eserlerinde daha çok güney kültüründeki bozulmaları ve çöküşü, aile sevgisini, gururu alt etmeyi işlemiştir. 1949 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmış, 1955’te de Pulitzer Ödülü’nün sahibi olmuştur. 17 Haziran 1962’de atıyla gezinti yaparken düşmüş ve tromboz oluşmuştur. 6 Temmuz 1962’de kalp krizi geçirerek vefat etmiştir. Türkçeye çevrilen eserleri arasında Aşk ve Ölüm, Sartoris, Ses ve Öfke, Kırmızı Yapraklar, Kutsal Sığınak, Abşalom, Abşalom, Bir Mayıs Günü, Duman, Ayı ve daha fazlası bulunmaktadır.

Charles Dickens

7.         Charles Dickens

Charles Dickens İngilizlerin en ünlü yazarlarından birisidir. Tam adı Charles John Huffam Dickens’tır. Ünlü yazar 1812 yılında Portsmouth şehrinde doğmuştur. Adından ilk söz ettirmeye başladığı eseri The Pickwick Pappers olmuştur. Lev Tolstoy’dan George Orwell’e kadar birçok yazarı etkilemiş olan Charles Dickens’ın birçok söz de özlü sözler arasında sayılmaktadır.

Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Charles Dickens, babasının maddi durumu bozulunca yoksul kalmıştır. 1837 yılında Catherine Hogarth ile evlenmiş, 1840 yılında da Amerika’ya taşınmıştır. Fakat sürekli seyahat ederek yaşamını sürdürmüş, 1870 yılında yine İngiltere’de hayatını kaybetmiştir.

Charles Dickens’ın en meşhur eserlerinden birisi Oliver Twist’tir. Bu eserinde kendi çocukluğundan izlere yer vermiştir. Ayrıca ünlü sihirbaz David Copperfield adını Dickens’ın aynı adlı eserinden almıştır. Bir diğer ünlü eseri Antikacı Dükkanı adını taşır ve bu eseri, baldızının ölümünden sonra ona ithaf etmiştir. Kaleme aldığı 14 eşsiz romanı tüm dünyada ilgiyle okunmaktadır.

Anton Çehov

8.         Anton Çehov

Anton Çehov 1860 yılında Rusya’nın Taganrog kentinde dünyaya gelmiştir. 1875’da aile Moskova’ya taşınsa da Anton ve bir kardeşi lise eğitimi için Taganrog’ta kalmıştır. Liseden sonra Anton da Moskova’ya yerleşmiş, üniversitede tıp eğitimi almıştır.

Özellikle kısa öykü ve oyun yazılarıyla meşhur olan Anton Çehov, kısa öykü alanında en büyük yazarlardan birisi kabul edilmektedir. 15 Temmuz 1904’te tüberkülozdan vefat eden yazarın biçimsel yeniliklere imza atmıştır.

Gustave Flaubert

9.         Gustave Flaubert

Fransız yazar Gustave Flaubert 12 Aralık 1821’de doğmuş, 8 Mayıs 1880’de vefat etmiştir. Edebiyat eleştirmenlerinin bir kısmınca modern romanın kurucusu kabul edilmektedir. Toplumsal gerçekçiliği çarpıcı biçimde eserlerinde işlemiştir. Özellikle 1857’de yayımlanan Madame Bovary bunun en güzel ve en çarpıcı örneği kabul edilir. Realist akımı başlatan eser olarak edebiyat tarihinde yer alır.

Kendi hayatından izlere yer verdiği diğer romanları Salambo, Duygusal Eğitim, Gönül Ki Yetişmekte, Ermiş Antonius ve Şeytan, Bilirbilmezler’dir. Kırlarda ve Kumsallarda adlı günlüğü, Bir Delinin Anıları adlı anı kitabı bulunmaktadır.

Jane Austen

10.       Jane Austen

Jane Austen 16 Aralık 1775 tarihinde İngiltere’nin Hamoshire kentinde dünyaya gelmiştir. 1783 yılında bir akrabalarının sayesinde okula kaydettirilmiş ve okumaya başlamıştır. Daha sonra Southampton’a ve ardından Reading’e gitmiş, Berkshire’deki Abbey okulunda eğitim görmüştür. Roman yazmaya 1789 yılında başlayan Jane Austen, 1802 yılında ilk önemli eserlerinden biri olan Becoming Jane’i tamamlamıştır. Türkçeye Aşkın Kitabı adıyla çevrilen bu kitap aynı zamanda filme de uyarlanmıştır.

1805 yılında Jane Austen babasını kaybetmiştir. 1809 yılındaysa Chawton’a kardeşinin yanına taşınmıştır. Yazarın romanlarından en çok öne çıkan karakterlerinin güçlü yapılarıdır. 41 yaşında, 1817’de göğüs kanserinden hayatını kaybeden yazar, kısa sürede Aşk ve Yaşam, Mansfield Parkı, Gurur ve Önyargı, Emma gibi klasikleri kaleme almayı başarmıştır. Hiç evlenmeyen yazarın kabri Winchester Katedralinde bulunmaktadır.

Homeros

11.       Homeros

Antik Yunan’dan günümüze kalan en güzel şiirler Homeros imzası taşımaktadır ve bu büyük yazarın takma adla bu şiirleri kaleme aldığı tahmin edilmektedir. Onun şiirlerinde Antik Yunan hakkında bugün bilinen birçok farklı konuyu bulmak mümkündür. Gerçekleri içeren şiirleri o dönemin hemen her şeyini yansıtmaktadır. İlyada ve Odysseus bunlar arasında en popülerleridir.

Homeros kendine has bir şiir yazma tekniği geliştirmiş ve bu teknik kendi kuşağı tarafından benimsenmiştir. Daha sonraları da birçok yazar onun tekniğini kullanarak eserler kaleme almayı sürdürmüştür.

George Orwell

12.       George Orwell

George Orwell 1903 yılında Hindistan’ın Bihar kasabasında dünyaya gelmiştir. Babasının memur ve Hindistan’ın da İngiliz sömürgesi olması nedeniyle Orwell ailesi o dönem Hindistan’dadır. 20. Yüzyıl İngiliz edebiyatının en bilindik yazarlarından birisi olan George Orwell distopya alanında dünyanın en iyi yazarlarından birisi kabul edilir.

İlk olarak Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla meşhur olan George Orwell, Big Brother (Büyük Bilader) kavramının da fikir babasıdır. Yazarın tüm dünyada ses getiren bir diğer kitabı Hayvan Çiftliği’dir. Hem 1984 hem de Hayvan Çiftliği aynı anda İngiltere, Rusya ve ABD’de yasaklanmıştır. Buna maruz kalan dünyada üç eser olmuştur ve bunlardan ikisi George Orwell’a aittir.

Hayvan Çiftliği dünya edebiyatının en başarılı rejim eleştirilerinden biri sayılmaktadır. Özellikle diktatör rejimlerin diktatörlüğe evirilme süreçlerini Hayvan Çiftliği’nde en güzel şekilde görmek mümkündür. 1984 kitabı da benzer şekilde eleştiri içermektedir.

Hayvan Çiftliği Kasım 1943’te yazılmaya başlanmış, Şubat 1944’te tamamlanmıştır. Komünizme yönetilmiş en güçlü eleştirilerden birisi kabul edilen kitap, tarih olarak bakıldığında ikinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru yazılmıştır. Bazı şiddet pasajları da bunu göstermektedir.

Bu iki eseri dışında Burma Günleri, Papazın Kızı, Wigan İskele Yolu, Neden Yazıyorum, Faşizm Kehanetleri, Kitaplar ve Sigaralar gibi eserlerin de sahibi olan George Orwell, 1950’de verem (tüberküloz) hastalığından 47 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Mark Twain

13.       Mark Twain

Samuel Langhorne Clemens eserlerinde Mark Twain adını kullanmıştır. Kasım 1835’te dünyaya gelen Twain, Amerika’nın ve dünyanın en popüler yazarlarından birisidir. Mizahçı, roman yazarı, satirist ve öğretmen olan Mark Twain’in en ünlü eseri Tom Savyer’in Maceraları adlı çocuk romanıdır. Bir diğer ünlü eseri Huckleberry Finn'in Maceraları adını taşır ve bu, bazı eleştirmenlere göre Amerikan edebiyatının ilk büyük eseri sayılır.

Mark Twain eserlerinde gülmenin güzelliği üzerinde durmuş, özellikle esaretin kötülüğünü anlatmıştır. Bir denizcilik terimi olan ve iki kulaç derinlik manasında gelen Mark Twain imzasıyla 30 farklı kitabı okuyucularla buluşmuştur.

Mark Twain daktilo alan ilk edebiyatçılardan biri kabul edilir. Bu nedenle daktilo ile yazan ilk roman yazarıdır. Fakat hangi eserinin daktiloyla yazılan ilk roman olduğu muallaktır. 18 Kasım 1865’de New York Saturday Pres adlı gazetede Claravas’ta Zıplayan Kurbağa Kutlaması adlı hikâyesi yayımlanmıştır ve bununla edebiyatta çıkış yapmıştır.

Son yıllarında ırk düşmanlığını, sömürgeciliği, kazanç hırsını, dinsel iki yüzlülüğü sert şekilde eleştiren yazılar yazan Mark Twain, 1906’da otobiyografisini yazmaya başlamış, fakat tamamlayamadan 21 Nisan 1910’da kalp krizi geçirerek vefat etmiştir.

Francis Scott Fitzgerald

14.       Francis Scott Fitzgerald

Amerikalı yazar Francis Scott Fitzgerald Eylül 1896’da dünyaya gelmiş Aralık 1940’ta vefat etmiştir. Muhteşem Gatsby tanınırlık kazandığı eseridir ve Amerikan yüksek sosyetesinden bir erkeğin uzun süreli aşkında yaşadığı başarısızlık konu edilmektedir. Güzel ve Lanetli, Cennetin Bu Yakası, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, Buruktur Gece, Son Patron başlıca eserleri arasında yer almaktadır. Eserlerinde rüya hayatını ve kendi dönemini en iyi şekilde birleştirmektedir.

Miguel De Cervantes

15.       Miguel De Cervantes

İspanyol roman, şiir ve oyun yazarı Miguel De Cervantes, 29 Eylül 1547’de dünyaya gelmiştir. Modern edebiyatın ilk romanı kabul edilen Don Kişot’u kaleme almıştır. Batı edebiyatının klasikleri arasında yer alan eser, bugüne kadar yazılmış en iyi kurgusal yapıtlardan birisidir.

Miguel De Cervantes genç yaşlarda deneme ve tiyatrolar yazmaya başlamış, kısa sürede ünlenmiştir. İspanyol edebiyatında da roman geleneğinin başlatıcısı kabul edilmektedir.

15 Eylül 1569’da Miguel De Cervantes adında birisi hakkında yaralama iddiasıyla tutuklama emri verilir. Verilen cezaya göre sağ eli kesilecek ve on yıl sürgün edilecektir. Bu durum isim benzerliği olabileceği gibi Miguel De Cervantes’in İtalya’ya gidiş nedeni de olabileceği şeklinde yorumlanır.

1570’te 2. Selim Kıbrıs’ı alır ve Papa V. Pius Avrupa’da Osmanlıya karşı birlik çağrısında bulunur. Çağrıya sadece Venedik ve İspanya karşılık verir ve Roma’daki İspanyol birliğine Cervantes de katılarak 7 Ekim 1571’deki İnebahtı Deniz Savaşı’nda bulunur. Savaşta göğsünden iki kez yaralanır ve sol elini bir daha kullanamaz.

Akdeniz’de Cezayir korsanlarına 26 Eylül 1575’te esir düşen yazar, beş yıl Cezayir’de kalır. Hayatının sonlarına doğru Don Kişot (Don Quijote) adlı eserini hapishanede kaleme alır ve tüm dünyada meşhur olur. 38’den fazla dile çevrilen eser, hala en çok okunanlar arasındadır.

Virginia Woolf

16.       Virginia Woolf

25 Şubat 1882’de Londra’da dünyaya gelen Virginia Woolf feminist ve modernist bir yazardır. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğan Virginia Woolf küçük yaştan itibaren zorlu bir yaşam geçirmiş, ailesinden ölenler, akıl hastası olanlar onu derinden etkileyerek ağır depresyonlar yaşamasına neden olmuştur. Bütün bunlar da eserlerine yansımıştır.

İlk kitabı Dışa Yolculuk 1915’te yayımlanmış, ikinci romanı 1919 tarihli Gece ve Gündüz olmuştur. Eşcinsel bir yaşam sürdüren yazar, son yıllarında yaşadığı dünyanın karamsarlığından dolayı intihar etmeyi düşünmüştür. Bipolar bozukluğu ile birlikte ağır depresyonlar yaşayan yazar, defalarca intihara kalkışmıştır. 28 Mart 1941’de eşine ve kız kardeşine bir mektup bırakarak evinin yakınındaki Ouse Nehrine gitmiş, ceplerine taş doldurup kendini nehre atmıştır.

Henry James

17.       Henry James

Henry James 15 Nisan 1843’te ABD’de dünyaya gelmiştir. 19. Yüzyılın sonları ve 20. Yüzyılın başlarında romanlar, edebiyat eleştirileri, kısa hikayeler kaleme almıştır. Eserlerinde işlediği ana tema insan bilinci olmuştur. Hayatının büyük kısmını Avrupa’da geçirmiş, ölümünden kısa süre önce de İngiliz vatandaşı olmuştur.

Henry James, psikoloji biliminin kurucularından olan Williams James’in de kardeşidir. Romanlarının birçoğunda kadına ve kadının iç dünyasına göndermeleri olmuştur. 1911, 1912, 1916 yıllarında üç kez Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen yazarın roman, hikâye, gezi yazısı, eleştiri, anı, otobiyografi, oyun, biyografi gibi pek çok alanda onlarca eseri vardır.

Londra Kuşatması, Yürek Burgusu, Bir hanımefendinin Portresi, Daisy Miller, Güvercinin Kanatları gibi Türkçeye çevrilmiş eserleri olan Henry James, 28 Şubat 1916 tarihinde, 72 yaşında Londra’da vefat etmiştir.

Ernest Hemingway

18.       Ernest Hemingway

Politzer ve Nobel ödüllerinin sahibi olan Ernest Hemingway 21 Temmuz 1899 tarihinde doğmuştur. Chicago’da dünyaya gelen yazarın babası doktor, annesi müzisyendir. 1917 yılında liseyi bitiren Ernest Hemingway daha sonra üniversiteye gitmeyi reddetmiş ve Kansas City Star adlı gazetede muhabirliğe başlamıştır.

Ernest Hemingway Birinci Dünya Savaşı’nda ambulans şoförü olarak görev yapmış, Toronto Daily News muhabiri olarak İstanbul’da da çalışmıştır. Lozan Barış Konferansını ve Mudanya Mütarekelerini takip etmiş, eşinin hamile olması nedeniyle Paris’e yerleşmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda ise Küba’ya yerleşmiştir.

Dünya çapında meşhur olan birçok eser kaleme almış olan Ernest Hemingway’ın en önemli eserleri arasında Silahlara Veda, Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Afrika’nın Yeşil Tepeleri sayılabilmekle birlikte toplam 18 romanı yayımlanmıştır.

Cengiz Aytmatov

19.       Cengiz Aytmatov

12 Ekim 1928 tarihinde Kırgızistan’ın Talas kentinde dünyaya gelen Cengiz Aytmatov Türk dünyasının en büyük yazarlarından birisi olarak kabul edildiği gibi eserleri dünya edebiyatında da sevilerek okunmaktadır.

Aytmatov ilk gençlik yıllarını 2. Dünya Savaşı yıllarında yaşamış, bu, onun eserlerine ve üslubuna belirgin biçimde yansımıştır. Rusya’da Cambul Veterinerlik Yüksek Okulu’nda iken edebiyata merak salan Aytmatov, aynı dönemde Gorki Edebiyat Enstitüsüne kabul edilmiştir. 1958 yılında enstitüden mezun olmuş, ilk romanını yayınlamıştır. Daha sonra Literaturnaya ve Yazarlar Birliği’ne dahil olmuştur.

Cengiz Aytmatov Rusya’nın en büyük ödülü olan Devlet Ödülü’nü ve Lenin Ödülü’nü kazanmıştır. Bunlar yanında daha yüzlerce ödülün de sahibi olan yazara başarı basamaklarında ilk kapıyı aralayan Cemile olmuştur.

Yazarın bu eseri Kırmızı Eşarp adıyla Türkçeye çevrilmiş olsa da daha çok Selvi Boylum Al Yazmalım adıyla bilinmektedir. Buna sebep de Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın rol aldıkları Yeşilçam filmidir. 1977 yapımı film, Cengiz Aytmatov’un Türkiye’de tanınmasını da sağlamıştır. 1966’dan sonra eserlerinin tamamını Rusça yazan yazarın eserleri 176 farklı dile çevrilmiştir.

Sabahattin Ali

20.       Sabahattin Ali

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907 tarihinde bugün Bulgaristan sınırları içinde yer alan Eğridere’de doğmuştur. Daha çok hikâye alanında eserler kaleme almış olan Sabahattin Ali yazdığı az sayıdaki romanla asıl ününü elde etmiştir.

Edebi karakterini daha çok toplumcu gerçekçilik üzerine oturtmuş olan yazar, hayatındaki deneyimlerini okuyucularına edebi bir dille aktarmıştır. Kendinden sonraki Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatını etkilemiştir. Eserlerinde sevgi, aşk gibi konularla birlikte zaman zaman siyasi tartışmalara göndermelerde bulunmuş, toplumsal aksaklıkları dile getirmiştir.

Edebiyat çevrelerinde herkesin taktirini toplayan Sabahattin Ali, 20. Ve 21. Yüzyılda etkisini sürdürmeyi başarmıştır. İlk hikâye ve şiirlerine Balıkesir’de başlamış, ardından İstanbul’daki edebiyat öğretmeni Ali Canip Yöntem’in teşvikleriyle Akbaba ve Çağlayan dergilerinde şiirlerini yayımlamıştır. Anadolu’da kısa süreli öğretmenlik yaptıktan sonra devlet tarafından dil eğitimi için Almanya’ya gönderilmiştir.

Almanya’dan dönüşünde Almanca öğretmenliği yapmaya başlayan Sabahattin Ali kısa süre sonra komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklanıp serbest bırakılmıştır. Ardından da Türk devlet büyüklerini eleştirdiği gerekçesiyle yeniden tutuklanmış, memurluktan ihraç edilmiştir. Fakat Atatürk hakkında yazdığı şiir nedeniyle devlet kurumlarında görevlendirilmiştir. Kendisine sosyalist etiketi yüklenen yazar, bunu kırmak maksadıyla Esirler adındaki oyununu yazmıştır.

Hayatının son dönemlerinde Türk milliyetçileriyle tartışmalar yaşamış, Nihat Atsız ile gerilim yaşarken aynı yıllarda Aziz Nesin’le birlikte dergi çıkarmışlar, buradaki siyasi eleştirileri nedeniyle haklarında davalar açılmıştır.

Sabahattin Ali 2 Nisan 1948’de Ali Ertekin adlı birisi tarafından kitap okuduğu sırada elindeki sopayla defalarca kafasına vurularak öldürülmüştür. Cansız bedeni Kırklareli’nin Bulgaristan sınırına yakın bir yerinde bulunmuştur. Kimler ya da kim tarafından azmettirildiği konusu hiçbir zaman açıklığa kavuşturulmamış, pek çok rivayet ortaya atılmıştır. Bunlar arasında en çok kabul gören Ali Ertekin’in MİT mensubu olduğu ve Sabahattin Ali’nin MİT tarafından öldürüldüğüdür.

41 yıllık kısa hayatına Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna romanlarını; Değirmen, Kağnı, Ses, Yeni Dünya, Sırça Köşk hikayelerini; Esirler adlı oyun kitabını ve Dağlar ve Rüzgar, Kurbağanın Serenadı, Öteki Şiirler adlı şiir kitaplarını sığdırmıştır.

İlginizi çekebilir: Sabahattin Ali Kimdir?

Fyodor Dostoyevski Kimdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN