Kimdir

Rafael Nadal Kimdir? Ünlü Tenisciyi Tanıyalım

Rafael Nadal Kimdir? Ünlü Tenisciyi Tanıyalım

Rafael Nadal İspanya’nın Mallorca kentinde 1986 yılında dünyaya gelmiştir ve kendisi dünyaca ünlü, ayrıca başarılı olan bir tenisçidir. Dünya sıralamasına bakıldığı zaman 5. Sıralarda yer alsa da uzun bir dönem 1. Sıralarda yer alarak ismini tarihe yazdırmıştır. Nadal Roland Garros rekorunu 9 kez Grand Slam Şampiyonluğunu da 14 kez kazanmıştır.

Ayrıca başarılı olan tenisçi Grand Slam şampiyonluğu sert, çim ve toprak sahada kazanmış olan tek oyuncudur. Tarihte toprak zemin üzerinde oynamayı başaran en iyi oyuncu olarak yazılmıştır. Rafael Nadal’a bundan dolayı toprağın kralı ismi bile verilmiştir. Tenis kariyeri boyunca katıldığı tenis turnuvalarından yaklaşık olarak 78 milyon dolar bir kazanç elde etmiş olan tenisçi 69 tane de şampiyonluk yaşamıştır.

Rafael Nadal Spor Kariyeri

Rafael Nadal ailesi spor kökenlidir, amcasının bir tanesi futbolcu diğeri ise tenisçidir. Tenisçi olan amcasının katkısı ile 3 yaşında tenis sporu ile tanışmıştır. 8 yaşına geldiğinde 12 yaş altı tenis şampiyonlukların zafer kazanmaya başlamıştır. 12 yaşına geldiğinde de ünlü tenisçi hem Avrupa hem de İspanya şampiyonlukları ile göze çarpmaya ve kendini ispatlamaya başlamıştır.

15 yaşına gelen Nadal tenis konusunda artık profesyonel olmuştur, 2002 yılında çıktığı ilk tenis maçını galibiyetle bitirmiştir. Bu sayede bunu başarabilen en genç tenisçilerin içine girmeyi başarmıştır. Ayrıca ünlü tenisçi 17 yaşına geldiğinde Roger Federer ile yaptığı ilk karşılaşmada da galibiyet kazanmıştır, bunun sonucunda Wimbledon’da 3. Tura çıkabilen en genç oyuncu unvanına sahip olmuştur.

Kariyerin en şaşalı dönemlerini 2004 yılı ve sonrasında yaşamaya başlamıştır. 2005 yılında 19 yaşına geldiğinde ilk kez Grand Slam turnuvasını kazanmıştır. 2005 yılında üst üste toplamda 11 turnuva kazanarak dünya sıralamasında 2. Sıraya çıkmıştır. 2006 ile 2007 yıllarında Fransa Açık’ı kazanmış, 2008 yılında Fransa Açık’ın yanı sıra Grand Slam’ini ve Wimbledon’daki efsane olan maçta 5 saatlik mücadele sonunda galibiyeti yakalamıştır.

rafael nadal

2009 yılında Avustralya Şampiyonluğu’nu kazanarak adının uzunca süre söz ettirmiştir, 2010 yılında toprak kotta 3 ATP Masters serisini ve Fransa Açık kazanarak dünyaya adını yazdırmıştır. Grand Slam kariyerini genç yaşta tamamlamayı başaran ilk tenisçi unvanı ile de tanınmaktadır. 2011’den 2014 yılının sonuna kadar performansından bir şey kaybetmeden tenis sporunu icra etmiştir. Bu aralıklarda Amerika Açık turnuvalarını 1 defa, Fransa Açık turnuvalarını 4 defa kazanmıştır. 2015 yılında geçirdiği sakatlığı tam olarak atlatamayan ünlü tenisçi dünya sırlaması basamaklarında düşüş göstermiştir.

Rafael Nadal Kişisel Yaşamı

Rafael Nadal çocukluk dönemlerinde futbol ile de ilgilenmiştir. Hatta futbol ile tenisi beraber götüren Rafael’e babası bu sporlardan bir tanesini seçmesini söylemiş ve Rafael tenisi tercih etmiştir. Futbolu seven ünlü tenisçi Real Madrid’i çok sevmekte ve en koyu taraftarları içinde yer almaktadır. Dünyaya geldiği Mallorca şehrinin futbol takımının % 10 kısmı Nadal aittir. Futbolun yanı sıra poker ve golf oynamaktan zevk almaktadır. Nadal’ın ailesi 4 yaşına geldiğinde boşanmışlardır ve ünlü tenisçinin 1 tane kız kardeşi bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Tenis Sporu Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN