Teknoloji

VK.Com Nedir, Ne İşe Yarar, VK.Com Nasıl Kullanılır?

VK.Com Nedir, Ne İşe Yarar, VK.Com Nasıl Kullanılır?

Başlıklar

Sosyal paylaşım sitelerine her geçen gün yeni bir tanesi ekleniyor, bu sitelerden biri de VK.Com adı verilen web sitesidir. VK.Com, Beyaz Rusya’da en çok ziyaret edilen birinci site, Rusya’da ikinci, Ukrayna’da üçüncü ve Kazakistan’da beşinci sitedir. VK.Com sitesinin kuruluş amacı, üniversite öğrencilerinin daha kolay iletişim kurmalarını sağlamaktı, ancak daha sonra bütün sosyal çevreden, her yaştan ve eğitim seviyesi gözetilmeden herkesin kullandığı bir sosyal site haline geldi. VK sayesinde okulda, kursta, dershanede, herhangi bir zamanda ve yerde eğitim gördüğünüz ya da beraber çalıştığınız arkadaşlarınıza ulaşma fırsatınız vardır. Çevrenizdeki insanların merak ettiğiniz özelliklerini bu sosyal ağ üzerinden öğrenebilir, aynı zamanda müzik de dinleyebilirsiniz. Ücretsiz üye olunabilen VK.Com, 80 dilde hizmet vermektedir.

Bir sosyal paylaşım sitesi olma özelliği taşıyan VK, Rusya’nın Facebook’u olarak da değerlendirilebilir. Kullanıcılar arkadaşlarını bulmak ve yeni arkadaşlıklar kurmak amacıyla VK.Com’ u kullanmaktadır. VK sitesinde yazı, video ve şarkı paylaşımları yapılabilir, oluşturulan gruplara üye olunabilir veya yeni gruplar oluşturulabilir. Ayrıca yayımlanan kişisel sayfalar sayesinde, istenilen herhangi bir konuda paylaşım yapma imkanı da mevcuttur. VK.Com sosyal ağını, yapılan araştırmalara göre bilhassa Rusya’daki yükseköğretim gören kişiler kullanıyor.

VK

Arkadaşları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve yeni arkadaşlıklar kurmak isteyen birçok kişi VK kullanmayı tercih ediyor. Yapılan başka bir araştırmaya göre VK kullanıcılarının çoğunluğu bayanlardan oluşuyor, ancak Türkçe dil seçeneğinin eklenmesinden sonra erkek kullanıcılar da yabancılarla sohbet etmek amacıyla siteyi yoğun şekilde kullanmaya başladılar. Ülkemizde de birçok kullanıcısı bulunan VK, insanların günlük olarak paylaşımlar yapabildikleri ve gündemi takip edebildikleri bir platformdur.

VK.Com Ne İşe Yarar?

Sosyal paylaşım sitesi VK ile eskiden aynı yerde çalıştığınız ya da aynı okulda eğitim gördüğünüz, herhangi bir zamanda tatil yaptığınız kişileri bulma imkanına sahip oluyorsunuz. Aynı zamanda çevrenizde olan kişiler hakkında daha fazla bilgi sahibi olma ve yeni arkadaşlıklar kurma fırsatınız da bulunuyor. Sizin için değerli olan tanıdıklarınız ya da arkadaşlarınızla sürekli iletişim içinde olma imkanınız da mevcut.

Bunların yanı sıra VK ile beraber düzenlenen etkinlikler hakkında bilgi sahibi olarak, bu etkinliklerle alakalı düşüncelerinizi de paylaşabiliyorsunuz. Grup kurma veya oluşturulmuş gruplara üye olma gibi seçenekleriniz de var. VK üzerinde kişisel sayfa oluşturmak gibi ekstra özellikler de bulunuyor ve bütün bu aktiviteleri yaparken, aynı anda müzik dinleme şansına da sahip oluyorsunuz.

VK.com

Genellikle üniversite okuyan ya da yüksek lisans yapan öğrencilerin kullandığı VK.Com’ da üyelerin büyük bir bölümü bayanlardan oluşuyor. Bu sosyal paylaşım sitesini en fazla kullanan ülkeler arasında ise; Rusya, Belarus, Kazakistan, Ukrayna, Amerika, Azerbaycan, Özbekistan, Almanya, Hindistan ve Türkiye yer alıyor. Bilhassa Rusya ve Ukrayna’da yaygın olarak kullanılan sosyal paylaşım platformu VK, Vkontakte’nin kısaltmasıdır.

Bu ülkelerin yanı sıra VK.Com’ un en fazla ziyaret edildiği ülkeler arasında Kazakistan ve Beyaz Rusya bulunuyor. 2006 yılının Eylül ayında kurulan VK.Com sitesinin kullanıcı sayısı çok kısa bir sürede artmıştır. 2012 yılının Eylül ayında sitenin 140 milyondan fazla üyesinin bulunduğu açıklanmıştır. VK sitesinin bütün hisselerinin %12’si Pavel Durov adlı bir girişimciye aittir, diğer büyük hissedar ise Mail.Ru Group’tur. 2011 yılının Nisan ayında Mail.Ru’nun bütün hisselerin yaklaşık %33’üne sahip olduğu belirtilmiştir.

VK.com Nedir?

VK Nasıl Kullanılır?

VK.Com sitesine giriş yaptıktan sonra herhangi bir işlem yapmadan “Hızlı Üye Ol” butonuna basarak karşınıza gelen formu doldurmalısınız. Bu formda istenen adı, soyadı, cinsiyet gibi standart bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Sizden istenen bilgileri doldurduktan sonra “Kayıt Ol” butonuna tıklayarak ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Karşınıza gelecek olan sayfada ülke ve şehir bilgilerini girmeniz istenecektir. Bilgileri aynı şekilde eksiksiz doldurduktan sonra “Sonraki Adım İçin Tıkla” butonuna basmalısınız.

Son aşamada ise cep telefonu bilgilerinizi isteyen bir sayfayla karşılaşacaksınız. Cep telefonu istemelerinin nedeni, tamamen sahte hesapları önlemek içindir, bundan dolayı tereddüt etmeden telefon numaranızı girebilirsiniz. Telefon bilginizi de girdikten sonra “aktivasyon kodu iste” linkine tıklayın, kısa bir sürenin ardından telefonunuza gönderilen kodu kullanarak üyeliği aktifleştirebilir ve VK.Com sitesine giriş yapabilirsiniz. Alternatif olarak Facebook hesabınızla da VK.Com sitesine giriş yapmanız mümkündür.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN