Genel Bilgi

Montreal Nasıl Bir Şehirdir? Nerede ve İklim Özellikleri Nasıldır?

Montreal Nasıl Bir Şehirdir? Nerede ve İklim Özellikleri Nasıldır?

Başlıklar

Montreal Nasıl Bir Şehirdir?

Hepimiz konforlu ve refah bir ortamda yaşamak isteriz. Dünya üzerinde yaşam standartları en yüksek ülkelerinden biri olan Kanada birçok insanın yaşam kurmak istediği ülkelerin başında gelmektedir. Son dönemlerde sosyal platformlar üzerinden en çok araştırılan şehirler arasında Montreal yer almaktadır. Siz değerli okuyucularımızdan gelen “Montreal nasıl bir şehirdir?” sorusunu bu yazımızda detaylı bir şekilde yanıtladık.

Montreal, Kuzey Kutbunun 2. En büyük ülkesi olan Kanada’da yer almaktadır. Ülkenin başkentinden sonraki en önemli şehri olan Montreal, yıl içerisinde dünyanın her yerinden sanat, eğitim ve çalışma gibi sebeplerle göç almaktadır. Şehir, Kanada’nın Quebec eyaletinde bulunmaktadır. Son derece gelişmiş bir şehir olan Montreal ismini şehrin tam ortasında bulunan Mount Real’den almaktadır.

Mount Real, tarihten gelen kökten kültürün çağdaş dünya standartlarıyla uyum sağlaması açısından İstanbul’u andıran nadide şehirlerden birisidir. Şehir eski dönemlerde ‘Marie’nin Şehri’ anlamına gelen ‘Villie Marie’ ismiyle adlandırılmaktaydı. Kanada’nın diğer şehirlerinin aksine Montreal’de Fransız dili hakimdir.

Çevresinde üç tane dağ bulunan Montreal, tam anlamıyla bir sanat şehridir. Bu yönüyle her dönem birçok sanatçının uğrak mekânı olan şehirde sürekli olarak sanat aktiviteleri yapılmaktadır. Birçok ünlü serginin, fuarın bir arada rastlanabilmesi açısından dünyanın en gelişmiş adaları arasında gösterilmektedir. Şehirde Hollywood’un bir şubesi bulunmaktadır.

Montreal, 1642 yılında kurulmuştur. 2017’de yapılan nüfus sayımına göre 1,7 milyon kişi Montreal’de ikamet etmekte iken, şehirde yaşayan kişi sayısı 3,5 milyonu aşmaktadır. Saint Lawrence Nehri ve Mount Real dağının birlikte oluşturduğu doğal görüntü izlenilmeye değer bir manzara oluşturmaktadır.

Öğrencilerin Tercihi Montreal’de Eğitim Almak

Öğrencilerin Tercihi Montreal’de Eğitim Almak

Mount Real, Kanada’daki öğrenci nüfusunun en yoğun olduğu şehirdir. Şehirdeki kalabalık öğrenci nüfusu, canlı bir eğlence yaşamı gelişmesini sağlamıştır. Şehirde ortalama bir yaşam için 1200 dolar yeterli olacaktır. Mount Real’deki kişi başına düşen milli gelir 40.000 dolardır.

Şehride gezilmesi gereken yerler olarak,

  • Mount Royal Parkı,
  • Vieux – Montrel Bölgesi,
  • St. Patrick Bazilikası,
  • Crescent Caddesi,
  • Tohu gibi birçok Özel İşletme ve Tiyatrolar
  • Notre Damme de Lourdes Şapeli,
  • Tarihi Müzeler
  • Montreal Yer Altı Şehri
  • Notre – Dame Bazilikası,
  • Modern Sanat Müzesi olarak sayılabilir. Dünyaca tanınan sanatçıların eserlerini sergilemek amacıyla seçtiği birçok mekânı barındıran şehir saymakla bitmez birçok mimari eser niteliğinde yapısıyla tanınmaktadır.

Şehir dünyanın en iyi dizayn edilmiş şehri seçilmiştir. Fransızca ve İngilizce ortak tabelaların yanı sıra Fransızcanın hakimiyeti görülmektedir. Montreal Parkı, yaz kış birçok kişinin spor amacıyla ziyaret ettiği bir bölgedir.

Düşük maliyetlerle dünya standartlarının en üstünde eğitim ve çalışma olanağı gibi seçenekler sunması sebebiyle öğrenci kenti olarak anılmakta olan Montreal, Türkiye’den çokça öğrenci tarafından seçilmektedir.

Şehirde 11 tane üniversite bulunmaktadır. McGill ve University of Montreal, dünyadaki eğitim olanakları en iyi olan üniversiteler arasında ilk 100 içerisinde gösterilmektedir. Montreal halkı, öğrenci dostudur. Şehirdeki yerleşik birçok aile evlerinde öğrencilere de yer açmaktadır. Eğitim için Montreal üniversitelerini seçen öğrenciler, uyum sağlarken genellikle ilk olarak aile yanı yerleşimi uygun görmektedir. Ayrıca, birçok üniversite yurdu ve öğrenci yurtları da bu noktada hizmet sağlamaktadır. OECD’e göre dünyanın en eğitimli ülkesi Kanada’dır. Buna örnek gösterebilecek bir şehir olan Montreal’de eğitime büyük yatırımlar yapılmaktadır.

Montreal’in İklim Özellikleri Nasıldır?

Montreal’in İklim Özellikleri Nasıldır?

Şehirde birçok göl bulunmaktadır. Çevresini kuşatan dağlar sayesinde doğaseverlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle Mount Real Dağı, kışın kayak tutkunlarının yazınsa izcilerin uğrak mekanıdır. Şehirde iklim farkı oldukça fazladır. Yazın aşırı sıcak kışınsa aşırı soğuk olabilmektedir.

Montreal’in yaz ayı ortalama sıcaklığı 25 iken kışın -40’lara ulaşan soğukluklar görülebilmektedir. Genellikle kış aylarında okullar kısa aralıklarla tatil edilebilmektedir. Şehrin yıl boyunca rüzgâr alması nedeniyle birçok rüzgâr değirmeni bulunmaktadır. Teleferik sistemleri sayesinde romantik bir ortam yaratan Montreal, balayı çiftlerini kendisine çekmektedir.

Ticaret Şehri Olarak Montreal

Montreal, Kanada’nın ticaret hacmi açısından büyük bir oranda pay sahibi şehirdir. Şehir kendi enerjisini kendisi üretmesi ve birçok ürüne sahip olması bakımından yatırımcıları kendisine çekmektedir. Büyük bir metropol olan Montreal’in neredeyse her yerinde mimari şaheser bulunmaktadır.

İmalat, madencilik ve hizmet sektöründe gösterilen başarılı çalışmalar sayesinde dünyanın birçok bölgesinden yatırımcılarla ticari iş birliği yürütülmekte olan Mount Real’de, G7 ülkeleri arasındaki en iyi ekonomik büyüme gerçekleşmiştir.

Ticaret Şehri Olarak Montreal

Montreal’de Dini Yaşam

Montreal sakinlerinin büyük çoğunluğu Hristiyanlardan oluşmaktadır. Aborjinler, yüzlerce yıl Montreal’de yaşamakta olmaları bakımından ülkenin dini ve felsefi görüşünde derin izler bırakan felsefeleri ile şehrin sanatçı kimliğinde de derin izler bırakmışlardır. Şehirde %32 oranına yakın bir ateist nüfus bulunmaktadır.

Montreal’in birçok yerinde şapel ve kiliselere rastlayabilirsiniz. Ayrıca, Aborjinlerin kutsal saydığı merkezlere uğrayarak kültürel gelişmişliğinizi artırabilirsiniz.

Montreal ve Ulaşım

Montreal ile Türkiye arasında 9 saatlik bir saat farkı bulunmaktadır. Şehirde birçok uluslararası uçak firmasına hizmet eden havaalanı bulunmaktadır. Ülkemizden uçağa binen bir kişi hava koşullarının normal olduğu bir zamanda 7-8 saat içerisinde Montreal’de olabilmektedir.

Şehir, Kanada ülke sınırları içindeki birçok önemli merkeze yakın bir bölgededir. Montreal’in, ada şehri olması sebebiyle, bütün mekanlara yürüyerek kısa sürede ulaşabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Dünyada En Çok Ziyaret Edilen Şehirlerin Listesi (Resimli)

Letonya Başkenti Riga Nasıl Bir Şehirdir? Nerede ve Riga'da Eğitim Nasıldır?

İngiltere Başkenti Londra Nasıl Bir Şehirdir? Ekonomisi ve Coğrafik Yapısı Nasıldır?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN