Sağlık

Köpek Balığı Kıkırdağı Nedir?

Köpek Balığı Kıkırdağı Nedir?

Başlıklar

Köpek balığı kıkırdağı ile alakalı olan söylemler son dönemlerde fazlasıyla gündemdedir. Besin ya da besin takviyesi olarak karşımıza çıkan bu ürünün popüler şekilde kullanılmasının en önemli nedeni köpek balığının en uzun ömürlü hayvan olmasından kaynaklanmaktadır. Köpek balığının uzun yaşama sırrı bedeninde tümör gelişmemesinden kaynaklanmaktadır. Köpek balıklarında bulunan belli başlı maddeler tümör oluşumunun önüne geçmektedir.

Köpek Balığı Kıkırdağı Nasıl Etki Eder ?

Tümörlerin büyüme süreçleri anjiyogenez olarak bilinmektedir, tümörler insan vücudunda bulunan kan damarları meydana getirmektedir. İnsan vücudunda tümör hücrelerine karşı oluşan kan akımının kaldırılması ile tümörler gelişmez ve ölür. Bu şekilde bir detayın gerçekleşebilmesi için köpek balığı kıkırdağının görev alanında aktif şekilde rol oynaması gerekmektedir. Köpek balığı kıkırdağı insan vücudunda bulunan yeni kan damarının gelişmesini sağlayacak olan damarların oluşumunu engelleri ve tümörlerin ölmesine olanak sağlar.

Köpek Balığı Kıkırdağı

Köpek Balığı Kıkırdağının Kullanımı ve Özellikleri

Köpek balığı kıkırdağında bol düzeyde fosfor, sodyum, kalsiyum ve protein bulunmaktadır. Bunlar insan vücudunun bağışıklık sisteminin güçlenmesine olanak sağlamaktadır. Doktor kontrolünde ve tavsiye ettiği sürece kullanılması gereken köpek balığı kıkırdağı yetişkin olan kişilerde 2 ila 6 adet aralığında ve yemeklerden daha önce alınmalıdır. 12 yaşının altında olan çocuklarda ve hamile olan kadınlarda kesinlikle doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Köpek Balığı Kıkırdağının Faydaları Nelerdir ?

  • Kemik erimesini önleyecek olan etkilere sahiptir.
  • Göz tansiyonu konusunda destekleyen bir tedavi için kullanılır.
  • Sedef hastalığına fayda sağlar.
  • Mayasıla karşı etki sağlar.
  • Egzama konusunda etkilidir.
  • Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine olanak sağlar.
  • Yaraların iyileşmesi konusunda oldukça etkilidir.
  • Özellikle sporcu olan kişilerin önemli olan besin kaynakları içinde yer alır.
  • Köpek balığı kıkırdağının içinde bulunan glukozamin ve sülfat eklemlerde oluşan iltihap konusunda pozitif düzeyde etkiler sağlar.
  • Kemoterapi esnasında ve kemoterapi sonrasında koruyucu olarak kullanılır.

Köpek Balığı Kıkırdağının Hamilelikte Kullanımı

Köpek balığı kıkırdağı fetüsün gelişmesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bundan kaynaklı olarak doktorlar önermedikçe ve ekstra bir durum olmadıkça köpek balığı kıkırdağı kullanımı hamileler için iyi değildir. Hamilelik döneminde kullanılacak olan köpek balığı kıkırdağı iyileşme süresini yavaşlatır, bundan dolayı kullanılmamalıdır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN