Coğrafya

Ekzosfer Nedir? Özellikleri ve Tabaka Bilgisi

Ekzosfer Nedir? Özellikleri ve Tabaka Bilgisi

Başlıklar

Ekzosfer Nedir? 

Ekzosfer yunanca, ekzo "dış, dış, ötesinde" ve zfer "küre" kelimelerinden almaktadır. Ekzosferin diğer bir adı Jeokronyum' dur. Bir gezegeni veya doğal uyduyu çevreleyen, moleküllerin yerçekimsel olarak bir bedene bağlı olduğu, moleküllerin ise yerçekimsel olarak bağlı olduğu ince katmandır. Yoğunluk o kadar düşüktür ki moleküller esasen çarpışmasızdır. Çok seyrek haldeki hidrojen ve helyum atomlarından oluşur, giderek seyrelen atomlar, gezegenler arası ortam ile birleşir.

Ekzosfer Nedir?

Dünya'nın atmosferi gibi önemli atmosferlere sahip cisimler söz konusu olduğunda, ekzosfer, atmosferin inceldiği ve dış uzayla birleştiği en üst katmandır. Doğrudan termosferin üzerinde bulunur. Araştırmaların yetersiz olmasından dolayı hakkında çok az şey biliniyor. 

Ekzosfer tabakası, atmosferi uzaydan ayırır. Yaklaşık 10.000 km. kalınlığındadır. Genişliği ortalama Dünya'nın kendisi kadardır. Uzaya çıkabilmek için Dünya'dan uzakta olmanız gerekiyor. Ekzosfer, hidrojen ve helyum gazlarını barındırır. Bu gazlar çok fazla yayılmışlardır. Aralarında çok fazla boşluk vardır. Nefes alabilecek hava yoktur ve çok soğuktur.

Ekzosfer Özellikleri

Ekzosfer Özellikleri

Eksozfer’in özellikleri şu şekildedir:

  • Ekzosfer, Dünya’nın gaz kısmının son sınırıdır.
  • Ekzosfer’de hava çok fazla incedir.
  • Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda ekzosferin sıcaklığının 2000 santigrat dereceyi aştığını hesaplamıştır.
  • Az miktarda da olsa yapısında helyum ve hidrojen elementleri bulunur.
  • Bu tabakada yer çekiminin gücü oldukça düşüktür.

İlginizi çekebilir: Atmosfer Nedir? Katmanları ve Özellikleri

Troposfer Nedir? Özellikleri ve Tabaka Bilgisi

Stratosfer Nedir? Özellikleri ve Tabakası

Mezosfer Nedir? Özellikleri ve Bilgileri

Termosfer Nedir? Özellikleri ve Bilgileri

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN