Coğrafya

İngiltere Başkenti Londra Nasıl Bir Şehirdir? Ekonomisi ve Coğrafik Yapısı Nasıldır?

İngiltere Başkenti Londra Nasıl Bir Şehirdir? Ekonomisi ve Coğrafik Yapısı Nasıldır?

Başlıklar

İngiltere Başkenti Londra Nasıl Bir Şehirdir?

Modern çağımızda pek çok çeşitli şehirler, insan hayatında oldukça önemli bir noktada konumlanmış durumdadır ve dünya çapında da oldukça büyük kitleler arasında ciddi bir popülariteye sahiptir. Özellikle çok eski yıllardan beri dünya medeniyetleri arasında yer alan ve asırlardan beri Kuzey Avrupa Bölgesi’nde konumlanmış olan İngiltere, pek çok çeşitli önemli şehirleri de bünyesinde barındırmaktadır. Günümüzde de söz konusu İngiltere ülkesinin başkenti olan Londra ile ilgili akıllarda pek çok farklı sorular mevcuttur. ‘‘İngiltere başkenti Londra nasıl bir şehirdir?’’ sorusu da bu noktada cevabı en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Yaklaşık olarak 1572 kilometrekarelik bir alana yayılmış olan Londra şehri, 11 metrelik rakıma sahip bir kent olarak öne çıkmaktadır. Büyük Britanya Adası’nın güneydoğusundaki Thames Nehri'nin kıyısına kurulmuş kent, iki bin yıldır oldukça büyük bir yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Direkt olarak Londra Belediye Başkanı ve Londra Meclisi tarafından yönetilmekte olan şehir, yaklaşık olarak 9 milyonluk bir nüfusa da sahip olması ile öne çıkmaktadır. Birleşik Krallık ülkesine bağlı ve Büyük Londra Bölgesi’nde yer alan Londra kenti, zaman dilimi olarak da Greenwich’i esas alan UTC 00.00 saat dilimini kullanmaktadır. Para birimi olarak Sterlinin kullanıldığı şehir, oldukça geniş kapsamlı ve zengin bir köklü tarihe de sahip olması ile öne çıkmaktadır.

Muhteşem ve Köklü Tarihi ile Londra Şehri

Muhteşem ve Köklü Tarihi ile Londra Şehri

Latince dilindeki eski ismi Londinium olan Londra şehri; sanat, ticaret, eğitim, medya, finans, eğlence, moda, sağlık, araştırma, geliştirme, turizm ve ulaşım hizmetleri alanında dünyanın önde gelen sektörleri ile öne çıkmaktadır. Pek çok çeşitli alanlarda oldukça geniş kapsamlı profesyonel hizmetleri ve işkolları ile öne çıkan Londra kenti, dünyanın da en önemli finans merkezlerinden birisidir. Dünya çapında en yüksek gayrisafi milli hasılaya sahip 5. büyükşehir bölgesi olarak bilinen şehir, oldukça önemli bir dünya kültürü başkenti olarak da kabul edilmektedir. Uluslararası verilere göre dünyanın en çok ziyaret edilen şehri olan Londra kenti, dünyanın en büyük şehir havaalanı sistemine de sahiptir. Dünyanın en önde gelen yatırım hedefleri arasında en üst sıralarda kendisine yer bulan şehir, Avrupa’nın en büyük yükseköğretim enstitülerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Avrupa’nın en kalabalık 4. şehir merkezi olarak öne çıkan Londra şehri, oldukça geniş ve kapsamlı bir kent tarihine de sahiptir. Neolitik Çağ ve Bronz Çağı’ndan ve MÖ 1500 yıllarından kalma çeşitli izlere de ev sahipliği yapmakta olan kent, Antik Britonlardan kalma yerleşim yerlerine de sahiptir. Yaklaşık olarak 2000 yıl önce Romalılar tarafından kurulduğu kabul edilen şehir, Londinium ismi ile kurulmuştur. MÖ 43 yılından Roma İmparatorluğu’nun Büyük Britanya’yı işgali esnasından temelleri atılan Londra kentinin isim kökeni de ‘‘Akan Nehir’’ olarak bilinmektedir. Dünyanın en eski ve antik kentlerinden bir tanesi olan Londra şehri, dünyanın her tarafından turistler tarafından yıl içerisinde ziyaret edilmektedir.

Oldukça Önemli Bir Turizm Şehri Olarak Londra

Oldukça engin kültürel yapısı ve köklü tarihi temelleri ile öne çıkmakta olan Londra kenti, oldukça önemli bir turizm şehri olarak da karşımıza çıkmaktadır. Londra şehri pek çok çeşitli Dünya Miras Alanı’nı da kent merkezi bünyesinde bulundurmaktadır. Söz konusu bu kültürel miras alanları;

  • Londra Kalesi, Kew Bahçeleri,
  • Azize Margaret Kilisesi, Wesminster Sarayı, 
  • Westminster Abbey, Kew Bahçeleri ve
  • Greenwich olarak tanınmaktadır.

Londra kentinde diğer görülmesi gereken bölgeler arasında da; Buckingham Sarayı, London Eye, Piccadily Circus, Aziz Paul Katedrali, Big Ben, Tower Bridge, Windsor Şatosu, British Museum, National Gallery, The Shard, Trafalgar Meydanı, Hyde Park ve Londra Zindanı yer almaktadır. Bütün bu gibi turistik alanlara ek olarak dünyanın en eski yeraltı demiryolu ağı olan Londra Metrosu da şehir merkezinde yer almaktadır.

Londra Şehrinin Ekonomisi ve Genel İş Dalları

Londra Şehrinin Ekonomisi ve Genel İş Dalları

Londra kenti, Birleşik Krallık nüfusunun %12.5’lik kısmını oluşturmasına rağmen ülkenin gayrisafi milli hasılanın %22.5’lik kadarının kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Ülke merkezi olan Londra’da pek çok farklı bölgelere konsantre olmuş olan birçok çeşitli sektörler yer almakta ve bu alanda pek çok farklı işletmeler de bulunmaktadır. Örneğin Londra şehir merkezi finansın merkezi konumundayken, West End perakende satış ve sanat odaklı pek çok çeşitli faaliyetlerin merkezidir. Holborn bölgesinde yoğunluklu olarak hukuki firmalar yer alırken, Euston bölgesi de yüksek eğitimin merkezi olarak öne çıkmaktadır. Merkezi finans bölgesi temel olarak Londra şehir merkezi ve Westminster bölgesini odak alsa da; özellikle Canary Wharf, Camden, Paddington ve Southwark gibi birçok çeşitli bölgeler de finans sektörü içerisinde oldukça büyük ölçekte yer almaktadır.

Londra’nın Coğrafik ve Jeopolitik Yapısı

Genel ölçüde kapalı ve yağmurlu bir hava yapısı ile öne çıkmakta olan Londra kenti, yaklaşık olarak 1572 kilometrekarelik bir alana yayılmış bir yapıdadır. Londra şehri, 11 metrelik rakıma sahip bir kent olarak bilinmektedir. Dünyanın pek çok çeşitli ülkelerine nazaran trafiğin soldan aktığı şehir, dünyanın en eski metrosunu da bünyesinde ihtiva etmektedir. 1863 yılı itibariyle ‘‘Metropolitan Railway’’ ismi ile açılmış olan metro, o dönemler at arabası trafiği yoğunluğunu azaltmak için kullanıma sunulmuştur. İlk hatlarda kullanılan buharlı trenler ile dünya tarihinde bir ilke imza atan metro hattı için hala şehrin belli yerlerinde kömür dumanının atılması amaçlı olarak açılmış havalandırmalar mevcuttur.

Yıllık bazda 1.34 milyar yolcuya ev sahipliği yapan metro hattının yanı sıra beş büyük havalimanını da bünyesinde ihtiva etmekte olan Londra kenti, etnik olarak da dünyanın en kozmopolit şehirlerinden bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. 300 farklı dilin konuşulması ile oldukça geniş kapsamlı ve zengin bir demografik yapıyı bünyesinde barındırmakta olan Londra şehri, dünya çapında da oldukça önemli bir şehir merkezi olarak tanınmaktadır. Ülkemiz olan Türkiye’den de İstanbul ve Ankara merkezli uçuşlar ile erişim sağlanabilen Londra, halkımızın da en gözde turistik şehir merkezleri arasında en üst sıralarda kendisine yer bulmaktadır.

İlginizi çekebilir: Montreal Nasıl Bir Şehirdir? Nerede ve İklim Özellikleri Nasıldır?

Letonya Başkenti Riga Nasıl Bir Şehirdir? Nerede ve Riga'da Eğitim Nasıldır?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN