Kimdir

Elvis Presley Kimdir?

Elvis Presley Kimdir?

Elvis Presley’in asıl adı Elvis Aoron Presley’dir, 1935 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Çocukluk yılları babasının akrabaları ile beraber oturduğu mahallede eğlenceli, huzurlu ve mutlu şekilde geçmiştir. Elvis Aoron Presley’in ikiz kardeşi olan Jessie doğum esnasında öldüğünden dolayı tek çocuk olarak yaşamına devam etmiştir. Maddi durumları yüksek düzeylerde olmayan aile 1948 yılında Memphis Tennessee'ye taşınmış ve ünlü şarkısı burada bulunan Umes High School'a eğitim yaşamına başlamıştır.

Ailesi yaşamı boyunca çocuklarının dinen bağlı şekilde yetişmesi için elinden gelen tüm çabayı sarf etmiştir hatta Presley ilk solistlik tecrübesini mahallede bulunan kilisede yapmıştır ve bunun hem mutluluk hem de huzur hissettiğini sonradan dile getirmiştir. Profesyonel anlamdaki ilk işini 10 yaşında Alabama'da bulunan bir radyonun yarışmasında ikinci olmak ile yapmıştır. Bu yarışmadan cüzzi bir miktarda ödül kazanan Presley’in yaşamının aslında değişim noktasına girmesi de bu yarışma ile olmuştur.

Maddi durumu iyi olmayan Presyley ailesi oğullarının bisiklet istemesine rağmen ucuz olan bir gitar almayı tercih eder. Gitar ile tanışması bu şekilde başlayan ünlü sanatçının ailesinin durumunun kötüye gitmesinden dolayı birçok işte çalışmaya başlamıştır. Akşam kalan boş vakitlerinde de elektrik teknisyeni olabilmek adına üniversiteye devam etmiştir. Tabii ki, hediye edilen gitar sayesinde ünlü sanatçı boş olan vakitlerinde hem kendini hem de ailesini eğlendirmeye devam etmiştir.

Elvis kilisede dinlemekte olduğu gosbel müziğinden, R&B ve poptan çok etkilendiği için gitarı ile bu tarzı çalmaya ve söylemeye başlamıştır. 1954 yılı Elvis’ın yaşamının en önemli yılıdır, çünkü Sun Records firması ile anlaşmış ve 2 parçalık bir şarkı çıkartmak adına kendisi için büyük olan 4 dolar ödemiştir. Çıkan 2 parçalık plak aslında büyüleyici bir yeteneği ortaya çıkartır ve dinleyen herkesin büyülenmesini sağlar. Çıkardığı plak Memphis’de 600 adet satmıştır, bu rakam Elvis’in parlamasına ve popüler olmasına da yardımcı olur.

Presley’in peşine düşmüş olan plak şirketlerin arasından RCA Victor'u tercih eder ve bu şirket ile kontrat imzalar. 1956 yılına geldiğinde dünya çapında popülerliği üst düzeye çıkmış ve resmen bir fenomen haline gelmiştir. 50 yıllarda insanlarda var olmayan tarzı ile ailelerden tepki görse de karşıya verdiği enerji sayesinde popülerliği devam etmektedir.

Elvis Presley

Gelen tepkilere ise ünlü sanatçı her zaman dinleyicilerini kırmadan ve halkı üzmeden tepki verir. Duruşunu hiçbir zaman bozmayan Presley belli bir zaman sonra gençlerin aileleri tarafından da sevilmeye ve dinlenmeye başlanır. Çıktığı dönemlerde rock and roll'a farklı bir tarz ve sempati getirmiş olan tek sanatçıdır. 1955 yılında çıkardığı Blue Moon of Kentucky ve That's All Right Mama müzik listelerinin en baş sıralarında yer alır, 1956 yılından eartbreak Hotel adlı parça Presley’i bir numaraya taşımıştır. Bu parça tam olarak 36 hafta boyunca kesintisiz şekilde 1 numarada yer alır. Bu parçadan sonra çıkardığı Don't Be Cruel ve Hound dog popüler ve hit olarak yaşamında iz bırakır. Müzik alanında çıkardığı albümlerin bazıları 1 milyon âdetin üstünde satmıştır ve rock and roll anlamında artık rakipsiz şekilde yaşamda yer almıştır. Müzik dışında 33 tane sinema filminde oynamış olan oyuncu, 14 defa Grammy’e aday gösterilmiş ve 3 kez de Grammy kazanmıştır.

Presley para ve şöhretine rağmen orduda askerlik yapmayı tercih etmiştir. Askerlik anlamında göre olarak şoförlük yapmıştır. Askerlik döneminde Almanya’ya gitmesi gereken Presley burada hayatının aşkını bulur. Ünlü sanatçının bu aşkı daha sonra da eşi olan ve Lisa Marie Presley kızının annesi olan Priscilla Beaulieu'dır. 1960 yılında çevresinin ve sevenlerin beklemediği bir karar alarak müziği bırakacağını ve artık sinema ile ilgileneceğini açıklar ve birçok sinema filmi ile sevenlerinin kalbinde tekrardan taht kurar.

1973 yılında evliliğine son noktayı koyar ve Gracekand bulunan evine yerleşir. Artık Presley için son dönemlerinin geldiği zamanlar başlamıştır ve bu dönemde sokağa çıkma ile alakalı korkular yaşar. Psikolojik açıdan rahat olmayan ve hayatındaki her şeyin kötü olduğunu ifade eden Presley’in hayatında var olan uyuşturucuda düşüşünün hızlı olması için katkı sağlamıştır. Ayrıca sokağa çıkma korkusu hayranlarının ona olan yoğun ilgisinden kaynaklı olarak üst düzeylere tırmanır ve Presley bu konuda çok zorlanır.

Günlerinin neredeyse tamamını evinde geçiren ve sürekli olarak psikolojik bunalımını düşünen Presley’in yaşadığı günler onun yaşamdan soyutlanmasını sağlamıştır. 1977 yılında sabah 02:30 saatlerinde Presley kalp krizi sebebi ile ölü bulunur. Ünlü sanatçının yapılan otopsi sonucu çıkan raporunda 10 farklı uyuşturucuya bedenin rastlanır. Aradan kaç yıl geçerse geçsin Presley’in evi, sevgisi, hayranlığı insanlar üzerinde bitmeden devam etmektedir.

Elvis Presley’in Yaşamındaki Küçük Detaylar

 • 2 parçalık plak yapmak için o dönemde onun için kıymetli olan 4 dolarını plakçıya vermiştir.
 • Presley’in ikiz kızı doğum esnasında ölmüştür.
 • Katıldığı ilk şarkı yarışmasında 5 dolar para kazanmıştır.
 • Gracelan’da bulunan evinin tuvaletinde ölü bulunduğunda üstünde mavi pijamaları vardır ve yanında da İsa ile alakalı bir kitap

Elvis Presley’in Filmografi

 • Love Me Tender - 1956
 • Jailhouse Rock - 1957
 • King Creole - 1958
 • G.I. Blues - 1960
 • Blue Hawaii - 1961
 • Girls! Girls! Girls! - 1962
 • Fun In Acapulco - 1963
 • Viva Las Vegas - 1964
 • Girl Happy - 1965
 • Frankie and Johnny - 1966
 • Spinout - 1966
 • Easy Come, Easy Go - 1967
 • Change of Habit – 1969
 • Trouble With Girls – 1969
 • Charro! – 1969
 • Speedway – 1968

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN