Genel Bilgi

Clickbait Ne Demek? Avantajları Nelerdir? Clickbait Nasıl Yapılır?

Clickbait Ne Demek? Avantajları Nelerdir? Clickbait Nasıl Yapılır?

Başlıklar

Clickbait Ne Demek?

Clickbait kelimesinin Türkçe karşılığının tık tuzağı olduğu söylenebilir. Online ortamda kullanılan clickbait genellikle okuyucu, takipçi çekmek amacıyla web sitelerde kullanılan bir hiledir. Paylaşılan haberin, videonun içeriği yeteri kadar dikkat çekmeyebilir. Bu haber veya videoların dikkat çekmesi, daha fazla okunması veya izlenmesi için içerik olduğundan farklı gösterilir. Clickbait sadece paylaşılan gönderinin daha fazla tıklanması için uygulanmaz. Aynı zamanda ziyaretçilerin siteye üye olması veya siteyi takip etmesi için de uygulanabilir.

Clickbait online platformda yem olarak da ifade edilir. Tık tuzağı sadece web sitelerde veya haber içeriklerinde kullanılmaz. Aynı zamanda videolarda da sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Tık tuzağı olarak adlandırılan bu hile, üreticiler tarafından da sıklıkla kullanılır. Video üreticileri tık tuzağı sayesinde izleyiciyi istediği sayfaya yönlendirebilir. İnternet üzerinde paylaşılan video ve haberlerin başlıkları o video ve habere tıklanmasının en önemli nedenidir. Aynı zamanda o video ve habere tıklanması için görseller kullanılır. Kullanıcılar ise başlığa ve görsele bakarak ilgi alanına giren haber veya videolara tıklar. Sosyal medyada sıklıkla kullanılan bu hile çeşitli sitelerde de kullanılmaktadır.

Clickbait Ne Demek?

YouTube Clickbait Nasıl Yapılır?

YouTube, clickbait yapılan sosyal medya platformlarından biridir. YouTube üzerinde içerik oluşturan ve oluşturduğu içeriği paylaşan yöneticiler daha fazla izlenme için tık tuzağı uygular. Tık tuzağı çok kolay bir şekilde uygulanabilir. Fakat tık tuzağı uygulanırken mantıklı başlıklar ve görseller kullanmak gerekir. Aksi taktirde uygulanan hile gerçeklikten uzaklaşır ve diğer kullanıcılar çok kolay bir şekilde hile olduğunu anlar. YouTube üzerinde tık tuzağının uygulanması için bilinmesi gerekenler:

 • İçeriğe uzak olmayacak bir başlık belirlemek
 • Başlığın ilgi çekici olmasına dikkat etmek
 • Başlığın altında uygun thumbnail (video kapak görseli) oluşturmak

YouTube üzerinde video paylaşımı yapmak için öncelikle o videoya bir başlık ve video kapak görseli eklemek gerekir. Diğer kullanıcılar başlığa ve video kapak görseline bakarak videoya tıklar. Bu nedenle başlığın dikkat çekici olması önemlidir. Aynı zamanda görselin de dikkat çekici olması gerekir. Başlık ve görsel arasında uyum olmalıdır. Görselle başlık birbirinden bağımsız olursa kullanıcılar muhtemelen videoyu izlemek istemeyecektir. YouTube video üreticileri clickbait sayesinde daha fazla izlenme elde eder. Bu yöntem doğru kullanıldığında izlenme sayısında artış oluşturur. Videoyu YouTube kanalına yüklemeden önce video başlığını ve kapak görselini doğru seçmek gerekir. Ardından video yüklenebilir.

Haber Sitelerinde Clickbait Uygulaması

Clickbait olarak bilinen tık tuzağı aslında internette kullanılan en yaygın hilelerden biridir. Çeşitli sosyal medya platformlarında kullanılan bu uygulama aynı zamanda çeşitli internet sitelerinde de kullanılır. Bu hile nedeniyle sitede paylaşılan içerikler gerçeklikten uzaklaşır. Bu hilenin amacı insanlarda merak duygusu uyandırmak ve insanları içeriğe çekmektir. Bunun için kullanılan başlık ve görseller gerçek haberden uzak, yalan ve yanlıştır. Sitede yapılan hile sayesinde kullanıcılar veya ziyaretçiler gönderiye tıklar. Clickbait sayesinde paylaşılan gönderiler daha fazla tık alır.

Haber sitelerinde uygulanan clickbait örneği olarak "Ünlü Oyuncu Yaşamını Yitirdi!" başlığı verilebilir. Bu başlığı gören okuyucu, tanıdığı bir oyuncunun hayatını kaybettiğini düşünerek habere tıklar. Oysa haberin içeriğinde hiç tanınmayan bir oyuncu vardır. Haber sitesi bu sayede okuyucunun dikkatini çeker ve daha fazla tık alır. Haber sitelerinin büyük bir çoğunluğu clickbait uygular. Fakat gerçekçi haber yapan, clickbait uygulamayan siteler de vardır.

Clickbait Uygulaması Neden Tercih Edilmemeli?

Clickbait Uygulaması Neden Tercih Edilmemeli?

Clickbait uygulaması genellikle kullanıcıları kandırmak, onların dikkatini çekmek amacıyla uygulanır. Fakat gerçek bilgiler doğrultusunda da clickbait yapılabilir. Gerçek bilgiler doğrultusunda clickbait uygulamak için yapılması gerekenler:

 • Başlığı daha dikkat çekici bir hale getirmek
 • Görsel seçimini doğru yaparken konuyla ilgili ilgi çekecek görsel kullanmak 
 • Sıradan bir içerik hazırlamak yerine okuyucunun veya izleyicinin dikkatini çekecek kaliteli içerik oluşturmak

Sitelerde uygulanan clickbait, kullanıcıların güvenini sarsar. Kullanıcılar zamanla siteye olan güvenini kaybeder ve sitedeki içerikleri okumaktan, izlemekten vazgeçer. Gerçek bilgilerle hazırlanan, kullanıcıları yanıltmayan siteler ise zamanla kullanıcılarda güven oluşturur.

Clickbait Gerçekliğinin Avantajları

Tık tuzağı olarak da bilinen clickbait yaygın olarak kullanılıyor. Genellikle haber sitelerinde uygulanan tık tuzağı kullanıcı kaybetmek istemeyen siteler için pek tercih edilmiyor. Gerçek bilgilerle yapılan kullanıcı çekme hilesi ise beraberinde bazı avantajlar getiriyor. Bu avantajlar: 

 • Kullanıcılarda güven duygusu oluşur. 
 • Siteye güvenen kullanıcılar siteyi düzenli takip etmeye başlar. 
 • Site daha fazla tıklama alır. 
 • Daha fazla reklam tıklaması olur. 
 • Marka bilinirliği ön plana çıkar.

Clickbait ile kullanıcıların dikkatini çekmek zamanla siteye zarar verir. Kullanıcılar ilk zamanlar habere veya içeriğe tıklar. Fakat zamanla sayfanın veya sitenin düzeninin bu olduğunu anlayarak o sayfayı veya siteyi ziyaret etmeyi bırakır. Bu durumda her ne kadar tık tuzağı uygulansa da zamanla bu tuzak işe yaramaz ve faydadan çok zarar verir. Bu nedenle sayfalar veya siteler clickbait uygulamak yerine gerçek bilgileri daha dikkat çekici bir halde kullanabilir.

İlginizi çekebilir: Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Youtube Hesabı Açılması İçin Gerekli Adımlar Nelerdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN