Coğrafya

Letonya Başkenti Riga Nasıl Bir Şehirdir? Nerede ve Riga'da Eğitim Nasıldır?

Letonya Başkenti Riga Nasıl Bir Şehirdir? Nerede ve Riga'da Eğitim Nasıldır?

Başlıklar

Letonya Başkenti Riga Nasıl Bir Şehirdir?

Son yılların en turist çeken şehirlerinden birisi olan Riga hakkında sosyal platformlar üzerinden birçok araştırma yapılmaktadır. Değerli okuyucularımız tarafından gelen “Letonya başkenti Riga nasıl bir şehirdir?” sorusunun cevabı hakkında yaptığımız araştırmaları bu yazımızda paylaşıyoruz.

Doğu Avrupa’nın turistik gezi veya ticaret amacıyla sıkça tercih edilmesi bakımından son yıllarda popüler bir başkent olmayı başaran Riga, Letonya’nın başkenti olması yanında Avrupa’nın en büyük limanı kıyısı olması yönüyle önemli bir konuma sahip bir merkezdir. Riga birçok özelliği sebebiyle yüzyıllar boyunca istila altında kalan şehirlerden birisi olmuştur. Bugün, farklı tarihi dönemlerin kültürel özelliklerini doğal bir şekilde birbiriyle harmanlayarak özgün bir kimlik kazanan Riga’nın sokaklarında Orta Çağ Avrupa’sına ait mimari yapılarla şaheser niteliğindeki günümüz modern alanları bir arada görebilirsiniz.

Riga, deniz kıyısında olması sebebiyle harika bir manzaraya sahiptir. Yemyeşil ağaçlarla, mavinin her tonunu bir arada görebileceğiniz kafelerde her kesimden insanın eğitim, finans, sanat gibi farklı sebepleri konuşmak için buluşan kişileri görebilirsiniz. Riga, öğrencilerin de çokça tercih ettiği illerdendir.

Şehir merkezinde birçok park ve sanat merkezi bulunmaktadır. Şehre yakın mesafelerdeki kumsallar ve eğlence mekanları sayesinde renkli bir gece hayatı denilince akla gelen şehirlerin başında Riga gelmektedir.

Riga, modernizm ve tarihin aynı anda buluşması sebebiyle dünyanın birçok yerinden sanatçıyı kendisine çekmektedir. Şehir merkezinde Orta Çağın en büyük kilisesi Riga Katedrali bulunmaktadır. Şehir, bu özelliğiyle dini amaçlarla gezi yapan birçok turisti yıl boyunca uğurlayan turizm şehri olmayı başarmıştır.

Letonya Başkenti Riga Nasıl Bir Şehirdir?

Riga Şehrinin Geçmişten Günümüze Tarihi

Şehrin Vecriga bölgesi, UNESCO tarafından korumaya alınmıştır. Şehirde M.Ö. 1. yy. dan itibaren yerleşim görülmektedir. Bölge Bizans ile diğer Avrupa şehirleri arasındaki geçit noktasında kurulması sebebiyle hızlı bir şekilde hristiyanlaşmıştır. 11. yüzyılın sonuna doğru kurulan bir şehir olan Riga’da, Alman nüfusunun yoğun şekilde bulunmaktadır. Şehrin kurulma tarihi M.S. 1201 olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde haçlı seferlerine ev sahipliği yapan Riga halkı Hristiyanlık dinine büyük hizmetler sunan birçok yapıya sahiptir.

Şehir sırasıyla İsveç, Rusya ve Letonya hakimiyetine girmesi dolasıyla farklı mimari dokunuşların bulunduğu tarihi mimarilerle doludur. Modern bir şehir olan Riga’nın kasabalarında Orta Çağ’da yaşıyormuş gibi hissetmek hiç de zor değil. Sovyetler Birliği’nin saldırıları ve kısa süreli hakimiyetini yansıtan komünizm dokulu binalar, tarihle iç içe bir gezi deneyimi yaşamak isteyen kişileri kendilerine davet etmektedir.

Riga’nın İklim Özellikleri

Riga, 56 ile 58 kuzey paralelleri ve 24 ile 8 doğu boylamında kurulmuştur. Kuzey yarım kürenin üst sınırlarında olması sebebiyle soğuk bir iklime sahip olan Riga, yılın bütün dönemlerinde yağış almaktadır.

Riga’da ılık geçen yaz ayları da dahil genel olarak çok soğuk bir iklim görülmektedir. Ülkenin kuzeyinde karlı kışlar sebebiyle turist sayısı kış aylarında düşmektedir. Atlas Okyanusu’ndan gelen rüzgarlar nedeniyle sert ayazlar bölge halkının yaşam koşullarını zorlaştırmaktadır.

Riga’nın İklim Özellikleri Kış Ayı

Riga’da Eğitim

Riga’nın merkezinde bulunan Özgürlük Anıtı, halkın başta öğrenciler olmak üzere şehirde ağırladıkları insanlara insancıl yaklaşımının nişanesi olarak gösterilebilir. Letonya, refah seviyesi yüksek Avrupa ülkeleri arasında olması sebebiyle huzurlu bir yaşama kolayca ulaşılabileceği ülkelerdendir.

Başkent Riga, ülkedeki eğitimli nüfusun en çok bulunduğu şehir olması nedeniyle önemlidir. Riga’da yemek, konaklama gibi ihtiyaçları karşılamak için yıllık 6 bin dolar yeterli olacaktır. Riga halkı öğrencilerin rahat etmesi adına birçok seçenek sunmaktadır. Şehirde birçok öğrenci yurdu ve öğrenci kabul eden aile bulunmaktadır.

Halk, birçok festival ve spor etkinliğinde etkin rol almakla öğrencilere aradıkları konforlu ortamı sağlamaktadır. Buz hokeyi, kayak gibi birçok spor için uygun kar kalınlığı yılın büyük kesiminde var olması sebebiyle Riga, sporsever izleyicilerin ve ünlü sporcuların uğrak mekanıdır.

Riga’da Dil Kullanımı

Riga’nın ana dili Letoncadır. Bu dil çevresindeki ülkelerin aksine özgün bir dildir ve büyük farklılıklar göstermektedir. Rus istilaları sebebiyle en çok konuşulan ikinci dil Rusçadır. Alman dilleri arasında gösterilebilecek bir dil olan Letonca’ da İsveç dilinin özellikleri fark edilir bir şekildedir. Şehir, dil öğrenmek adına Avrupa okullarını seçen birçok turistin gözde şehridir.

Riga’da;

 • Ekonomi ve Kültür Üniversitesi,
 • Ulaştırma ve Telekomünikasyon Üniversitesi,
 • Riga Hukuk Üniversitesi,
 • Riseba,
 • Riga Teknik Üniversitesi gibi birçok üniversite bulunmaktadır.

Riga’da Nereleri Gezmek Gerekir?

Riga’da Nereleri Gezmek Gerekir?

Doğu’nun süslü gelini olarak bilinen Riga’da gezilecek yerleri olarak;

 • Old Town (Eski Şehir Merkezi),
 • Özgürlük Anıtı,
 • Riga Rus Ortodoks Kilisesi,
 • Riga’nın İşgali Müzesi,
 • Hayvanat Bahçesi,
 • Riga Zeplin Market,
 • Şehir Meydanı,
 • Jurmula Bölgesi,
 • Birader Evleri,
 • Art Nouveau Mahallesi sayılabilir.

İlginizi çekebilir: Montreal Nasıl Bir Şehirdir? Nerede ve İklim Özellikleri Nasıldır?

İngiltere Başkenti Londra Nasıl Bir Şehirdir? Ekonomisi ve Coğrafik Yapısı Nasıldır?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN