Teknoloji

Google Adsense Nedir, Nasıl Çalışır, Adsense Başvurusu Nasıl Yapılır?

Google Adsense Nedir, Nasıl Çalışır, Adsense Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adsense, web site sahipleri için Google tarafından geliştirilen üst düzey bir reklam ağıdır ve kullanıcıların Adwords ile verdikleri reklamların yayıncı siteler aracılığıyla gösterilmesine aracılık eder. Reklam; bilindiği üzere radyo, Televizyon ve gazete gibi mecralarda sıklıkla karşılaştığımız bir kavramdır. Buna benzer bir şekilde internet üzerinde de farklı reklam ağları ve reklamcılık hizmetleri mevcuttur, bu hizmetlerin en önemlilerinden biri olan Google Adsense’ın işleyiş mantığı ise şu şekildedir;

Reklam Verenler İçin Google Hizmeti: Google üzerinden reklam vermek isteyen kişi veya kurumlar, Adwords’e kayıt olduktan sonra kendi belirledikleri bütçe ve anahtar kelimeler ile reklamlarını yayımlatabilirler. Google ile verilen reklamlar, internet kullanıcılarına 2 esas şekilde gösterilmektedir; bunlardan birincisi ise arama sonuçları ile gösterim şeklidir. Adsense meraklıları bu gösterim şekliyle fazla ilgilenmezler, çünkü buradan gelen tıklamalar Google’a para kazandırır. Başka bir deyişle; Adwords web sitesinde Adsense reklamı yayınlamak isteyen kullanıcılar için herhangi bir gelir kaynağı durumunda değildir.

Google Adsense

Reklam Yayıncıları İçin Google Hizmeti (Adsense): Ziyaretçilere Google üzerinden yayımlanan reklamların iki şekilde gösterildiğini ve ilkinin arama sonuçları ile gösterim olduğunu belirtmiştik. Bu yöntemlerin ikincisi ise adsense yayıncıları ile gösterim şeklidir. Adsense’a başvurarak onay sürecinden geçtikten sonra başvurusu kabul edilen site sahipleri, kendilerine verilen reklam kodlarını sitelerine uygun şekilde yerleştirip gösterim ve tıklama performanslarına göre kazanç sağlayabilirler. Bu gelir kaynaklarından gösterim bazlı olanının getirisi düşüktür ve en iyi kazanç, tıklama üzerinden elde edilmektedir. Adsense üzerinden yayımladığınız reklamlar, herhangi bir yazıyla veya ziyaretçinin daha önce giriş yaptığı diğer sitelerle ilgili olabilir. Web sitenizdeki bir sayfaya, arama sonuçları ya da site içi dolaşım neticesinde gelen bir ziyaretçi reklam içeriğinize ilgi duyar ve üzerindeki bağlantıya tıklarsa, bunun sonucu olarak reklam hesabınıza tıklama geliri yansıtılır. Bir tıklamadan ne kadar kazanç sağlandığı, o reklamı veren kişinin tık başına belirlediği tıklama maliyeti göz önüne alınarak tespit edilir.

Adsense Başvurusu Nasıl Yapılır, Kabul Süreci Nasıl İşler?

Adsense yayıncısı olmak ve sitenize yerleştireceğiniz reklamlardan kazanç sağlamak, sabır gerektiren bir süreçtir. Adsense sistemine kayıt olmak zor bir işlem değildir, fakat sonrasında bazen 1 ayı bulan değerlendirme sürecini beklemek durumunda kalırsınız. Şayet web siteniz Adsense politikalarına uyumlu ise ve içerikleriniz yeterli düzeydeyse, değerlendirmeden başarıyla geçebilir ve ardından reklamları kendinize göre oluşturup sitenizde yayımlaya başlayabilirsiniz. Adsense hesabınızdaki bakiye ödeme limitine ulaştığında, adresinizi doğrulamak amacıyla tarafınıza PIN kodu gönderilir. Bu mektubun adresinize gelmesi uzun bir zaman alabilir ya da hiç ulaşmayabilir. Şayet böyle bir aksilik olursa tekrar mektup gönderim isteğinde bulunabilirsiniz.

Google Adsense Nedir?

Tarafınıza gönderilen PIN kodunu sisteme girdikten sonra başvuru ve kabul süreci sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olur, fakat bütün bu adımları geçmiş olmanız, sınırsız bir özgürlüğe kavuştuğunuz anlamına gelmemektedir. Adsense politikalarını ihlal ettiğiniz durumlarda (sahte tıklama, aykırı içerik vb.) hesabınız tamamen kullanıma kapatılır. Özetlemek gerekirse, Adsense başvuru ve kabul süreci adım adım şu şekildedir;

 • Adsense’a kayıt,
 • Değerlendirme ve kabul süreci,
 • Reklamları oluşturup site içine yerleştirme,
 • Doğrulama seviyesine ulaşma,
 • Adres doğrulamak amacıyla PIN kodu gönderimi,
 • Gönderilen kodu sisteme girme ve sürecin tamamlanması.

Bir Web Sayfasında Kaç Adet Adsense Reklamı Gösterilebilir?

Web sitenizin sayfalarında yayımlayabileceğiniz reklam adedi ve reklam türleri bellidir. Bu doğrultuda Adsense politikalarına göre belirlenen reklam adedi ve gösterim sınırı şu şekildedir;

 • Maksimum 3 adet içerik için adsense reklamı,
 • Maksimum 3 adet bağlantı reklamı,
 • Maksimum 2 adet arama kutusu.

Bunların yanı sıra, sayfa başına birden çok büyük reklam kullanılamaz. Herhangi bir web sayfasına izin verilen sayıda reklam yerleştirmeniz, sayfaların bazen karmaşık görünmesine neden olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz sınırlamalar mobil siteler için de geçerlidir ve mobil sitelerde iki ve daha fazla sayıda Adsense reklamı aynı anda ziyaretçilere gösterilemez. Adsense’dan elde ettiğiniz gelirlerin banka hesabınıza gönderilmesi için o gelirin belirli bir limite ulaşması ve ödeme almaya hak kazanılması gerekir. Sitenizdeki tıklamalar neticesinde tıklama başına düşen kazancınız Adsense tarafından hesabınıza yansıtılır, fakat hesabınıza bu şekilde aktarılan miktar, kesinleşmiş bir kazanç değildir.

Bulunduğunuz ayın sonuna kadar tıklama ve gösterimler sonucunda bir bakiye ortaya çıkar ve bu miktar içerisinde sahte veya geçersiz tıklamaların olup olmadığı kontrol edilir. Sahte ya da geçersiz tıklama, yayımcının kendi reklamlarına tıklaması veya tıklatması şeklinde sistemi kandırmaya çalışması olarak ifade edilmektedir. Bu tür aldatmacalar Adsense değerlendirmesinde ortaya çıkar ve böylece reklam verenlerin yaptığı harcamalar güvence altına alınır. Sonuç olarak, sistem değerlendirmesinden başarıyla geçen kazançlar kesinleşir ve bu kazançlar ilgili kişilerin banka hesaplarına gönderilir.

Google Adsense Başvuru

Adsense Gelirlerini Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Adsense açısından “çok kazandıran kategori ya da kelime” gibi hususlarda kesin olmayan ayrıntılar oldukça fazlayken, gelir optimizasyonu esas alındığında daha net ve anlaşılabilir bir tablo mevcuttur. Adsense gelirlerinin en üst düzeyde olması için bazı hususları göz ardı etmemek gerekir;

 • Reklam ölçüleri
 • Reklam stili ve gösterim ayarları
 • Reklam yerleşimi

Reklam Ölçüleri: Reklam boyutlarının birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları olabilmektedir. Adsense’a göre en iyi reklam boyutları 336x280 dikdörtgen, 300x250 dikdörtgen, 728x90 banner ve 300x600 yarım sayfa reklam olarak belirlenmiştir. Web sitenize mümkün olduğu kadar bu boyuttaki reklamları yerleştirmeye çalışın. Bu tür reklamların daha iyi veya başarılı olmalarının nedeni, reklam verenlerin envanter oluştururken çoğunlukla bu boyutları tercih ediyor olmalarıdır. Büyük boyutlu reklamların içerisinde küçük boyutlu olanları da gösterilebilir, yani 336x280’lik bir reklam alanında 300x250 boyutlu reklamların yayımlanması mümkündür.

Reklam Stili ve Gösterim Ayarları: Web sitesinde reklam yayını yapmak için öncelikle yeni bir reklam biriminin oluşturulması gerekir. Ayrıca reklam birimini oluşturduktan sonra sistem tarafından verilen kodun, ilgili reklamın gösterileceği alana yerleştirilmesi gerekir. Bunların yanı sıra reklam birimini oluştururken, o reklamın boyutunu belirledikten sonra stil ve görünüm ayarlarını da yapmalısınız. Bu konuda tavsiye edilen reklam tipi, hem görüntülü hem de metin olanıdır, çünkü bu şekilde bir seçim yaparsanız farklı türlerde reklam gösterimi oluşacak ve tıklanma olasılığı artmış olacaktır. Bir sonraki aşamada ise metin reklamlarınız için stil ayarı yapmalısınız. Stil ayarlaması yaparken kendi tercihinize ve zevkinize göre hareket edebilirsiniz, fakat ziyaretçilerin dikkatini çeken ve içeriklerle reklamların ayırt edilmesini sağlayan görsel seçimlerin yapılması önerilmektedir.

Google Adsense BilgiBaba

Reklam Yerleşimi: Bu konuda tavsiye edilen reklam yerleşim alanı, genellikle ekranın sol üst kısmıdır. Bir web sayfasına gelen ziyaretçinin dikkatini çeken ilk bölge sayfanın sol üst tarafıdır ve bu nedenle ilgili bölgelere yerleştirilen reklamlar ziyaretçi tarafından daha kolay görülür ve reklamınız bu sayede gösterim amacına ulaşmış olur. Bunun yanı sıra, web sayfası ilk açıldığında ziyaretçinin gördüğü alanlar getiri şansının en yüksek olduğu yerlerdir. Reklam yerleşimi konusunda web sitesinin ve içeriğin yapısı da oldukça önemlidir. Bundan dolayı konuyla ilgili kesin yargılarda bulunmak çok da doğru değildir. Siteniz için en iyi reklam yerleşimini tespit etmek amacıyla deneme yanılma yöntemini de kullanmanızı öneririz.

İlginizi çekebilir:

Google Adwords Nedir, Ne İşe Yarar, Google’da İlk Sayfaya Nasıl Çıkılır?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN