Hayvanlar Alemi

Dünyanın En Nadir Hayvanları

Dünyanın En Nadir Hayvanları

Dünyada en nadir bulunan hayvanların bazılarından kesinlikle haberimiz bile yoktur, bazılarını ise izliyorsak belgesellerde görebilmek mümkündür. İşte dünya üzerinde bulunan en ilginç olan hayvan cinsleri;

Dumbo Ahtopot

Dumbo Ahtopot

Dumbo Ahtopot, Okyanusun en derinlerinde yaşayan bir canlı türüdür, diğer ahtapot türlerinden biraz daha farklı bir görüntüsü bulunmaktadır. Bu canlıyı sadece Okyanusun en derinlerinde görmek mümkündür.

Aye Aye

Aye Aye

Aye Aye lemur türünden gelen bir canlıdır, uzunluğu en fazla 45 cm kadar ulaşabilmektedir. Bambu ormanlarında yaşamakta olan aye ayelerin kuyrukları 25 cm kadar ulaşabilmektedir. Bambu ile beslenen bu canlının sanki tüyleri dökülmüş gibi bir görüntüsü bulunur.

Kral Yengeç

Kral Yengeç

Görüntü olarak ilk baktığınızda yengeç olduğunuzu kolay bir şekilde anlayabilirsiniz, İsminden de anlaşılabileceği gibi Kral Yengeç oldukça büyüktür. 8 kilo ağırlığı bulunan yengecin boyu 1,5 metreyi bulmaktadır. Bu yengeçte diğer yengeçlerin çoğu gibi yenilebilmektedir. Yenilebildiğinden dolayı nesili tükenmek ile yüz yüze kalmıştır.

Comondor Köpeği

Comondor Köpeği

Upuzun tüyleri ile sanki yıllardır tüyleri kesilmeyen bir köpek gibi anlaşılabilmektedir.  Çoban köpeği türünden gelen Comondor köpekleri sahibini canı pahasına koruyabilecek kadar gözü kara bir canlıdır.

Deniz Ejderhası

Deniz Ejderhası

Gördüğünüz an ne kadar narin ve zarif olduğunu anlayabilirsiniz, denizde bulunan nadir canlılardan bir tanesidir. Nadir de olsa dalgıçlar bu canlının görüntüsünü yakalayabilmektedir.

Uzun Burunlu Maymun

Uzun Burunlu Maymun

İsminden de anlaşıldığı gibi uzun burunları ile bilinen bir maymun türüdür ve Amazon ormanlarında yaşamaktadır. Burnundan kaynaklı olarak koku alma duyuları oldukça gelişmiştir.

Balon Balığı

Balon Balığı

Pasifik Okyanusunda yaşamakta olan Balon Balığı, kendini tehlikede hissettiği an balon gibi şişmektedir. Balon balıkları 60 cm kadar kendini genişletebilme özelliğine sahiptir.

Dikenli Karıncayiyen

Dikenli Karıncayiyen

Dikenli karıncayiyen 15 kiloya kadar ulaşabilmektedir, siyah ve kahverengi renkleri bulunur. Kirpiye benzeyen görüntüleri bulunmaktadır.

Yeti Yengeci

Yeti Yengeci

Yeti Yengeci beyaz ve tüylü olan bir canlıdır, yeti adını efsane olan kar adam yeti^den almıştır. Bu yengeç türünün keşif edilmesinin geçmişi 2005 yıllarına dayanmaktadır. Pasifik Okyanusu'nda yaşayan Yeti Yengeçleri oldukça nadir şekilde görülmektedir.

Yıldız Burunlu Köstebek

Yıldız Burunlu Köstebek

Kanada ve Afrika’da yaşayan Yıldız Burunlu Köstebeğe ilk baktığınızda kafasının olmadığını düşünebilirsiniz. Koku ile alakalı olan duyuları oldukça gelişkindir ve tırnakları ile oldukça hızlı bir şekilde toprak kazabilirler.

Arap Tavşanı

Arap Tavşanı

Arap tavşanları fareye, küçük bir kanguruya ve tavşana benzeyen bir canlıdır, Anadolu’da yaşamaktadır. Uzun ve tüylü kuyruğu bulunur.

Pigme Marmoset

Pigme Marmoset

Dünya üzerinde bulunan en minik maymun türüdür, bir insanın parmak boyutunda olan bir canlıdır.  Pigme maymunların ağırlıkları en fazla 100 grama kadar ulaşmaktadır, bazıları ise insanların en küçük parmağı kadar olabilmektedir. Amazon Ormanlarında yaşayan pigme maymunlar genelde gruplar halinde dolaşmaktadır ve oldukça hızlıdırlar.

Tarsier

Tarsier

Endonezya ve Flipinlerde yaşayan Tarsıe’in gözleri insanları korkutacak kadar ilginçtir. Hatta bu canlının gözleri beyinlerinden daha büyüktür ama avuca sığacak kadar da küçüktürler.

Shoebill (Ayakkabı Gagalı)

Shoebill

Shoebill ilk bakışta yaşlı olduğunu düşünen birçok kişi çıkabilmektedir, bu kuş Afrika’da yaşar. Görüntüsü korkunç ve itici olan bu kuşun kanatlarının genişlikleri 7 metreyi bulabilmektedir. Korkunç görüntüsü aslında sinirli yapısından da kaynaklanmaktadır. Sinirlendiğinde ne yapacağı belli olmayan bir canlıdır.

Güneş Ayısı

Güneş Ayısı

Güneş ayısı oldukça küçük olan bir canlıdır, hatta ayı türlerin içinde en küçük olan türüdür. Küçük olan bu canlı oldukça zararsızdır ve sevimli bir suratı bulunur.

Cehennem Kurdu

Cehennem Kurdu

Cehennem Kurdu kara hayvanlarının içinde en derinlerde yaşayan bir canlıdır, Afrika’da bulunan madenlerde yaşamaktadır.

Sphynx

Sphynx

Tüyü olmayan bir kedi cinsidir, bu kediyi ilk gördüğünüzde korkunç ve ürkütücü gelebilir. Hayata geldiklerinde az da olsa tüyleri bulunur ama kısa süre içinde bu tüylerde dökülmektedir.

Loris

Loris

Loris’ler Güney Asya’da yaşamakta olan bir maymun türüdür. Oldukça yavaş şekilde hareket eden bu canlılar yeşillik yiyerek beslenmektedir. Pigme maymunlar gibi bir insanın parmağı boyutundadır ve bazıları insanların en küçük parmağı kadar olabilmektedir.

Damla Balığı

Damla Balığı

Damla balıkları dünya üzerinde bulunan en çirkin ve itici olan canlılarının en başında gelmektedir. Oldukça derinlerde yaşayan bu canlılara rastlamak oldukça zordur. Cıvık bir hamur gibi görüntüsü bulunan Damla Balığının gözlerini ve burnunu direk fark edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Dünyada En Çok Uyuyan (Tembel) Hayvanları (Resimli)

Dünyanın En Çok Yaşayan Hayvanları (Canlıları)

Dünyanın En Sevimli Hayvanları (Resimli)

Dünyanın En Tehlikeli Hayvanları

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN