Oyun

Tetris Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır?

Tetris Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır?

Başlıklar

Rus olan bilgisayar mühendisi Aleksev Pajitnov tarafından keşif edilmiş olan tetris zekânın gelişmesine yönelik bir oyundur. Tetris, oyuna ait olan oyun aletleri ile hayatımıza girmiştir ve bilgisayar ile de oynanabilir. 1990 yıllarından oldukça popüler olan tetris günümüzde de popülerliğini kaybetmemiştir.

Devamlı olarak yukarıdan inen küplerin var olduğu eğleneli ve sade oyun, bilgisayarlarda hayatımıza girmeden önce Commodore ve Atari konsol oyunlarında var olmuştur. Hatta bu el konsolu olan oyunların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Aleksev Pajitnov, tetrisin bu kadar sevileceğini düşünmediğini ve 425 milyon kez bu oyunun indirildiğini ifade etmiştir. Bu oyunun lisansı ile alakalı olan tüm hakları da The Tetris Company’nin sahibi olan Blue Planet Software’de bulunmaktadır. Android ve İos cihazlarda oynanmakta olan tetris şu günlerde bu tarz cihazlarda Retro Blitz ismi ile oynanmaya devam etmektedir. Facebook ise Tetris Battle oyununu güncellemiştir.

Tetris

Tetrisin Faydaları

Bir klasik olarak yaşamımızda var olan tetris beyin gücünü arttırmaktadır. Bu anlamda yapılmış olan araştırmalar neticesinde, günümüzde bulunan oyunlara nazaran daha basit olan tetris, düzenli ve dikkatli şekilde oynandığı takdirde düşünme gücünü arttırırken, beyinde yer alan gri maddeyi de geliştiriyor.

ABD bulunan Zihin Araştırma Merkezideki bilim adamları bu konuda 10 yaşlarında kız çocuklarına günlük olarak yarım saat boyunca tetris oynatmışlardır. Araştırma sonucunda kız çocuklarında belli başlı beyin tarama testleri yapılmıştır. Özellikle mantıklı düşünme, ilişkilendirme, eleştirisel düşünme vb. birçok değişiklik izlenmiştir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN