Otomobil

Chip Tuning Nedir ve Nasıl Yapılır?

Chip Tuning Nedir ve Nasıl Yapılır?

Motorlarda ateşlemeyi gerçekleştirmekte olan ekonun bilgileri aldığı ciplerin yazılımlarının değiştirilmesidir. Chip tuning motorun modifikasyonun etkili ve önemli olan bir halkadır. Chip tuning modifiyesinde motorların beyin kısmını yöneten ve motorların beynini yöneten Electronic Control Unit’in yani beyin kısımlarının çalışmalarının zamanlarına müdahale edilmektedir. Yapılacak olan müdahalede birçok şey değiştirilebilmektedir. Chip tuning elektronik sisteme sahip olan dizel motorlara ve enjeksiyon sistemine bağlı olan benzinli araçlarda uygulanmaktadır. Bu araçlarda bulunan ateşleme sistemine gerekli olan düzenleme yapılır. Electronic Control Unit’in üstünde yapılacak olan değişikler sayesinde tork artışı yapılır ve bu sayede daha çok performans ile daha çok güç sağlanmaktadır. 

Chip Tuning uygulamasında araçlarda motor gücü artışı, yakıt tasarrufu ve daha birçok avantaj sağlanmaktadır ama bu uygulamanın zararlı olduğunu ve araca zarar verdiğini söylenen kesimlerde bulunmaktadır. Chip Tuning uygulaması doğru kişilerin ve ustaların elinden çıktığında herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Genelde otomobil firmaları Chip Tuning konusunda müşterilerine hizmet sağlamaktadır. Yapılacak olan uygulamanın dışarıdan fark edilmesi neredeyse imkânsızdır, araçların performansını yükseltmeye yönelik bir uygulamadır. Chip Tuning uygulaması araçlarda yapılacak olan modifiye uygulamaların en başında yer almaktadır. 

Chip Tuning uygulaması 2 şekilde yapılmaktadır; 

Bunlardan ilki orijinal olan chiplerin sökülmesi ve sökülen chipin yerine yenisinin takılmasıdır. İkinci uygulama ise; orijinal olan chiplerin programlanabilir bir şekle getirilmesi ve gerekli olan modifiye programının aktarılmasıdır. Yapılacak olan programlama ile araçların genel anlamdaki performansı artacak ve gündelik kullanımlarda hızlı, canlı ve dinamik tepkiler verecektir. 

Chip Tuning

Chip Tuning Uygulaması Neden Yapılmaktadır? 

Chip Tuning uygulamasındaki asıl amaç yüksek hız elde etmek ve motor gücünü yükseltmektir. Ama günümüz şartlarında yakıt fiyatlarının üst seviyelerde olmasından kaynaklı olarak Chip Tuning uygulamasındaki amaç yakıt tüketiminin azalması yönüne doğru eğilim göstermiştir. Her araca özel şekilde yapılacak olan yazılımlar sayesinde araçların performanslarının artmasının yanında yakıt tüketimlerinde de % 30’a varacak azalmalar meydana gelecektir. Ülkemizde özellikle ticari maksatlı kullanılmakta olan araçlarda Chip Tuning uygulamaları yapılmaktadır. Bu araçlara bu uygulamanın yapılmasının amacı da ekonomik sebeplerdir. 

Chip Tuning Uygulaması Motor Ömrünü Kısaltarak Zarar Verir mi? 

Chip Tuning konusunda uzman olan kişiler tarafından yapılması, gerekli olan bağlantı cihazları ile yapılması motora zarar vermeyecek ve araç kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye atmayacaktır. Teknolojinin gelişmesi ile yeni çıkan araçların hemen hemen hepsinde ESP, hız sabitleyici, ABS tarzındaki donanımlar bulunmaktadır ve bu donanımlar Electronic Control Unit’nin tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Chip Tuning uygulaması hiçbir zaman aracın motorunun ortaya çıkartabileceği güçten daha çoğunu vermeyecektir. Electronic Control Unit’de motorların çalışmasını takip etmekte sensörlerde oluşabilecek olan olumsuz durumlarda motoru durdurmakta ve korumaya almaktadır. Yapılan uygulama uzman ellerde yapılırsa Electronic Control Unit araçların motorlarının zarar görmesini engellemekte ve araç kullanıcısını önceden uyarmaktadır. Bu uygulama piyasada kopya cihazlar ile nereden alındığı belli olmayan yazılımlar ile yüklenmektedir. Bu tarz firmalardan ya da kişilerden Chip Tuning uygulaması yardımı almamak gerekir. Orijinal cihazlar ile işle yapan firmalardan yardım almak gerekir, orijinal olan cihazların oluşacak olan olumsuzluklara karşı kurtarma özellikleri bulunmaktadır. 

Chip Tuning Uygulamasında Yakıt Tüketimi Artar mı, Azalır mı? 

Chip Tuning uygulaması bu konuda uzman olan kişiler tarafından, araca özel şekilde ve orijinal bağlantı cihazları ile yapılırsa motorunuza zarar vermez ve yakıt tüketimini arttırmaz. Chip Tuning uygulaması araçlarda yakıt tüketimini arttırmayan aksine azaltmaya yönelik olan bir uygulamadır. 

Chip Tuning Uygulaması Hangi Otomobillerde Yapılmaktadır? 

Electronic Control Unit ile yönetilmekte olan her tarz araca Chip Tuning uygulaması yapmak mümkündür. Chip Tuning uygulaması turbo beslemesi olan araçlarda daha çok verim sağlamaktadır. Deniz araçları, otobüs, tır, kamyonet, kamyon, minibüs, ticari araç, tarım aracı gibi birçok araç üzerinde uygulama yapmak mümkündür. 

Chip Tuning Uygulaması Araçlara Ne Kadar Güç Katmaktadır? 

Chip Tuning uygulaması yapılacak olan araçlarda ortalama olarak % 10 ile % 30 arasında beygir gücü artışı sağlanırken, % 20 ile % 40 oranında tork artışı sağlanmaktadır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN