Teknoloji

Wikileaks Nedir?

Wikileaks Nedir?

WikiLeaks, İsveç merkezli olan uluslar arası bir organizasyondur hükümetlerin ve belli başlı organizasyonların gizli belgelerini yayınlamaktadır. WikiLeaks kurucuları arasında Çinli olan muhalifler, Avrupa ülkelerinde çalışan gazeteciler, Güney Afrika’da çalışan gazeteciler, Avustralya’da çalışan gazeteciler, Tayvan’da çalışan gazeteciler, ABD’de çalışan gazeteciler ve bazı şirketlerin bilişim alanındaki uzmanları bulunmaktadır. Avustralyalı olan Julian Assange bu kuruluşunun görünen yüzlerinden bir tanesidir ve editör şefi olarak görev yapmaktadır.

Wikileaks

Kurulduğu andan itibaren WikiLeaks.org adlı site üzerinden yayınlamış olduğu 1.2 milyon civarında olan belge siyasi alanda birçok sıkıntının yaşanmasına sebep olmuştur. WikiLeaks yayına sokmuş olduğu doküman ve belgeler ile birçok medya ödülünün de sahibi olmuştur.

WikiLeaks sitesi 2006 yılının Ekim ayında yayına girmiş ve kayıtlı olduğu ülke ABD’dir. Bu sitenin en sık ziyaret edildiği ülke ise İsveç’tir. İsveç’i ise Hollanda ile İtalya izler. Site tarafından deşifre edilen belgeler arasında;

  • İpotek Cinayetleri adlı video en değerli olan belgelerden bir tanesidir.
  • Afganistan Savaşında tutulan 92.000 adet belge
  • Bireysel şekilde hazırlanmış olan günlükler
  • Sivil kayıplar ile alakalı olan bilgiler bulunur.

Wikileaks

Belgelerin sızdırmak ile alakalı görevleri üstlenen Bradley Manning görev yapmış olduğu Camp Arfijan üssünde tutuklanmıştır. Ayrıca WikiLeaks 251.827 adet belge yayınlayacağını duyurmuş, bunlardan sadece 2.000 âdetini yayına sokmuştur. 2015 yılında The Saudi Cables kod ismi ile gizli olarak tutulan 500.000 adet Suudi Arabistan belgesi paylaşmıştır.

Wikileaks Kurucusu Julian Assange Kimdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN