Hayvanlar Alemi

En Çok Yumurta Veren Tavuklar Listesi (Resimli)

En Çok Yumurta Veren Tavuklar Listesi (Resimli)

Başlıklar

Ülkemize kümes hayvancılığı denilince ilk olarak tavuklar gelir, birçok kişi tarafından yetiştirilen tavukların yetiştirilme amacı yumurtalarıdır. Bazı kişiler bu işi ticaret amacı ile yaptıklarından dolayı yumurta ve et verimine göre seçim yapmaktadır. Profesyonel olarak tavuk bakan kişilerin yıllık bazda ellerine geçecek olan yumurta sayısı bellidir. Ülkemizde bu işi profesyonel anlamda yapan kişiler yılda 300 adet yumurta verimini yakalayabilmektedir. Tabii ki bu tavukların cinsi ve bakımı ile alakalı olan bir durumdur, tavuklardan alınacak yumurta sayısı birçok etkene göre değişkenlik gösterebilir. Tavuk türlerine göre yumurta sayılarını farklılıklar gösterdiğinden dolayı seçim oldukça önemlidir.

En çok yumurta veren tavuk cinsleri içinde;

Ligorin Tavukları

Ligorin Tavugu

Dünyadaki en önemli olan yumurta tavukları içinde yer almaktadır, yıllık bazda yumurta sayısı 340 adede kadar çıkabilmektedir. Yumurta için beslenen tavuk cinsleri içinde yüksek verime sahip olduğundan dolayı sıklıkla beslenir. Dünyadaki beyaz yumurtaların çoğunun sahibi ligorin tavuklarıdır ve oldukça hızlı şekilde büyürler.

Lohman Brown Tavukları

Lohman Brown Tavuğu

Bu tavukların belli bir dönem yumurtlama dönemleri bulunur ve bu dönemin bitmesi ile etinden faydalanmakta mümkündür. Yıllık bazda ortalama olarak 320 yumurta verebilme özelliği bulunur. Günlük olarak 100 grama yakın yem tüketimi yapmaktadır ve kahverengi yumurtalar bu tavuk cinsine aittir.

Rhode Islan Red Tavukları

Rhode Islan Red Tavuğu

ABD’nin Rhode eyaletinden gelen tavuk cinsine renginden kaynaklı olarak RED denilmektedir. Düzgün şekilde bakıldığından ve beslendiğinde yıllık bazda 300 adet yumurta verme özelliği bulunur. Zor şartlara dayanıklı olan bu tavuk cinsi hızlı geliştiğinden dolayı hem et hem de yumurta bakımından oldukça verimlidir.

Nick Brown Tavukları

Nick Brown Tavuğu

Kahverengi yumurtaların kalitesi ile dikkatleri çeken tavuk cinsi kütleleri ve ağırlıkları ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Yıllık bazda ortalama olarak 300 adet yumurta verebilmektedir. Organik yumurtaların çoğunluğu bu tavuk cinsi ile elde edilmektedir.

Ataks Tavukları

Ataks Tavuğu

Günlük yem tüketimi ortalama olarak 125 gramı bulan bu tavuk cinsi yıllık bazda 270 adet yumurta vermektedir.  ataks tavuklarının ortalama olarak ağırlıkları 64 ila 70 gramı bulur. Kapalı olan ortamlarda çok iyi şekilde beslendiğinde ve bakıldığında 300 yumurtaya kadar verimi artan Ataks tavuk cinsi son dönemlerde sık şekilde tercih edilmektedir.

Amrock Tavukları

Amrock Tavuğu

Amerika kökenli olan tavuk cinsi hem et hem de yumurta bakımından oldukça verimlidir. Sakin ve uysal olan tavuk cinsi orta hızda gelişim göstermektedir yıllık bazda yumurta verimi ise 250 âdeti bulur.

İlginizi çekebilir: Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN