Sanat

Gişe Rekoru Yapmış ve Dünya Çapında En Çok İzlenen Filmler

Gişe Rekoru Yapmış ve Dünya Çapında En Çok İzlenen Filmler

Gişe rekoru yapmış ve dünya çapında en çok izlenen filmler akılarda yer etmiş ve ikinci serileri beklenir hale gelmiştir. Gişe rekoru kıran filmlerin hasılat rakamları her sezon hesaplanmakta ve açıklanmaktadır. 2016 Ocak ayı itibari ile tüm zamanların en çok hasılat yapan filmleri arasında;

Avatar Filmi

Avatar 2.7 milyar dolarlık hasılat ile listenin en başında yer almaktadır. James Cameron Tıtanıc filminden sonra uzun süre üzerinde çalışmış olduğu Avatar filimi rekor kırmıştır. Star Wars’a öre gölgede kalsa da gişede toplanan hasılat rekorunu elinde korumayı başarmış olan bir filmdir. Avatar 2.7 milyar dolarlık hasılat ile uluslararası arenada en yüksek hasılatı yakalamış olan tek filmdir. Filmin yayınlanmasının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen halen ilk sıralarda yer alır.

Titanic Filmi

Halen hakkında konuşulmaya devam eden ve 2.2 milyar dolar gişe hasılatı yakalayan Titanic, gelmiş geçmiş olan en başarılı film olarak anılmaktadır. 1997 yılında yapılan Titanıc filminin üzerinde 20 yıl geçmesine rağmen halen başarısını korumaktadır. Efsane film her izleyenin içinde yer etmiş olan sahnelere sahiptir, ünlü Celine Dion şarkısı ile de bilinmektedir. 280 milyon dolar bütçe ile çekilen film yapımcılarına 10 kata yakın para kazandırmıştır.

Star Wars; Güç Uyanıyor Filmi

Star Wars; Güç Uyanıyor serisi ile 1.8 milyar dolar gişe hasılatı yapmıştır, milyonları peşinden sürüklemeyi başaran film diğer serilerini geride bırakarak öne çıkmıştır. Star Wars; Güç Uyanıyor filmi genelde genç kesimin ilgisini çekmektedir, bu sayede diğer serilerinin de izlemesine olanak sağlanmaktadır. Ayrıca Star Wars filmlerinin ardından gençlere yönelik filme ait olan birçok kıyafet ve eşyalarda tasarlanmıştır.

Jurassic World Filmi

Jurassic World filmi eski dönemde yaşananların zamana uyarlanması ile alakalıdır, 2015 yılında vizyona girmiş olan film 1.6 milyar dolar gişe hasılatı ile başlangıç olarak gösterilen filmin önüne geçmeyi başarmıştır.

Yenilmezler Filmi

Süper kahramanlar ile alakalı birçok film sinema dünyasında başarılı olmuştur, Yenilmezler filmi de süper kahraman teması olan bir filmdir. Yenilmez filminin yönetmen ve senarist koltuğunda Joss Whedon oturmuştur. 1.519 milyar dolar gişe hasılatı yakalayan filmin diğer serilerinin de çekilmesi ve vizyona girmesi beklenmektedir.

Hızlı ve Öfkeli 7 Filmi

Filmin başkahramanı Paul Walker oldukça trajik bir şekilde yaşama veda etmiştir, bundan kaynaklı olarak filmin içeriğinde belli başlı değişiklikler yapıldı ve Hızlı ve Öfkeli 7 2015 yılında vizyona girdi. Hızlı ve Öfkeli serisi hayranları sayesinde Hızlı ve Öfkeli 7 1.514 milyar dolar gişe hasılatına sahip olmuştur. Vin Diesel’in söylediğine göre 2017 yılında Hızlı ve Öfkeli serisinin 8. vizyona girecek.

Yenilmezler; Ultron Çağı Filmi

Yenilmezler serisinin 2015 yılında vizyona girmiş olan Ultron Çağı 1.4 milyar dolar gişe hasılatı yakalamayı başarmıştır. Yenilmezler; Ultron Çağı kadrosunda Samuel L. Jackson, Jeremy Renner, Chris Evans, Scarlet Johansson, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Robert Downey Jr. Gibi yıldız oyuncular yer almış ve film fazlasıyla beğenilmiştir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları 2 Filmi

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları 2 2012 yılında vizyona girmiş ve film çekmek için yapılan masrafların neredeyse beş katını kazanmıştır. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları 2 filmi 1.3 milyar dolar gişe hasılatı ile rekor kırmıştır. Harry Potter ve arkadaşlarına ait olan kıyafet ve birçok yan ürün halen satılmaktadır.

Karlar Ülkesi Filmi

Sinema tarihinde 1.27 milyar dolar ile en büyük gişe hasılatını yapmış olan bir animasyon filmidir. Ayriyeten Karlar Ülkesi ABD’de en çok satan DVD listesinde de ilk sıralarda yer almaktadır. Çocuklu ailelerin izlediği ya da DVD’sini mutlaka aldığı bir filmdir. Karlar Ülkesi animasyon filmi bardakları, kıyafetleri, tokaları ve diğer yan ürünleri hayatımızın her alanında var olmaya devam edecek gibi duruyor.

Iron Man (Demir Adam) 3 Filmi

Demir Adam 3

Iron Man serisi hayranları için Iron Man 3 filmi diğerlerinden biraz da olsa farklı şekilde kurgulanmıştır. Iron Man 3 filmi daha vizyona girmeden sosyal gruplar tarafından, filmin hayranları tarafından hakkında birçok şey konuşulmaya başlanmıştır 2013 yılında vizyona giren film 1.21 milyar dolar gişe hasılatı yakalamayı başarmıştır. Hayranlardan gelen taleplerden ve seriyi devam ettirmek için Iron Man 4’den gelmesi bekleniyor.

Minions Filmi

Çılgın Hırsızlar, Minions filminden yüksek meblağlarda paralar kazandı, ilk seri ile akran karşısına çıkan bu yaramazlar çok sevildi.  Garip hareketleri ve çıkardıkları sesler ile 7’den 70’e herkesin sevgilisi olan bu sarı yaratıklar 1.16 milyar dolar gişe hasılatı yaptı. Sevilen Minionların doldurulmuş oyuncakları, kupa bardakları, kıyafetleri ve diğer yan ürünleri ile hayatımızda yer almaya devam edecek gibi duruyor. Animasyon filmi ile hayatımıza giren minionların ilerleyen zamanda serileri gelecek gibi duruyor.

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü Filmi

Yüzüklerin Efendisinin ilk ekrana geldiği serisinden itibaren izleyiciyi her daim ekrana kilitlenmiştir. Sinema tarihinin başyapıtlarından olan Yüzüklerin Efendisi, Kralın Dönüşü filmi ile 1.14 milyar dolar gişe hasılatı yapmıştır. 2003 yılında ekranlarda yer alan Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü 2003 senesinde yakaladığı hasılat ile oldukça zor bir işin üstesinden gelmiştir. Yüzüklerin Efendisi efektleri ve görselleri ile şu gün izlendiğinde bile insanları ekranlara kilitleyebilecek kalitede bir filmdir. 94 milyon dolar bütçe ile çekilen film yapımcılarına 12 kata yakın para kazandırmıştır.

Transformers;  Ay’ın Karanlık Yüzü

transformers filmi

Transformers serisi içinde 1.12 milyar dolar gişe en çok gişe hasılatı yapan film olma özelliği taşımaktadır. Ayriyeten 2011 yılından Transformers;  Ay’ın Karanlık Yüzü en çok gişe hasılatına sahip olan bir filmdir. 2017 yılında vizyona girmesi beklenen Transformers serisi ise izleyici tarafından merak içinde beklenmektedir. Transformers serileri farklı bir izleyici kitlesine sahiptir. 195 milyon dolar bütçe ile çekilen film yapımcılarına 6 kata yakın para kazandırmıştır.

Skyfall

Skyfall filminin bazı sahneleri Türkiye’de çekilmiştir, 2012 yılında da vizyona girmiştir. Bu film bir Bond yapımı olmasa da özel bir film olmayı çoktan başarmıştır. Skyfall filmi 1.11 milyar dolar gişe hasılatı yapmıştır. Filmde özellikle Adele’in seslendirmiş olduğu soundtrackleri oldukça büyük bir beğeni toplamıştır.

Kara Şövalye Yükseliyor

Kara Şövalye Yükseliyor filmi Batman’nin Gotham şehrini kurtarmasını anlatmaktadır, Batman filmleri arasındaki en iyi filmdir. Kara Şövalye Yükseliyor 1.108 milyar dolar gişe hasılatı yapmıştır. Kara Şövalye Yükseliyor, yapılan galasında yaşanmış olan acı olaylar ile vizyona girmeden simini tüm dünyaya duyurmuştur.

Transformers; Kayıp çağ Filmi

Transformers yapımcıları Kayıp çağ filmine modernliği kattığından dolayı oldukça büyük bir gişe getirisine sahip olmuşlardır. Tarnsformers; Kayıp çağ 1.1 milyar dolar gişe hasılatı yapmıştır. Transformers serisinin bu filmi 4 filmdir ve serinin içindeki en iyi konuya sahiptir. Tarnsformers; Kayıp çağ filminden sonra gelecek olan ve 2017 vizyona girmesi beklenen serinin yeni filminin büyük bir gişe hasılat daha yapması bekleniyor.

Oyuncak Hikâyesi

Oyuncak Fikayesi

Oyuncak Hikâyesi gelmiş geçmiş animasyon filmleri arasında en pahalı olan bütçeye sahiptir ama popülerlik konusunda çokta başarılı olamamıştır. En yüksek gişe hasılatı yakalayan ilk animasyon filmidir, dünya genelinde elde etmiş olduğu 1.06 milyar dolar gişe hasılatı ile adını tarihe hemen yazdırmıştır. Oyuncak Hikâyesi ‘nin ilk filminden sonra serileri gelmeye başladı, hatta 2018 yılında Oyuncak Hikâyesi 4 filmi vizyona girecektir. Oyuncak Hikâyesi filmleri göz önünde bulundurulduğunda 2018 de çıkacak olan serinin gişe hasılatının yüksek rakamlara ulaşması beklenmektedir. Oyuncak Hikâyesi filmleri 7’den 70’e herkesin izleyebileceği bir nitelik taşımaktadır.

Karayip Korsanları; Ölü Adamın Sandığı

Karayip Korsanları filmlerin içinde ikinci film olan Ölü Adamın Sandığı oldukça büyük bir başarı yakalamıştır. 2003 yılında yayına giren ilk filmi geride bırakarak 1.06 milyar dolar gişe hasılatı yakalamıştır. Bu gişe hasılatını ise çok koruyamayacak gibi duruyor, çünkü 2017 yılında vizyona girecek olan Karayip Korsanları; Ölü Adamlar Masal Anlatmaz serisi kendi adına büyük bir başarıya imza atmayı beklemektedir. Yapımcılar bu film gişe hasılatının daha çok olacağını düşünmektedir.

Karayip Korsanları; Gizemli Denizlerde

Karayip Korsanları filminin başrol oyuncusu Jack Sparrow, serinin başarılı olmasına oldukça büyük bir katkı sağlamıştır. 2011 yılında vizyona girmiş olan Karayip Korsanları; Gizemli Denizlerde filmi,  Karayip Korsanlarının 4. bölümünü oluşturmaktadır. Gizemli Denizlerde filminde Penelope Cruz’da yer almıştır, film 1.04 milyar dolar gişe hasılatı yakalamıştır. Karayip Korsanlarında bulunan görsel efektler, seslendirmeler izleyen herkesi etkisi altında bırakabilecek kadar yaratıcıdır.

Jurassic Park

Jurassic Park Filmi

1993 yılında vizyona girmiş olan Jurassic Park filminde insanlar ile dünyadaki en büyük canlı olan dinozorların aralarında geçen olaylar konu olarak alınmıştır. Jurassic Park filmi 1.03 milyar dolar gişe hasılatı yapmıştır. Jurassic Park büyük küçük birçok hayran topladığından kaynaklı olarak serinin diğer filmlerini beklerken 2015 yılında serinin başka bir filmi vizyona girmiştir. Jurassic Park filmi olağanüstü görsel efektlere sahip olan bir filmdir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN