Eğlence

Şirinler Hakkında Bilgi

Şirinler Hakkında Bilgi

Şirinler, çizer Pierre Culliford tarafından ortaya çıkartılmış olan animasyon, roman ve çizgi dizilerin ortak ismidir. Pierre Culliford Belçikalı bir çizerdir ve 1958 yılından çizgi roman olarak Şirinleri ortaya çıkartmıştır. Şirinler 1981 yılında televizyon yayını ile hayatımızda yer almaya başlamış ve yıllarca televizyonlarda büyük bir popülerlik kazanmıştır. Bu popülerliğe rağmen yayından kaldırılmış olan çizgi filmdir. 2008 yılından 50. Yılını kutlayan Şirinler adına bir açık arttırma düzenlenmiş ve 124.700 Euro karşılığından UNICEF’e bağışlanmıştır.

Şirinler hakkında birçok iddia ortaya atılmıştır, bunlardan bir tanesi de sosyalizmdir. Socialist Men Under Red Flag kısalması olarak anılan Smurf Şirinler için kullanılmaktadır. Bu kısaltmanın Kızıl Bayrak Altındaki Sosyalist Adamlar anlamına gelmesi iddiası ise tamamen bir efsane olarak tarihte yer almıştır. Marc Schmidt isimli yazar 1998 yılında Avrupa kültürünü ve içerisinde sosyalizm barındırmak olan Şirinler ile alakalı bir parodiyi piyasaya sürmüştür. Hatta Fransız olan sosyolog Antoine Buéno bir kitabında Şirinleri ırkçı ve totaliter olarak bile tanımlamıştır.

Şirinler ve Karakterleri

Şirin baba kalabalık bir aileye sahiptir, 1 tane kızı ve toplamda 99 tane oğlu bulunmaktadır. Bu karakterlerden öne çıkanlar arasında;

Şirin Baba

Şirinleri lideri olan Şirin babanın asıl ismi Schtroumpf’dur. Sihir yapma ve yönetme konusunda uzman olan Şirin baba kırmızı olan kıyafetleri ile tanınmaktadır.

Şirine

Şirin babanın tek kızıdır ve köyünde ilk kızıdır. Gargamel tarafından Şirinlerin yok edilmesi için dünyaya gelmiştir ama Şirin baba onu sihir yardımı ile değiştirmiştir. Şirine’nin sarı, uzun ve dalgalı saçları bulunur.

Usta Şirin

Usta Şirin köyde içinde her konuda uzman olarak görülür ve meydana getirmiş olduğu icatlar ile köyde yaşayan diğer Şirinlerin yaşamlarının kolay bir hale gelmesine yardımcı olur. Kulağın arkasında bulunan kalem ile dikkat çekmektedir.

Gözlüklü Şirin

Şirinleri arasında tek gözlük kullanan Şirindir ve çok gevezedir. Konuşmaları ile diğer Şirinleri bıktırmaktadır. Kitap yazmayı ve okumayı fazlasıyla sever ama konuşması bitmeden diğer şirin arkadaşları tarafından fırlatılıp atılması ile akıllarda yer etmiştir. Fırlatılan Gözlüklü Şirin her defasında kafasının üstüne düşer ve her daim Şirin babaya yardımcı olmaktadır.

Şirinler

Somurtkan Şirin

Somurtan Şirin çevresinde bulunan her şeyden nefret eder ve Şirin köyü içinde bulunan anti – sosyal şirindir.

Hayalci Şirin

Hayalci Şirin daima hayali olan kişiler ve mekânlar görerek zamanını geçirmektedir.

Tembel Şirin

İsminden de anlaşılacağı gibi Şirinler köyünde bulunan en tembel şirindir ve iki ağaç arasında bulunan hamağından sürekli olarak uyur. Diğer arkadaşlarının onu kaldırmaya çalışması ile her zaman hamağından düşmektedir.

Aşçı Şirin

Şirin köyünde bulunan en obur Şirindir ve çoğunlukla pişirdiği yemekleri ya kendisi yer ya da köyde bulunan Şirinlere silah olarak vermektedir.

Şakacı Şirin

Şirin köyünde bulunan her Şirine şaka yapar ve şakaları ile Şirinleri bıktırmıştır. Çoğunlukla diğer Şirin arkadaşlarına hediye paketi veri ve bu hediye paketi her seferinde Şirin arkadaşının elinde patlar.

Süslü şirin

Şirin köyünde bulunan en süslü Şirindir ve kulağının arka kısmında çiçek bulunur. Ayrıca elinden aynısını kesinlikle düşürmez.

Güçlü Şirin

Şirin köyünde bulunan en güçlü Şirindir ve evinde her zaman ağırlık malzemeleri ile çalışır. Şirineye âşık olan Güçlü Şirinin kolunda kalp dövmesi bulunmaktadır.

Gargamel

Şirinlerin ve Şirin köyünün varlığından haberdar olan tek kişidir, ayrıca Şirinlerinde tek düşmanıdır. Gargamel’in bir tek amacı bulunur, o da Şirinleri yakalamak ve onları altına çevirmektir. Bu sayede çok para kazanacaktır.

Azman

Gargamel’in kedi olan yardımcısıdır ve her daim Şirinleri yemek ister.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN