Teknoloji

Bilgisayar Çok Yavaşladı Ne Yapabilirim?

Bilgisayar Çok Yavaşladı Ne Yapabilirim?

Başlıklar

Bilgisayarda yavaşlama sorununa karşı yapılması gerekli olan ilk adım makinenin sorunun ne olduğunu bilmektir. Genelde bilgisayar yavaşlaması internetin yavaşlaması ile karıştırılmaktadır, videoların yüklenmesi uzun sürüyorsa, internet sitelerinin açılması oldukça uzun sürüyorsa sistemin yavaşlaması internetin yavaşlamasından kaynaklanmaktadır ama sorun gerçekten bilgisayar ile alakalı ise ilk olarak hard diskte bulunan boş alanın kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Windows’un dosya oluşturması için oldukça fazla alana ihtiyacı bulunur, bundan dolayı hard diskte yeterli düzeyde boş alan bulunmaması performansın en alt seviyeye düşmesine olanak sağlamaktadır.  Hard diskin içinden gereksiz olan dosyaların silinmesi ve boş alan yaratılması gerekmektedir.

Performansın kötülüğü ile alakalı olarak sistem yapılandırma aracını da bakmak gerekmektedir. Windows 7 işletim sistemi kullanan kişilerinWindows Tuşu ile R tuşuna beraber basmaları ve bu şekilde açılmış olan pencereye“msconfig” yazmaları gerekmektedir. buradan sistemin yavaşlamasına sebep olan programı bulmaları gerekir. Windows 8 işletim sistemi kullanan kişilerin ise, görev yönetici içinde yer alan başlangıç kısmından ulaşmaları gerekmektedir.

Bilgisayar Çok Yavaşladı

Bilgisayarın Yavaşlamasına Etken Olan 10 Unsur

Sistem

Bilgisayarın yavaş açılmasının en büyük sebebi ilk başta yüklenmiş olan programlardır, yüklenmiş olan programlar Autoruns ya da Windows'un msconfig arası ile değiştirebilmektedir.

Sabit Disk

Diskin üstüne dosya parçalarının yayılmış olması ve okunması bilgisayarın yavaşlamasına önemli ölçüde etki etmektedir. Diskin parçalanmış olan halini görmek isterseniz C sürücüsünün üzerine sağ tıklayın, özellikler, araçlar ve şimdi birleştir seçilmelidir. sonrasında gerekli olan yönlendirmelerin izlenmesi gerekir.

Dosya Birikintileri

Sabit diskin % 90 ve daha fazla dolmuş olması bilgisayarın performansının düşmesine olanak sağlamaktadır. Dosya birikintilerinin fazlasını silmek ve ön belleği temizlemek gerekmektedir.

Yanlış Ayarlama Yapılmış Olan Takas Dosyaları

Kötü şekilde deva eden performans, mesajlar sabit diski bellek olarak kullanan takas dosyalarından kaynaklı olabilmektedir. Takas dosyaları ile alakalı olan boyutunu öğrenmek için; bilgisayara sağ tıklayın, gelişmiş, ayarlar, performans ve gelişmişe tıklayabilirsiniz. Burada olan boyutları maksimuma ya da minumuma yükseltmek gerekmektedir.

Kayıt Defteri ve Kaldırılmış Olan Programlar

Program kaldırmak onun ile alakalı olan tüm belgelerinde ortadan kalktığı anlamına gelmemektedir. Bu programın eklerini CCleaner tarzındaki araçlar ile kaldırmak gerekir. bu tarz eklentileri tamamen temizlemek CCleaner ile mümkündür.

Yavaş Ağ Bağlantısı

Yavaş şekilde çalışan ağ bağlantısı online ortamdan veri indirmede bilgisayarın yavaşlamasına ve bulut tarzındaki programların kullanması ile de yavaşlık sağlamaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ilk olarak ağ ile alakalı olan bağlantı kablolarında sorun olup olmadığına bakmak gerekir. kullanılmakta olan ağ kablosuz ise sinyal kontrol edilmelidir.

Virüs

Virüsler bilgisayarın yavaşlamasına kaynak olmaktadır, kaliteli olan anti virüs programı ile bilgisayarın tamamen taranması gerekir.

Sistem İle Gelmiş Olan Yazılımlar

Bilgisayarlara üreticiler tarafından yüklenmiş olan belli başlı programlar, bazı zamanlarda yavaşlamaya sebep olabilmektedir. Bu konuda görev yöneticisinin çalıştırılması gerekmektedir. Buradan var olan programların kontrol edilmesi gerekir.

Eskimiş Olan Donanımlar

Bilgisayarlarda var olan donanımların eskimiş olması sistem içinde tıkanmalara sebep olabilir, eski kablolar bile veri aktarımının yavaşlamasına sebep olabilmektedir.

Hava Akışı

Bilgisayarın iç kısımlarına yerleşmiş olan tozlar fazla ısınmaya sebep olabilmektedir, bu ısınma performansta düşüşlere sebep olur. bilgisayarın hava deliklerinin kapalı olmaması ve hava alacak bir yerde olması gerekmektedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN