Eğlence

Motorlu Yarışlar Nelerdir?

Motorlu Yarışlar Nelerdir?

Amatör ya da profesyonel sürücüler için organize edilen, motosiklet veya otomobiller ile yapılan yarışlara motorlu yarışlar adı verilir. Değişik yollarda düzenlenebilen motorlu yarışlar, 400 metre ile binlerce kilometre arası değişen mesafelerde olabilmektedir. Maliyeti yüksek olan bir spor türüdür ve bu yarışlara katılan otomobil ya da motorlar özel olarak üretilir. ABD’de her yıl düzenlenmekte olan Indianapolis yarışlarının yaklaşık 300 bin izleyicisi vardır. Fransa’da yapılan ve 24 saat süren Le Mans yarışı ise 250 bin üzerinde seyirci ağırlar. Motorlu yarışları; motosiklet yarışları ve otomobil yarışları olarak ikiye ayırabiliriz.

Motosiklet Yarışları

Bu yarışların bir kısmı, karayolu özeliği taşıyan yollarda yapılmaktadır. En güzel örnek olarak; Man Adası Turist Kupası gösterilebilir. Diğer taraftan, özel olarak düzenlenen pistlerdeki bireysel yarışlarda yapılır. Pistin uzunluğu, pist yarışlarındaki turların sayısını belirlemektedir.  Ülkemizde uzun pistlerde 20 ile 25 tur, kısa pistlerde ise 12 ile 15 tur üzerinden yapılmaktadır. Esas yarışlardan 1 gün önce sıralama yarışları gerçekleşir ve bunun sonucunda hangi motosiklet sürücüsünün yarışa kaçıncı sırada başlayacağı belirlenir.

Motokros Yarışları

Motokros yarışları, çamurlu ve engebeli arazilerde, motokros için hazırlanan özel lastik ve motorlarla yapılır. Pist yarışlarından farkı, toprak zemin ve atlama rampalarının olduğu engebeli zeminlerde yapılmasıdır. Motokros yarışlarında da pist yarışları gibi belirli bir tur atışı istenir, fakat bu sayıyla değil dakika olarak belirlenir. Bu dakika sonunda 2 tur daha eklenir ve yarış tamamlanır. Yine bu yarışlardaki sınıflandırmalar, silindir hacmine göre yapılmaktadır. Yarış sonucu puanlandırılan yarışçılar sıralanır ve tüm yarışların toplam puanında ilk sırayı alan yarışçı o yılın şampiyonu olur.

Grand Prix’de yarışacak motorların kapasiteleri 125 cc’ den 500 cc’ ye kadar olabilir. Bunun dışında, 750 cc motorlar için yapılan Superbike yarışları da vardır. Hız yarışları; buz, çimen, kum ya da 400 metrelik toprak üzerinde düzenlenen kısa mesafe yarışlarıdır. Bu yarışları izlemek, gerçekten çok güzel bir duygudur. Tabii söz konusu olan, yarışlar içerisindeki bir yarışsa, eşit bir yarış için belirli kurallar olmalıdır.

Otomobil Yarışları

Bu yarışlardan bahsedince akla ilk gelen Formula 1 Grand Prix oluyor. En iyi sürücüler, kullandıkları en hızlı otomobiller ile 600 km’ ye yaklaşan bir mesafeyi alıyorlar. Formula yarışları, dünyanın en fazla ilgi gören yarışlarının başında gelmektedir. Neredeyse bütün dünyanın severek takip ettiği, Indianapolis yarışları (Virajları yükseltilmiş ve ufak pistlerde yapılan yarışlar), 4 km’ lik bir pist üzerinde yapılır ve toplamda 804 km mesafesinde bir yarıştır. Diğer tarafta ise, 24 saatlik bir sürede, yapılabilecek maksimum mesafenin kat edildiği Le Mans dayanıklılık yarışları vardır. Le Mans yarışında arabalar 5000 km’ den daha fazla yol gitmektedirler.

Formula 1 Yarışları

Ralli ise, genelde karayollarında yapılan uzun mesafeli yarışlardır. Bu yarışlar halka açık olarak düzenlenir. Bu nedenle, otomobillerin aşırı hızlı gitmelerini engellemek için yarış öncesi ortalama bir hız belirlenmektedir. Yarışa katılan otomobillerin gücü ise, 300 hp ile sınırlıdır. Avrupa’da ki Monte Carlo ve İngiltere’ de yapılan RAC yarışları, sürücüleri fazlasıyla zorlayan ve çöl şartlarında gerçekleştirilen yarışlardır. Bu yarışlar Doğu Afrika Safarisi’ nin en meşhur yarışlarıdır.

Tırmanma yarışları, otomobil yarışlarının farklı bir türüdür. Bu yarışlar içerisinde kısa hız yarışları da yapılır. Tırmanma yarışlarına katılan sürücüler, belirli bir tepeye çıkarken zamana karşı yarışırlar. Hız yarışlarında ise, 400 metrelik ve çarpışma riski yüksek bir pistte iki otomobil mücadele etmektedir.

İlginizi çekebilir: http://www.bilgibaba.com/yazi/drift-nedir-nasil-yapilir

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN