Oyun

Playstation Nedir, Tarihi ve Yardımcı Aletleri Nelerdir?

Playstation Nedir, Tarihi ve Yardımcı Aletleri Nelerdir?

Playstation, Sony tarafından geliştirilmiş olan oyun konsollarının kalıplaşmış olan adıdır. 90’lı senelerin en başlarında üretilmeye başlayan playstation, daha önce tasarlanan oyun konsollarına göre daha üst düzeyde tasarlanmıştır, bundan dolayı da adını herkesin hafızasına kazımıştır. Playstation üretilene kadar oyun grafikleri ve oynanabilirlik açısından dünyada ilk olmayı başmış olan bir ürün daha bulunmamaktaydı, bu özelliği ile de oldukça büyük bir ilgi toplamıştır.

Playstation 1994 yılında piyasa çıktığında 100 milyonun üstünde satış rakamı yakalayarak oldukça büyük bir başarı elde eden oyun konsolu olmayı başarmıştır. Bu başarının ardından marka, 2000’li yıllarda playstation 2 tasarlayıp piyasaya sunmuştur. Playstation 2 de 150 milyonun daha üstünde bir satış grafiği yakalamış ve kendi alanında adını altın harfler ile yazdırmıştır. Bunun ardından bu serinin 3. Olan playstation 3, 2010 senesinde tasarlanıp piyasaya sürülmüştür. Kullanıcısını her daim şaşırtmayı başarmış olan markanın bu modelinin fiyatının uçuk olmasından kaynaklı olarak 50.000 milyon üzerinde satış yapılmıştır. Playstation 4 ise 2013 yılında tasarlanarak satışa çıkartılmıştır.

Playstation görüntü aktarılabilen bir televizyon ya da playstation içinde yer alan aksesuarlar ile oynanmaktadır. Playstation içinde yer alan aksesuarlar; hafıza kartı, kumanda kolu, güç kablosu ve görüntü kablosu olarak adlandırılmaktadır.

Kumanda kolu; oyun içinde kumanda edilebilmesi için tasarlanmış olan parmak ya da el ile kullanılan bir kumanda aracıdır. Kumanda kolunun üzerinde yön tuşları, analog tuşlar, kare, daire, X, üçgen tarzında butonlar yer almaktadır.

Güç kablosu; playstationun çalışması adına gerekli olan gücün sağlanmasına olanak sağlayan ve elektrik priz bağlantısı olan kablodur.

Görüntü kablosu; oyunun televizyon ekranında oynanmasına olanak sağlayan bir ucu televizyona bir ucu da playstationa bağlı olan kablodur.

Playstation 2

Playstation oyunları genelde macera, yarış, strateji, zekâ ve aksiyon olarak farklı şekillerde üretilmektedir. Bu oyunların gerçeğe yakın şekilde tasarlanmış olması oyunların sevilmesine olanak sağlamaktadır. Marka playstation oyunları konusunda belli başlı bir kitle elde etmiştir, bu kitlenin her zaman üstüne koyarak çoğaltmayı başarmıştır. Marka özellikle Playstation 3’de tasarlamış olduğu blu-ray oyunlar ile blu-ray okuyucular sayesinde filmleri ve müzikleri HD izleme olanağı sunmaktadır. Playstation teknolojinin gelişmesi ile beraber şekilde tasarlandığı için internete girebilir, oynayacağınız oyunları arkadaşlarınız ile kolay bir şekilde internet üstünden oynayabilir, isteğe bağlı olarak da çift kumanda kolu ile iki kişi yan yana eğlence yaşayabilirsiniz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN