Hayvanlar Alemi

Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi Yöntemleri Nelerdir?

Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi Yöntemleri Nelerdir?

Yavru köpeğinize, eve girdiği andan itibaren tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Yavru köpekler için tuvalet eğitimi, sanıldığı kadar zor bir olay değildir. Kurallara uygun şekilde köpeğinize bakarsanız, evinizin pislenmesi gibi bir düşünceye de sahip olmayacaksınız. Köpeklerin özellikle doğal yaşam sayesinde sahip oldukları bir içgüdü vardır. İlk aşamada, yavru köpek için uygun bir kafes alabilirsiniz. Bu kafes sayesinde, köpeğiniz evin içinde dolaşmaktan çok kafes içerisinde kalacak, sorumluluklarını öğrenecek ve bazı aşamalarda kafesinden çıkarak özgürlüğüne kavuşacak.

Yavru köpekler doğal davranış sonucu olarak, yemek yedikten ve suyunu içtikten sonra veya güzel bir oyun esnasında tuvaletini yapmak isterler. Bu durumu anlatmak için yerleri koklayabilir, endişeli bir şekilde hareketler yapabilir veya oyun anında birden durgunlaşabilirler. Böyle zamanlarda hazır olmalı ve yavru köpeğin tuvaletini yapmak istediğini anlamalısınız. Yavruya daima belirli bir zamanda ve aynı miktarlarda, aynı yemekleri verin. Bu davranış, onun vücut saatini öğrenmeniz için önemli bir unsurdur. 

Tuvalet eğitimi verilirken, köpeğe yemek saatleri dışında farklı bir yiyecek vermeyin. Çünkü onun tüketeceği her yiyecek, sindirim sistemini çalıştıracak ve dolayısıyla eğitimin başarı süresini uzatacaktır. Yavru köpeğinize, eğitimden emin olana kadar evde koşmaya müsaade etmeyin veya bu zamanlarda onu izleyin. Geniş ve büyük alanlar, yavruyu gözden kaçırmanıza sebep olabilir. Şayet köpeğin yanında olmayacaksanız onu kafesine koyun. Siz başka bir yerde iken, köpeğiniz tuvaletini başka bir yere yapmışsa ona bağırmayın ya da ona ceza vermeyin. Yavruyu tuvaletini yaparken görürseniz, “hayır” diye ona seslenin ve parmağınızla burnuna hafifçe dokunun. Ensesinden yukarı doğru kaldırarak yavaşça sallayabilir ve onu dışarıya götürme gibi bir yolda izleyebilirsiniz.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Yavru köpeklere doğruyu anlatabilmek için, burnunu tuvalete sokmak veya bir cisimle ona vurmak gibi davranışlarda bulunmayın. Bu tür hareketler, yavru köpeğin korkmasına ve onun size karşı hissettiği güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Ayrıca, korkunun etkisiyle altına da kaçırabilir. Diyelim ki köpeğiniz belli bir süre tuvaletini farklı bir yere yaptı ve siz bu durumu henüz görüyorsunuz. Yine bu olayda ona bağırmamalı ve onu cezalandırmamalısınız.

Şayet bu davranışları sergilerseniz, köpek neden ceza aldığını anlamayacaktır. Burada bilinmesi gereken en önemli şey, ödül ve cezanın hak ettikleri zaman onlara verilmesidir. Tuvaletini başka bir yere yapmasından sonraki birkaç saniye içerisinde bile ona bağırsanız, bu herhangi bir işe yaramayacaktır. Bundan dolayı tam tuvaletini yaparken gördüğünüz anda onu cezalandırmak veya övmek, yapacağınız en doğru davranış olacaktır.

Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Verirken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

 • Yavrunun tuvalet yaptığını, evde yaşayan başka bir kişi size haber vermeli. Bu şekilde siz köpeğe tuvalet için ısrar etmemiş olursunuz.
 • Her uykudan ve yemekten sonra ya da her yarım saatlik zaman içinde köpeğinizi dışarıya çıkartın.
 • Ev içindeki farklı yerlerde, gazete kağıtlarını zemine bırakmayın. Bunun aksini yaparsanız, köpeğin kafası karışır ve tuvaletini yapabilir.
 • Yavruyu kafese koyuyorsanız onu 3-4 saatten fazla kafes içinde tutmayın
 • Eğer bahçeli bir eviniz varsa, köpek uyandıktan sonra onu hemen bahçeye çıkartın.
 • İlk günler için, yavrunun kafes içinde havlamasına ya da ağlamasına izin verin.
 • Yemek ve oyun saatlerinin düzenli olmasına dikkat edin.
 • Çocuklarınızın, yavru köpeği kafesteyken rahatsız etmelerine izin vermeyin.
 • Yavru köpeğe saat 18:00’ dan sonra yemek vermeyin.
 • Ağlıyor veya havlıyor diye onu kafesten çıkarmayın.
 • Köpeğin tuvaletini yapabilmesi için kafese tekstil ürünleri koymayın.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN