Otomobil

Tata Nano Nedir, Fiyatları ve Teknik Özellikleri Nelerdir?

Tata Nano Nedir, Fiyatları ve Teknik Özellikleri Nelerdir?

Dünyanın en ucuz otomobili (2.500 dolar) Nano, Hintli otomotiv firması Tata tarafından tanıtıldı. 100 bin rupiye (2.500 dolar) piyasaya sürülen Nano, 624 cm3’lük küçük bir motora sahip. 9. Oto Expo fuarında Nano’nun tanıtımını yapan Ratan Tata, otomobillerinin tüm güvenlik kurallarına ve yabancı çevre kıstaslarına uyduğunu garanti ettiklerini ifade etti. Bu sayede gelişmekte olan ülkelerdeki tüketicilere otomobil sahibi olma şansının tanınacağını belirtti. Daha güvenli bir araba olarak planlanan Nano’nun, petrol fiyatının oldukça arttığı bir dönemde piyasaya sürülmesi, kendisine olan ilgiyi epeyce arttırdı. Otomobilin ekstra donanımı bulunmayan modelinin standart versiyonlu fiyatı 2.500 dolar olarak belirlendi.

İlk olarak Hindistan’da satışa sunulan otomobil, piyasadaki en ucuz araç olma unvanını elinde bulunduran Maruti Suzuki’nin fiyatının neredeyse yarısına satılıyor. Biçimsiz ve küçük bir otomobil olan Nano, Tata’nın Ford Motor’dan alabilmek amacıyla görüşmeler yaptığı lüks Land Rover ve Jaguar markaları ile zıtlık oluşturuyor. Firma başkanı Ratan Tata, öncelikle 250 bin adet Nano üreteceklerini ve yıllık 1 milyon talep olacağını açıklamıştı. Tata Nano’nun, Çin, Rusya, Hindistan gibi ülkeleri ve küresel otomobil üreticilerini de ucuz araç üretme telaşına sokacağı ifade ediliyor.

Tata Nano

Tata Nano’nun Özellikleri

Tata Nano, 1,5 metre yüksekliğinde ve 3,1 metre uzunluğunda olan farklı bir otomobil. Nano’yu muhtemelen Batı Avrupa ülkelerinde göremeyeceğiz, ancak Latin Amerika, Güney Doğu Asya, Afrika ve Doğu Avrupa pazarlarında kolaylıkla kendine yer bulabilir. Standart versiyonlarında elektrikli cam, klima ve takviyeli direksiyon gibi özellikleri olmayan aracın hızı 105 km’ye kadar ulaşabiliyor. Küçük görünümüne rağmen içerisine 5 kişi binebiliyor, fakat binenlerin az da olsa sıkışmaları gerekiyor. 624 cc ve 33 HP güce sahip iki silindirli benzinli motor, aracın arka tarafına yerleştirilmiş.

Tata Nano Nedir?

Arkadan çekiş sistemiyle hareket eden Nano’da değişik renk seçenekleri ile birlikte lüks ve standart olmak üzere 2 farklı donanım seçenekleri bulunuyor. Standart olanda radyo ve klima gibi aksesuarlar mevcut değil. Yeni Delhi’de düzenlenen tanıtma merasiminde konuşan firma başkanı Ratan Tata, bu aracın üretilmesini ilk uçuş veya aya ilk yolculuk kadar önemli olarak değerlendirdi. Nano’nun hava kirliliğini arttıracağı şeklindeki iddiaları da kabul etmeyen Tata, aracı “herkesin satın alabileceği güvenli bir ürün” olarak nitelendirdi.

Tata Nano Özellikleri

Tata Nano’nun dünyadaki ucuz otomobil piyasasında rekabeti iyice arttıracağı tahmin edilmekte. Aracın teknik özellikleri ise şu şekilde;

  • Motoru 33 beygir gücünde.
  • 1 adet sileceği mevcut. Klima, airbag, elektrikli direksiyon, radyo ve otomatik camı yok.
  • Gösterge olarak yalnızca benzin sayacı ve kilometre saati var.
  • Motor dışında kaputun altında akü ve cam suyu haznesi bulunuyor.
  • Maksimum 105 km hız yapıyor.
  • Tekerleklere güç aktarımı kayışla sağlanıyor.
  • Kaportanın yarısı alüminyumdan, yarısı plastikten oluşuyor.
  • Bagajı, vitesi ve diferansiyeli bulunmuyor.

Tata Nano GenX Modeli ve Özellikleri

Tata, birçok kez geliştirilen güncellenmiş ve yeni Nano GenX serisini resmen tanıttı. Hint yapımı araç yeniden tasarlanan bir ön panjur, buzlanmış farlar, entegre arka rüzgarlık ile iç kabinine monte edilen yeni bir direksiyonla piyasaya sürüldü. Toplamda 5 donanım seviyesi ile sunulan Nano’nun bu seviyeleri; XM, XE ve manuel vitesli XT ile yarı otomatik vitesli XTA ve XMA. Modelin en önemli gelişimlerinden biri, easy shift AMT otomatik vites ve Epas adı verilen elektrikli direksiyon. Bu modelde ayrıca daha iri yakıt tankı (24 litre), USB, Bluetooth ve AUX gibi yeni özellikler de bulunuyor.

Tata Nano Fiyatları

51 NM tork ve 38 beygir gücü üreten, 0,6 litrelik 2 silindirli benzinli bir motora sahip olan araç, manuel vites ile her 100 km’de 4,2 litre benzin harcıyor. Otomatik viteste ise bu değer 4 litreye düşüyor. Tata, kısa bir süre önce temel Nano GenX XE modelini 3,125 dolar satış fiyatıyla piyasaya sürdü.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN