Coğrafya

Mezosfer Nedir? Özellikleri ve Bilgileri

Mezosfer Nedir? Özellikleri ve Bilgileri

Başlıklar

Mezosfer Nedir?

Mezosfer, atmosferin üçüncü tabakasıdır, doğrudan stratosferin üstünde ve doğrudan termosferin altındadır. Mezosferde yükseklik arttıkça sıcaklık düşer. Bu özellik sınırlarını belirlemek için kullanılır. Stratosferin tepesi olan stratopozdan başlar ve −143 °C'nin altındaki sıcaklıklarla Dünya atmosferinin en soğuk kısmı olan mezopozda biter. Mezosferin tam üst ve alt sınırları enlem ve mevsime göre değişir ancak alt sınır genellikle 31 ila 65 km. arasında bulunur. Kış ve tropikal kuşaklarda daha yüksek, yaz ve kutup kuşaklarında daha düşüktür.

Mezosfer Nedir?

Stratosfer ve mezosfer bazen "orta atmosfer" olarakda anılırlar. Dünya yüzeyinden yaklaşık olarak 12 /80 km yükseklikte yer alır. 80-90 km yükseklikte bulunan mezopoz, Mezosferi Dünya atmosferinin ikinci en dış tabakası olan termosferden ayırır.

Yakın uzay terimi bazen mezosfer içindeki yükseklikleri belirtmek için de kullanılabilir. Bu terimin teknik tanımı yoktur, ancak atmosferin 100 km'ye kadar olan, kabaca Armstrong sınırı ile Dünya arasındaki atmosfer bölgesini ifade eder. Kármán hattı uçuşa ulaşmak için astrodinamiğin aerodinamiğin yerini alması gerektiği yerdir. Başka bir tanımla, ticari uçakların uçtuğu, ancak üzerinde uyduların Dünya yörüngesinde döndüğü irtifa aralığıdır. Bazen "yakın uzay" ve "üst atmosfer" terimleri birbirinden ayırılır, böylece yalnızca Kármán çizgisine en yakın katmanlar "yakın uzay" olarak tanımlanmış olur.

Mezosfer Özellikleri

Mezosfer Özellikleri

Mezosfer’in özellikleri şu şekildedir:

  • Stratosferden başlayarak, yerden yaklaşık olarak 85 km yüksekliğe kadar uzanır.
  • Dünya’ya düşen göktaşlarının pek çoğu mezosferde yanar.
  • Mezosferin üst kısmında Dünya atmosferinin en soğuk dereceye sahip sıcaklıkları görülür. (yaklaşık olarak -90 santigrat derece)
  • Mezosfer, gazların iyonlarına ayrıldığı tabakadır.

İlginizi çekebilir: Atmosfer Nedir? Katmanları ve Özellikleri

Troposfer Nedir? Özellikleri ve Tabaka Bilgisi

Stratosfer Nedir? Özellikleri ve Tabakası

Termosfer Nedir? Özellikleri ve Bilgileri

Ekzosfer Nedir? Özellikleri ve Tabaka Bilgisi

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN