Kimdir

Wikileaks Kurucusu Julian Assange Kimdir?

Wikileaks Kurucusu Julian Assange Kimdir?

Julian Assange, Wikileaks isimli sitenin kurucusu, yayın kurulu üyesi ve baş editörüdür. Julian Assange Wikileaks adlı siteyi kurmadan önce matematik ve fizik alanlarında eğitim görmüş ve bilgisayar alanında uzun süre çalışmıştır. Ayrıca Julian Assange Interpol tarafından en sık arananlar listesinde de yer almıştır. 1971 doğumlu olan programcı Avustralya’da dünyaya gelmiştir. Assange’nin ailesi gezici olan bir tiyatrocu olarak çalışmıştır, annesi ile babasının boşanmasının ardından annesi yeni bir evlilik yapmış ve bu evliliğini de sonlandırmıştır. Julian Assange annesi ile farklı şehirler ve farklı alanlarda çalışmıştır. Sürekli gezdiğinden dolayı eğitiminin belli bir kısmını evinden tamamlamıştır.

Julian Assange

Assange gençlik döneminde kendisi ile kafası uyuşan iki arkadaşı ile birlikte bilgisayar korsancılığına başlamıştır, hatta bu hedefleri doğrultusunda üçlü International Subversives ismi ile bir topluluk kurmuştur. Assange ve arkadaşlarının bu konudaki ilk hedefi kötü amaçlı değildir, onların amacı tamamen bilgi üzerine kurulmuştur. Hackerlik ile alakalı işlemlerini ise 1987 ile 1991 yılları arasında yapmaya başlayan Assange, 1991 yılının ortalarından 24 tane farklı hackleme suçundan Avusturya polisi tarafından yakalanmıştır.

Bu suçlamalardan tutuklanmış olsa bile 2100 dolar kefalet karşılığından serbest kalmayı başarmıştır. Ülkesinde İnternet Servis Sağlayıcı ile alakalı olan ilk sistemi 1993 yılında faaliyete geçiren Assange, 1994 yılına geldiğinde Melbourne’da program yayınlayıcısı ve bilgisayar programcısı olarak çalışmıştır. Online ortamda popülerlik kazanan Julian Assange, birçok üniversiteye kayıt yaptırmış ama hiçbirisini tam olarak tamamlayamadan eğitimini yarıda bırakmıştır.

2003 yılından 2006 yılına kadar matematik ile fizik eğitimlerine Melbourne Üniversitesi’nde devam eden Assange, bu dönemde Avustralya Ulusal Fizik Ödülüne layık görülmüştür. 2006 yılında WikiLeaks isimli online iletişim sitesinin kurucuları arasında yer almıştır. Belli başlı bilgilerin açığa çıkmasına olanak sağlayan, hatta bu bilgilerin açığa çıkması adına İran, Afganistan ve Amerika’nın yapmış olduğu belli, başlı saldırıların arkasında yer alan tüm bilgileri halka WikiLeaks ile ulaştırmıştır. 2010 yılında aralarında ülkemizin de yer aldığı Amerikan diplomatlarının yapmış olduğu yazışmaların birçoğunu halka açık şekilde sunmuştur. Yapmış olduğu bu hareket ile dünya çapında oldukça büyük çaplı bir karmaşanın yaşanmasına neden olmuştur.

Julian Assange Kimdir

Julian Assange, WikiLeaks kurucularından bir tanesi olmasından, basın organlarından daha fazla bilgiyi dünya çapında sunmasından dolayı oldukça büyük çaplı bir üne sahip olmuştur. Julian Assange WikiLeaks’ın kurucularından bir tanesi olsa bile burada gönüllü olarak çalışmıştır. 2009 yılında ve 2010 yılında Sam Adams Ödülü ile Amnesty Uluslar arası Medya Ödüllerini kazanmaya layık görülmüştür. WikiLeaks kuruluşunun dünyayı sarsan en büyük açıklaması 2010 yılının Kasım ayında ortaya çıkmıştır.

Yapılan açıklama 251.000 tane resmi olan A.B.D belgesinden oluşmuştur. İsviçre’de 2010 yılında katıldığı bir konferansta bir kadına tecavüz etme ile alakalı olarak başı polis ile derde girdi. Bu suçlama ile alakalı olarak yasal bir şekilde suçlanmasa bile Interpol kendisi hakkında kırmızı bülten ile arama emri çıkarttı. Bu konuda açılan soruşturmayı yöneten müfettiş Assange hakkında herhangi bir delil bulunmadığı ile alakalı bir açıklama yaptı. Assange 2010 yılında yayınlamış oldukları belgeler dışından WikiLeas’da yayınlanmayı bekleyen birçok belge olduğunu belirtti. Yayınlanan belgeleri ile beraber yayınlanmayan belgelerin de çok önemli bilgiler içerdiğini ifade eden Assange ellerinde var olan belgeleri zaman içinde açıklayacaklarını belirtti.

Wikileaks Nedir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN