Nedir

Saten Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir, Saten Kumaş Nerelerde Kullanılır?

1
Saten Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir, Saten Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Saten; kaygan yüzeyli, çok parlak ve düz bir kumaştır, aynı zamanda dokumanın bir çeşididir. İplikler kumaşın her iki yüzünde çok sık ve birbiri üzerine dokunmuştur. Saten kumaş denildiğinde akla parlak, pürüzsüz, düz ve yumuşak ipliklerle dokunmuş kumaşlar gelir. Satenin en büyük özelliği, matlığı olmaması ve parlak bir yapıda olmasıdır. Saten dokuma örgünün diğer örgü türlerinden farkı, örgüde bulunan bağlantıların birbirlerine hiç dokunmadan dağıtılmasıdır.

Saten örgüler tek taraflı olur, yani kumaşın bir yüzü mat ise diğer yüzü parlaktır. Birçok çeşidi olan saten kumaş, üretimi yapılırken dokuma yoğunluğuna göre farklılık kazanır. Dokuma yoğunlukları diğer saten türlerine göre daha fazla olan ipek satenler, özellikle abiye ve gömleklerin çok kaliteli bir görünüm kazanmasını sağlar. Pamuk saten, genellikle gecelik, pijama, gömlek, üst giyim ve nevresim takımlarında kullanılan bir kumaş türüdür. Krep ve serbest saten türleri ise çok parlak ve yumuşaktır, ayrıca ipek miktarı çok olan saten kumaşlar, estetik ve şık bir görünüm adına sıklıkla tercih edilen yüksek maliyetli kumaşlardır.

Saten Kumaş

Saten kumaş, ipek ve pamuktan dokunmuş, pürüzsüz ve parlak bir kumaş çeşididir, ayrıca en çok kullanılan abiye ve gelinlik kumaşıdır. Özellikle gelinliklerde yaygın olarak kullanılan kumaş türlerinden biri de dantel kumaştır. Dantel kumaşın avantajı, her kumaşla uyum sağlaması ve kol-yaka gibi detaylarda sıklıkla kullanılmasıdır. Saten kumaşın en fazla kullanılan gelinlik modeli olmasının sebebi ise, gelinliklerin tüm kumaşı olarak daha çok kullanılmasıdır. Saten kumaşlar; orijinal Amerikan saten, düşes saten ve saten olarak sınıflandırılır. Düşes saten kumaş çok hassas ve ince dokuması olduğu için, gelinliklerde sıklıkla tercih edilir.

Saten Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

  • Saten kumaş, kat kat etek görünümü kazandırılmaya müsait bir kumaş türü değildir. Bu tür bir model için organize kumaş kullanmalısınız.
  • Saten kumaşın ince bir yapısı olmasına karşın, opak olmasından dolayı iç kısmı göstermez, ancak fazlalıklarınızı belli edebilir.
  • Saten kumaşlar kalınlıklarına ve parlaklıklarına göre ayırt edilebilirler.
  • Aşırı ince saten kumaş düzgün durmaz, bu nedenle tok bir görünüm kazanmak için kalın saten kumaş tercih edilmelidir.

Saten Kumaş Nedir?

Saten Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Sağlıklı, kaliteli ve çok şık bir kumaş türü olmasından dolayı, birçok mekanda saten kumaş görmek mümkündür. Daha çok gelinlik modellerinde kullanılan saten kumaşlar, abiye elbiselerde ve nevresim takımlarında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle gelinliklerde kullanılan saten kumaşlar, değişik modeller katılarak kullanılabildikleri gibi, düz olarak da kullanılabilirler. Dokuma sırasında kullanılan ipliğin sıklığı, saten kumaşın özelliğini belirler. Dokuma sıklığı en yoğun olan saten kumaşlar, daha yüksek maliyetli olan kumaş türleridir. Pürüzsüz ve yumuşak bir yapıda olmasına karşın kolay leke tutma özelliği olan saten kumaşın kullanımına dikkat etmek gerekir. İnce saten kumaşlar gecelik ve iç çamaşır yapımında kullanılırken, kalın saten kumaşlar abiye ve gelinlik yapımında kullanılmaktadır. Bunların dışında erkek elbiselerinin astar kısımlarında da saten kumaş türlerinin kullanıldığını görüyoruz.

Saten Kumaş Nasıl Giyilir?

Fazlasıyla zarif, güzel ve şık bir görünümü olan saten kumaşın giyimi ve kullanımı, diğer kumaş türlerine göre biraz daha özen istemektedir. Saten elbiselerin öncelikle işini iyi bilen bir terzinin elinden çıkması gerekmektedir, çünkü bu kumaş türü en küçük bir dikiş hatasını bile kabul etmez. Kullandığınız kumaş ne kadar kaliteli ve güzel olursa olsun, yanlış bir kesim ve dikim sonucu ortaya çıkan bir elbise bütün albenisini kaybeder. Dikkat etmeniz gereken başka bir husus, saten elbiselerin daha çok zayıf bayanlar tarafından tercih edilmesi gerektiğidir. Hata götürmeyen, çok ince bir kumaş türü olduğu için vücut hatlarını çok net bir şekilde yansıtır ve sonuç olarak kötü bir görüntü ortaya çıkar.

Saten Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Saten elbiselerin günlük olarak kullanımlarından ziyade, gece organizasyonları için tercih edilmesi gerekir. Şayet fiziğinize güveniyorsanız, hiçbir detayı olmayan ve sadece ince bir askıdan ibaret olan saten elbise bile sizi günün yıldızı yapmaya yetebilir. Bu tür elbiselerin altında kesinlikle lazer kesimli veya dikişsiz iç çamaşırı kullanılmalıdır. Ayrıca çok parlak ve göz alıcı olduğundan, saten elbisenizin altına mutlaka rugan bir ayakkabı tercih etmelisiniz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

  1. Kumaş, tekstil, moda

    Saten kumaş özellikleri nasıldır? sağlıklı mı? sentetik mi?

YORUM BIRAKIN