Kimdir

Bob Marley Kimdir?

Bob Marley Kimdir?

Başlıklar

Bob Marley Kimdir?

Kimi insanlar vardır ki koca dünya üzerinde sürdürdükleri kısacık hayatına dünyaları sığdıracak ve yaptıkları işlerle yıllar boyu adından söz ettirirler. Kişilik ya da davranışları ile değil de insanlığa sundukları eserleri her zaman ön planda kalır. Bu insanlardan biri de Reggae müziğin efsanevi isimlerinden Bob Marley' dir. Müziğe duyduğu ilgi ilgiden öte bir aşka dönüşmüş olan sanatçının 36 yıl süren kısacık hayatında birçok konser, albüm ve plak ile süslenmiştir.  Yardıma ihtiyacı olan insanlara verdiği destekle adını sıkça duyduğumuz sanatçı bu anlamda tüm hayranları tarafından takdir edilmiş ve desteklenmiştir. Yazdığı beste ve eşsiz sözlerle müzik severleri kendine hayran bırakan sanatçının yapmış olduğu şarkılar tazeliğini yitirmeden hala dillerde telaffuz edilmeye devam ediyor. Ölümünden çok uzun yıllar geçse de dünya genelinde çok fazla bir hayran kitlesi bulunmaya devam etmektedir. 

Bob Marley'nin Çocukluğu ve Yaşamı

Bob Marley, dünya malına ve paraya çok fazla değer vermeyen manevi değerlere karşı olan bağlılığı ve mütevazı kişiliği ile bilinir. Bu anlamda oğlu Ziggy’e ‘’para hayatı satın alamaz’’ diye özlü nasihatlerde bulunarak kişiliğini ortaya sermektedir. Jamaika’ ya özgü olan Reggae müzik kültürünü kendi yorumu ile tüm dünya da ilgi uyandıran ve uluslar arası bir müzik türüne gelmesini sağlayan Bob Marley Rastafarianizm dini kurallarına inanan ve uygulayan bir sanatçı olarak biliniyor. Söz yazarı, besteci ve yorumcu olarak birçok organizasyona imza atan sanatçı Reggae müziğin kralı olarak biliniyor. 

1945 yılının 6 Şubatında Jameika' da dünyaya gelen Bob Marley in asıl adı ise Robert Nesta Bob Marley'dir. 80'li yılların henüz başında dünya' ya gözlerini yuman sanatçı yüz otuzdan fazla plak yapmış ve yüzlerce şarkıya müzik severlerin gönlünde hayat bulmasını sağlamıştır. Bu anlamda bedenen ölmüş olsa da Reggae müzik severlerin gönüllerinde halen yaşam bulmaya devam etmektedir. Henüz beş yaşında iken ailesi ile beraber Kingston' a taşınarak Bunny Livingston ve ailesi ile beraber yaşama devam eden ünlü sanatçı müzik hayatı boyunca da Bunny ile beraber çalışmalarını sürdürmüştür.

Bob Marley'nin Çocukluğu ve Yaşamı

Yıllar sonra Almanya da hayatını devam ettirme kararı alan Bob Marley burada evlenerek Ziggy adında bir erkek çocuk ile de evliliğini taçlandırmıştır. 1977 yılında futbol oynarken ayağından yaralanan sanatçı bu yara nedeni ile deri kanseri olduğunu öğrenmiştir. Parmağının kesilmesi ile iyileşebilme umudu olmasına rağmen bu operasyona karşı çıkan sanatçı ilaçlı tedavi yöntemini tercih etmiştir. Bunun öncelikli sebebi ise inanmakta olduğu dinin kurallarına göre bedenin mezara tek parça olarak girmesi gerektiğidir. 1981 Yılın da Almanya da durumu giderek ağırlaşan sanatçı kendi ülkesine giderek son günlerini orada geçirmek istedi. Uçakla ülkesine doğru yola çıkan ünlü sanatçı Miami yakınlarında fenalaştı ve Miami de Cedars of Lebanon hastanesine kaldırıldı yapılan tüm müdahalelere rağmen Bob Marley 11 Mayıs 1981 yılında henüz 36 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. 

Dünya genelinde çokta mensubu olmayan ve tanınmayan Rastafarianizm dinine gönül bağlayan sanatçı bu dinin geleneklerine bağlılığı ile bilinir. Rastafarianizm eski Etiyopya topraklarında yaşanan bir inanç kültürüdür.  Sanatçının saç modeli ve rasta yapması bu dine ait bir kültür göstergesidir. Günümüzde “Dreadlock” olarak da bilinen bu saç modası halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Jameika'da Merit ödülü almaya layık bulunan sanatçı ödülünü alamadan dünya ya veda etmiştir.

Bob Marley ve Müzik

Avrupa genelinde birçok konsere imza atan Bob Marley kısa zaman içerisinde hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip olmuştur. Müzik hayatına 1972 de Catch A Fire Albümü ile giriş yapan sançtı bundan bir yıl sonra Burnin adlı albümü ile müzik severlerin ilgi odağı olmuştur. 1975 senesinde Live ve Natty Dread albümlerini peş peşe piyasaya sürerek Müzik severlere beklenen sanatçı imajını benimsetmiş oldu. Sosyal yaşamın karmaşasını ve politik unsurların hayata olan etkilerini şarkılarına konu eden sanatçı Stand Up, Get Up No Woman ve No Cry gibi şarkıları ile halen anılmaktadır.

Afrika da sefalet içerisinde yaşan yoksul insanlar için 1978 yılında kendi bestelediği şarkılarla destek olan sanatçı dünya genelinde takdir toplamış ve birleşmiş milletler tarafından barış madalyası ile ödüllendirilmiştir. Müzik ile gördüğü ilgiyi hayata bakış açısı ile sevgiye dönüştüren Bob marley; bu anlamda Jamaika da yardım konserleri vermeyi sürdürmüştür. 

The Wailers grubuna katılarak amatör müzik ruhundan sıyrılan Bob Marley Profesyonel ruha bu grup sayesinde adın atmıştır. Simmer Down şarkısı ile grubun adını duyuran sanatçı yakın arkadaşları Peter Tosh ve Bunny ile birlikte sahne almıştır. Müzik yaşamı boyunca birçok gruba yol gösteren sanatçı The I-Threes adlı üç bayandan oluşan ve Reggae müzik kültürünü temsil eden bir grubu müzik dünyasına tanıttı grup üyelerinden birisi sanatçıyı müzik ansiklopedisi olarak nitelendirmişti. Çalıştığı her grup ve solo albümlerinde Reggae'yi  Dünyaya tanıtma gayesi olan sanatçı bu anlamda müthiş bir başarı sergilemiştir. Bestelediği şarkıların içeriği son derece basit olsa da taşıdığı politik anlamlar sayesinde insanların ilgi duymasını sağlamıştır.

Bob Marley ve Müzik

Bob Marley Sözleri

Müzik hayatı ile adından söz ettirmiş olan sanatçı aynı zamanda söylediği sözler ile de yüreklerde taht kurmuştur. Söylediği sözlerden bazıları şunlardır:

 • Benim adım Bob Marley değil, benim adımı daha kendim bile bilmiyorum.
 • Gülmek her zaman mutlu olmak için değildir. Bazen öyle gülmeler vardır ki; en büyük acıları gizlemek içindir.
 • Erkek ya da kadın ikisinin de bildikleri doğrudur; ama kadının tahmin ettiği her şey, erkeğin emin olduğu şeyden daha doğrudur.
 • Dünyayı daha kötü hale getirmeye çalışanlar bir gün bile durmazken, ben nasıl durayım? Karanlığı aydınlat.
 • Aslında kadın şu gibi bulunduğu kaba uyar. Kadınlardan şikayetçi olan erkek, hatayı kendi kalıbında aramalıdır.
 • Gerçek şu ki, herkes seni incitecek. Yapman gereken tek şey, acı çekmeye değer birini bulmak.
 • Kendi kendime konuştuğum kadar, kimseyle konuşmuyorum. Sebep delilik değil, sadece bilirim ki insanı sadece en iyi kendi dinler.
 • Eğer mutlu olmak istiyorsan, hiç kimseden bir şey bekleme.
 • Evet belki de haklısın, sıfır’ın gücü yoktur. Ama unutma ki, sıfır’ın kaybedecek bir şeyi de yoktur!
 • Kaçan giden balonlara el sallayın; nasıl olsa havaları sönünce yere inecekler.
 • Tesadüf bir başlangıçtır, finali sen oynarsın perdeyi kader kapatır.
 • Farkını yansıt, değiş, geliş, keşfedilmeyeni keşfet, yücelerin içinde yüksel. Sonunda tek ol!
 • Mutlu mu olmak istiyorsun? Kimseden birşey bekleme.
 • Senin için mücadele etmeyen insan, sadece gitmeni bekliyordur.
 • Ve bir gün kalem diyecek ki; bu kadar yazdığın yeter! Artık çiz gitsin.
 • Gülmek her zaman mutlu olmak için değildir. Bazen öyle gülmeler vardır ki; en büyük acıları gizlemek içindir.
 • Güneş parlıyor, hava güzel, ayakların dans etmek istiyor; ama yine de aklının bir kenarında dursun: birileri şu an acı çekiyor.

İlginizi çekebilir: Rastafarianizm (Rastafaryan) İnancı Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN