Ekonomi

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Başlıklar

EFT, ödeme yapılacak olan bankadan farklı bir bankada hesabı olan kişiye ya da şirkete yapılacak olan para transferi işlemleridir. EFT temel anlamda havale işlemindeki ile aynı şekilde yapılmaktadır. EFT ve havale arasında bulunan fark; EFT de farklı bankalar arasında olan hesaplara yapılan para transferi işlemleri yapılırken, havale de aynı bankalar arasında olan hesaplara yapılan para transferidir. EFT’nin açılımı; Elektronik Fon Transferidir, baş harflerinden oluşmuş olan bir kısaltmadır. EFT işlemleri ile başka bankaya göndereceğiniz para transferlerini oldukça kısa süreler içinde gönderebilirsiniz.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemleri farklı olan bankalar arasında yapılmaktadır ve bu işlemlerin Merkez Bankası tarafından kontrol edilmesinden sonra işlem gerçekleşir. Bundan kaynaklı olarak da işlemler ile alakalı olan bilgilerin tam ve hatasız şekilde verilmesi gerekir. EFT işlemi yapmak adına kullanılacak olan en basit seçenek IBAN ‘dır. IBAN kullanmak para transferi yapmak sorunsuz ve hızlı şekilde işlemlerin gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. Bundan dolayı EFT işlemlerinde IBAN kullanmanız tavsiye edilir.

EFT yapmanın yolları içinde;

  • Hesap numarası yardımı ile EFT yapmak
  • IBAN numarası yardımı ile EFT yapmak yer almaktadır. Bu iki yöntemde gündelik işlemlerde kullanılan ve tercih edilen yöntemler içinde yer alır. Aralarında ise bazı farklar bulunur.

Bu farklar;

IBAN Yardımı İle EFT Yapmak

IBAN yardımı ile EFT işlemi yapmak en kolay ve hızlı olan bir yoldur, çünkü bilinmesi gerekli olan tek detay International Bank Account Number ( IBAN )’dır. Yani, kişilerin tam adları ve uluslar arası banka hesap numaralarıdır. Bankaların sistemleri IBAN numarasında bulunan detayları kullanarak para transferi yapacağınız kişi ya da kişilerin banka isimlerini, şubelerini, kişilere ait olan hesap numaralarını ve şube numaralarını kolay bir şekilde bulurlar. Böylelikle hesap bilgileri ile alakalı olan detayları tek tek vermenize gerek kalmadan EFT işlemleri yapmak mümkün olur. Ayriyeten hata yapma şansıda oldukça düşüktür.

Hesap Numarası Yardımı İle EFT Yapmak

Para transferi yapacağınız kişiye ait olan IBAN numarası bulunmuyorsa hesap numarası yardımı ile EFT yapmak mümkündür. Hesap numarası yardımı ile EFT yapmak için; kişinin tam hesap adını, banka adını, bankanın şube numarasını ve hesap numarasını bilmeniz gerekir. Bazı bankalar internet ortamındaki bankacılık sistemlerinde bankalara ait olan ve tanımlanmış olan kodları seçmenizi ister. Bundan kaynaklı ve bunun bazı detaylardan kaynaklı olarak hesap numarası yardımı ile EFT yapmak daha karmaşık bir sistemdir. Hata yapma riski ise oldukça yüksektir. Hesap numarası ve diğer bilgilere sahip olan herkes dikkatli şekilde davranarak EFT yapabilir.

Türkiye İş Bankası İnternet Şubesi ile EFT Yapılışı

1. Adımda Türkiye İş Bankası müşterisi olmanız ve İnternet şubesine giriş hakkınız bulunması gerekiyor, bu giriş bilgileri elinizde olduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak EFT yapabilirsiniz. Öncelikle İnternet şubesine giriş yapmanız gerekiyor.

2. Adımda müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

3. Adımda giriş yaptığınız bilgiler doğrultusunda daha önce bankaya verdiğiniz cep telefonu numaranıza gelen şifreyi girmeniz gerekmektedir.

4. Cep telefonunuza gelen şifreyide girdikten sonra artık internet şubesi hesabınıza giriş yapmış oluyorsunuz. Buradaki sol menüden (diğer bankaların internet şubelerinde farklı olabilir) Para Aktarma > EFT yi seçiyoruz.

5. EFT yi seçtikten sonradaha önceden tanımlamış olduğunuz hesaplara hızlı EFT yapabilir veya yeni bir hesap bilgisi tanımlayabilirsiniz.

6. Miktarıda girip devam düğmesine tıklayınız daha sonraki pencerede sizden onay istenecektir.

7. EFT ücreti Türkiye İş Bankası internet şubesinde 23 Nisan 2016 tarihinde 4TL dir, bu ücret diğer bankalarda farklılık gösterebilir. Ücret EFT gerçekleştikten sonra hesabınızdan otomatik çekilecektir.

EFT Ücreti

EFT ücretleri bankaların yapmış olduğu uygulamalara, transfer edilecek olan para miktarına ve hesabın tipine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir ama genelde uygulanan EFT ücretleri 1 TL ile 3,50 TL arasında değişmektedir. Yapılacak olan para transferi farklı bankalar arasında oluşacağı için mesai saatleri içinde işlem yapılmalıdır. Yani EFT işlemleri tatil günleri haricinde sabah 08:30 ile 17:00 saatleri arasında tamamlanır. Bankadan yapılan işlemler ile alakalı olmayan kişiler havale ve EFT ile alakalı olan farklılıkları karıştırmaktadır. Bu tarz terimler banka ile çok işi olmayan kişilere karmaşık gelebilir. EFT ve Havale hemen hemen her insanın kullanmak durumunda olacağı işlemler arasında yer alır. İnternet kullanımım sıklaşması ve insanlar tarafından fazlasıyla tercih edilmesinden kaynaklı olarak birçok işlem online ortamdan kolay bir şekilde halledilmektedir. Özelliklede bankacılık işlemleri ile alakalı olan işlemlerin bu yol yardımı ile yapılması insanlara büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan içinden bir örnek vermek gerekirse;

Ev kiranızı yatırmak adına bankaların yollarına düşmeniz, ev sahibini evine kadar gitmeniz ya da bankalarda sıra beklemeniz gerekmektedir. Çalışmış olduğunuz bankanın online sitesine giriş yaparak EFT ya da havale işleminizi dakikalar içinde tamamlayabilirsiniz. Ayrıca telefon bankacılığından yardım alarak EFT ya da havale işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bankaların internet şubesine giriş yaparak menü içlerinde kendinize uygun olan işlemi seçmeniz gerekir. Bu aşamaya geldikten sonra kafası karışan kiler olabilir. Bu kafa karışıklığının sebebi para transferleri içinde Hesaplarım Arası Havale, Havale, Virman, EFT gibi tabirlerin olmasından kaynaklanır. Para transferi işlemlerinde sıkıntı yaşamak adını Hesaplarım Arası Havale, Havale, Virman, EFT gibi tabirlerin anlamlarını ve ne işe yaradığını bilmeniz gerekir.

Havale Nedir?

Havale, kendiniz ile aynı bankada hesabı var olan şirketlere ya da kişiler yapılacak olan para transferleri yapma işlemidir. Sizin çalışmakta olduğunuz bankada hesabı var olan kişi ya da kişilerin hesabına para göndermenizi sağlayacak olan bir işlemdir. Ayrıca havale işlemi umduğunuzdan daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Bankalar arasında farklılıklar bulunsa da para transferi yapılacak olan kişinin adını soyadını, müşteri numarasını ya da hesap numarasını bilmeniz ve ekran üzerinden bunlardan bir tanesini girmeniz ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır?

Havale Ücreti

Havale ücreti, işlem yapılacak olan para miktarına, hesabınızın tipine ve çalışmış olduğunuz bankaya göre farklılıklar gösterebilir. Örneğin; bankaların bazıları maaşlarını kendi bankasından alacak olan müşterileri için ücret almadan havale yapmasına izin verir ya da bankalara ait olan mobil uygulamaların yardımı ile ücretsiz havale işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ayriyeten havale yapılacak olan kişinin banka şubesi ile sizin banka şubeniz aynı ise birçok banka da bu işlem için havale ücreti talep etmez.

Genel olarak havale başına uygulanan ücret 1 TL ile 3,5 TL arasında değişkenlik gösterir. Havale işlemleri mesai bitiminden sonrada yapılabilir. Bundan kaynaklı olarak para transferi işleminde aynı banka ile çalışmakta olduğunuz kişi ya da kişilere para transferi yapmak oldukça basit bir işlemdir. Hesabınızda yeterli miktarda para bulunmuyorsa ve gereken bilgileri tam olarak girerseniz havale işlemi anında gerçekleşecektir. Para ise göndermek istediğiniz kişilerin hemen hesabına ulaşır.

Virman Nedir?

Virman, kişilerin kendi hesapları içinde yapılacak olan havale işlemidir. Aynı bankada var olan iki hesabın arasında yapılacak olan para transferi işlemlerine virman ismi verilir. Bundan kaynaklı olarak da var olan paranın bir başka kişiye gönderilme durumu ise kesinlikle bulunmamaktadır. Örneğin; bankaya verilecek olan bir talimat yardımı ile yatırım hesabınızdan normal mevduat hesabınıza istediğiniz miktarlarda para transferi yapılabilmektedir.

EFT ve Havale Arasında Bulunan Farklar

  • Yapılacak olan EFT işlemleri genelde daha az maliyetlidir. Havale ise ücret bakımından daha yüksek maliyetlere sahiptir.
  • EFT işlemlerinde bankaların sizden isteyeceği bilgiler daha kısa ve azdır. Ama havale işlemlerinde daha uzun ve daha çok bilgi istenir.
  • EFT işlemleri yardımı ile yapılacak olan para transferlerinin onaylanma süreleri oldukça kısadır. Havale işlemleri yardımı ile yapılacak olan para transferlerinin onaylanma süreleri ise daha uzun bir onay gerektirir.
  • EFT yardımı ile başka bankalara para transferi yapılması mümkündür. Havale işlemlerinde ise, anca aynı bankaların şubelerine ve hesaplarına yapılır. Yani, aynı bankaların hesaplarının arasında para transferi yapmak mümkündür.

 

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN