Hayvanlar Alemi

Dünyanın En Tehlikeli Hayvanları (Resimli)

Dünyanın En Tehlikeli Hayvanları (Resimli)

Dünya üstünde bir insanı zarar verebilecek ve öldürebilecek birçok canlı bulunmaktadır. Elinizde silahınızın olması ya da güçlü olmak bu hayvanlara karşı savunmasız kalmaya bile sebep olabilmektedir. İşte dünya üzerinde bulunan en tehlikeli hayvanların listesi.

Inland Taipan

Inland Taipan

Inland Taipan, Avustralya yılanı olarak da bilinir ve bu yılan oldukça zehirlidir. Yılanların içinde zehri en etkili olanlardan bir tanesi de Inland Taipan’dır. Inland Taipan Çince de büyük patron anlamına gelmektedir. Bu yılanın zehrinde bulunan etkenler insanların felce uğramasına ve kaslarının zayıflamasına yol açar. Inland Taipan yılanı kobra yılanından 100 kat daha güçlü bir canlıdır. Bu yılanın bir kere ısırması toplamda 120 tane insanın ölümüne sebep olabilmektedir.

Mermer Yüzeyli Salyangoz

Mermer Yüzeyli Salyangoz

Salyangozlar zehirsiz olarak görülen küçük canlılardır, mermer yüzeyli salyangoz da küçük boyutlara sahip olmasına rağmen oldukça zararlı olan bir canlıdır. Az bir zehri bulunsa da bir ısırığı yaklaşık olarak 20 insanı öldürebilecek kadar kuvvetlidir. Mermer yüzeyli salyangoz tuzlu suda yaşayan bir canlıdır ve balıklar ile beslenmeyi çok severler.

Death Stalker

Death Stalker

Death Stalker insanlar arasında sarıakrep olarak da bilinmektedir, oldukça zararlı olan bir akrep türüdür. Sarı renkli olan bu canlı dünyanın en tehlikeli olan canlıların arasında ilk sıralarda bile yer alabilir. Death Stalker bir insanı soktuğu zaman sokulan kişi direkt olarak komaya girer ve felç olur. Bu akrebin sokmasından sonra acele edilmez ve gereken tedaviye geçilmezse sokmanın sonu ölümle sonuçlanabilmektedir. Ülkemizde Urfa, Adıyaman bölgesinde ve dünya da Orta Doğu’da yaşamaktadır. Sarıakrebin zehri kara akrebin zehrinden iki kat daha fazladır. Bu akrebin bir insanı sokmasından sonra müdahale edilmezse insan 1 saat içinde ölebilmektedir.

Taş Balığı

Taş Balığı

Dünya üzerinde bulunan balıkların arasında en tehlikeli ve en zehirli olan balık türüdür. Görünümünden kaynaklı olarak taş balığı adı verilmiştir. Tropik olan sularda yaşayan taş balığı görüntüsü açısından zemin içinde kolaylıkla saklanabilme özelliğine sahiptir. Özellikle Pasifik ve Hint Okyanusunda rastlanan bir balık türüdür, bu balık zehrini gövdesinin üst kısmında bulunana dikenlerinde taşımaktadır. Taş balığına basan bir kişi şiddetli düzeyde acı ve aşırı düzeyde bir yanma ile karşı karşıya kalmaktadır. Sonrasında dikenlerde bulunan zehir insan vücudunu etkilemeye başlayarak titreme ve şok şeklinde kendini gösterecektir. Taş balığının zehrini vücuduna alan bir kişiye gerekli olan tedavi uygulanmazsa ölüm bu insan için kaçınılmaz bir son olacaktır.

Blue Ringed Octopus

Blue Ringed Octopus

Blue Ringed Octopus, mavi halkalı ahtapot olarak da bilinmektedir. Blue Ringed Octopus dünya üzerinde bulunan tehlikeli bir hayvandır ve ölümcül sonuçlar doğurabilecek olan bir hayvandır. Bu ahtapot golf topu kadar boyutlara sahiptir, vücudunda bulunan zehir 30 insanı birden öldürmeye yetecek kadar fazladır. Japonya ve Avustralya’da yaşamakta olan bu canlının bir insanı öldürmesi 2 dakikasını alır.

Posion Dart Frog

Posion Dart Frog

Posion Dart Frog zehirli ok kurbağası olarak da bilinmektedir, Kolombiya ve Amerika’da yaşamaktadır. Bu kurbağanın yaklaşık olarak 200 tane keşif edilmiş olan türü bulunur. Bir insan bu kurbağanın rengine aldanıp dokunduğunda felç geçirebilir ya da bu kurbağayı yanlışlıkla yutan bir kişi 1 dakikadan daha az bir sürede ölür. Posion Dart Frog vücudunun tamamı zehir ile kaplıdır, 2,5 cm boyutlarında olan kurbağa dokunan kişilerin vücuduna anında zehir yayılmaya başlayacaktır. Dünya üzerinde bulunan bu tehlikeli hayvanın derisinde bulunan zehir 200 tana insanı kolaylıkla öldürebilecek düzeydedir.

Box Jellyfish

Box Jellyfish

Box Jellyfish kutu denizanası olarak da bilinmektedir, bu canlı dünya üzerindeki en tehlikeli hayvandır. Avusturya ve Asya kıtalarında bulunan Okyanuslar ve denizlerde yaşayan canlıdır. 19502li yıllardan bu yana bu canlı yaklaşık olarak 6.000 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Bu canlıda bulunan zehirler insanların derisine, sinir sistemine ve kalbine zarar vermektedir, kutu denizanasının vücudunda 60 tane dokunaçta zehirli iğneler bulunmaktadır. Kutu denizanasının bir adet dokunacında bile 5 milyar zehirli ve yakıcı kapsül yer alır. Saldırgan bir hayvan olmamasına rağmen içinde bulunan zehrini beslenme ve dışarıdan gelecek olan saldırılara karşı savunma amaçlı kullanmaktadır.

Bu canlının en ilginç taraflarından bir tanesi de 24 adet gözünün bulunmasıdır. 1 saniyede 150 cm hız ile ilerleme özelliği bulunan kutu denizanası, normal bir denizanasından yaklaşık olarak 350 kat daha çok zehir üretebilmektedir. Bu denizanası bir insanı soktuğunda acı ve yanma hissi vererek felce sebep olabilmektedir. Kutu denizanasının sokmasından sonra yarım saat içinde müdahale edilmesi gerekmektedir, müdahale edilmezse ölüm kaçınılmaz bir son olacaktır. Özellikle sörfçülerin vücudunu tamamen kapatan kıyafetler giymesinin en büyük sebebi bu canlılardır. Giyinmek bu canlının oluşturabileceği tehlikelerin önüne geçmektedir.

Sydney Funnel

Sydney Funnel

Sydney Funnel, huni ağ örümceği olarak bilinmektedir. Bu örümcekler toprağın yaklaşık olarak 20 cm altında yaşamayı severler ve yuva ağızlarına huni şeklinde ağ örerek kendini belirtirler. Sdyney de yaşamakta olan bu örümcek, oldukça gözü karadır ve düşman olarak gördüğü kişiye ya da canlıya karşı düşünmeden hemen saldırır. Huni ağ örümceği 2 metre yüksekliğe kadar zıplama özelliğine sahip olan bir canlıdır ve boyutu 3 cm kadar çıkabilmektedir. Huni ağ örümceği özellikle Ocak ile Mart ayında sık şekilde görülür ve zehirlediği kişiyi ya da canlıyı 30 dakika içinde öldürür. Bu örümceğin bir insana saldırmasından sonra müdahale için oldukça kısa bir zaman vardır.

King Cobra

King Cobra

King Cobra Kral kobra olarak da bilinmektedir, 7 metre uzunluğu ve 9 kilogram ağırlığı bulunan yılan dünyanın en tehlikeli canlıları içinde yer almaktadır. Kral kobralar Hindistan, Asya ve Güneydoğu’da yaşamaktadır ve küçük memeli hayvanlar ile beslenmeyi çok severler. Kral kobranın bir ısırması 20 tane insanı kolaylıkla öldürebilir, ısırmasından sonra vakit kaybı olmadan müdahale edilmesi gerekir.  Dünya üzerinde bulunan tehlikeli hayvanlar da olduğu gibi bu canlı da ölüm ile sonuçlar ortaya çıkartabilmektedir. Görüntü olarak oldukça itici, soğuk ve korkutucu bir hayvandır. Ayriyeten kral kobralar dünya üzerindeki en uzun yılan özelliğini de sahip bir canlıdır.

Black Mamba

Black Mamba

Black Mamba Kara mamba olarak da bilinmektedir, Elapidae ailesinden gelen bu canlı oldukça zehirli ve ummadığınız kadar saldırgan bir canlıdır. Bu canlının asıl vatanı Afrika’dır ve dünya üzerinde yer alan uzun yılanlar içinde ikinci sıradadır. Erişkin durumda olan kara mamba yılanının genelde boyu 2,5 metre civarındadır ama bu yılanlar 5 metreye kadar da uzayabilmektedir. Ağız içlerinin siyah olmasından dolayı Kara mamba denilen bu yılanın vücut rengi koyu bir yeşildir, bu renkten dolayı da ve ağız içindeki siyahlıktan dolayı oldukça itici ve korkutucu bir görüntüye sahiptirler. 1 saat içinde 20 km hıza ulaşabilme özelliğine sahip olan yılan, bir ısırığı 150 tane insanın ölümüne sebep olabilir. Ölüme sebep olan bu yılanın ısırmasından sonra hemen panzehirin yapılması gerekir. Kara mamba yılanlar içinde en kısa sürede ölüme sebep olan bir zehre sahiptir.

İlginizi çekebilir:

Dünyada En Çok Uyuyan (Tembel) Hayvanları (Resimli)

Dünyanın En Çok Yaşayan Hayvanları (Canlıları)

Dünyanın En Sevimli Hayvanları (Resimli)

Dünyanın En Nadir Görülen Hayvanları

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN