Teknoloji

Oyun Makineleri Nasıl Üretilir?

Oyun Makineleri Nasıl Üretilir?

Oyun makineleri, oyun alanlarında, oyun salonlarında, bazı kantinlerde, büyük alışveriş merkezlerinde karşımıza çıkan eğlence makineleridir. Oyun makineleri özelliklerine göre özel şekilde üretimi yapılan makinelerdir. Belli başlı tasarımlar yapıldıktan sonra üretimi yapılır, makineler kullanılacak olan tüm parçaların kaliteli olması şarttır. Çünkü b u makineler tıpkı dayanıklı ev aletleri gibi sürekli kullanılan araçlardır.

Oyun makineleri çeşitleri arasında sıklıklar;

 • Boks
 • Langırt
 • Basketbol oyun makinesi
 • Çarpışan otolar
 • Şişme oyun parkı
 • Ekranlı video oyunları
 • Sekolin
 • Hockey
 • Tokmak makinesi
 • Top havuzu
 • Langırt
 • Trambolin
 • Bilardo bulunmaktadır

Basketbol Oyun Makinesi

Basketbol oyun makinesi, üç parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar; şapka kısmı, arka kısım ve ön kısımdır. Makinelerin tüm parçaları birbirlerine sabitlenmektedir, bu sabitlenmeden kaynaklı kolay ve basit şekilde taşınma özelliği bulunur. Basketbol oyun makinelerin potası nikel kaplama olduğu için oldukça dayanıklıdır, zaten sürekli olarak bu kısma topun geldiği düşünülürse mutlaka dayanıklı olması gerektiği anlaşılmaktadır. Makine 2 tane jeton ile çalışır ve yapılan tüm skorları kaydetme özelliğine sahiptir.

Oyun Makineleri

Oyun makinesini alan ve kullanan kişiler bu makinelerin arıza yaptıklarında yedek parçalarını kolay şekilde bulmak ister. Ayriyeten oyun makinesi uzun süreli kullanıldığından dolayı bu makineyi alan kişiler garantili ve kaliteli de olmasını istemektedir. Kalitesi düzgün olmayan ve garantisi bulunmayan makineler çok çabuk bozulma yapabilir, kırılabilir ya da hemen arızalanabilir. Oyun makinesi konusunda yılların tecrübesi ile çalışan firmalardan yardım almak gerekmektedir. Ayriyeten alınan makinelerin garantisini ve yedek parçasının sağlanabilir şekilde olması da oldukça önemli bir detaydır.

Boks Makinesi

Boks makinesi, kurulum firmaları tarafından müşterilerin istedikleri bölgeler ve oyun alanlarına kurulmaktadır. Oyun makinelerin çoğunda olduğu gibi boks makinesi de ışıklı, renkli ve eğlenceli olan bir makinedir. Makine vuruş gücünü hesaplar, müzik çalar ve kaliteli malzemeden üretilmektedir. Boks makinesi jeton ile çalışan bir makinedir.

Şişme Oyun Parkları

Şişme oyun parkları özellikleri bakımından çocuklara eğlenceyi sunma özelliğine sahiptir. Şişme oyun parklarında motor sistemi bulunur, bu sistem devamlı olarak parkın içine hava sirkülasyonu sağlamaktadır, hava sirkülasyonu olmazsa oyun parkı şişmez. Oyun parkının üstünde kaydırak, belli başlı engeller ve belli başlı geçit parkurları bulunmaktadır. Bir şişme parkın üstünde yaklaşık olarak 30 çocuk oynayabilmektedir.

Langırt

Langırt makinesinin masası düz bir zemine sahip olması gerekmektedir, düz zemin langırtın oynanmasına olanak sağlamaktadır. Masa içinde küçük futbolcular yer almaktadır ve bu futbolcularda arıza olduğunda tamamen değişebilmektedir. Masa, masanın ayakları ve futbolcular kaliteli malzemelerden yapılmaktadır. Oyun içinde kullanılmakta olan topların ağırlığı olmalıdır, gün boyunca birçok kişi tarafından oynanan oyunun tüm malzemelerin dayanabilmesi adına en düzgün malzemeden üretilmesi gerekir. Boks makinesinde olduğu gibi langırt makinelerinde jeton sistemi ile çalışır ve bu makinelerin bazılarında renkli ışıklar ve müzikler bulunmaktadır.

Oyun Makineleri Nasıl Üretilir

Balyoz Makinesi

Balyoz makinesinde mutlaka demir saç kullanılmalıdır, üst gövdesi ve şapka kısmında kullanılmış olan renkli LED ışıklar makinenin görsel açıdan özelliğini arttırmaktadır. Balyoz makinesi 2 tane jeton ile çalışmaktadır. Makinenin hemen hemen tüm özelliklerinin ayarlanabilmesi mümkündür.

Çarpışan Otolar

Çarpışan otoları eski dönemler bu yana lunaparklarda görmek mümkündür ve bu makineler büyük alışveriş merkezlerin açılması ile buralarda da karşımıza çıkmaya başlamıştır. Makinenin kullanılacağı zeminin kesinlikle düz olması gerekir ve makine güvenlik açısından tüm özellikleri üzerinde taşımalıdır. Bu makineler sürekli olarak çarpışmasından dolayı dayanıklı ve kaliteli malzemeden üretilmiş olması gerekmektedir. Bu makinelerde direksiyon bulunur, devamlı kullanılması durumunda bile şarjı 3 saat boyunca dayanır. Şarjının dolması için 6 saat bekletilmesi gerekir ve süre ayarları yapılabilmektedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN