Teknoloji

İnstagram Nedir, Ne İşe Yarar, İnstagram Nasıl Kullanılır?

İnstagram Nedir, Ne İşe Yarar, İnstagram Nasıl Kullanılır?

İnstagram; fotoğraflar üzerinde çeşitli efekt ve filtre uygulamalarının kullanılabildiği bir fotoğraf paylaşma ve düzenleme uygulamasıdır. Öncelikle iPhone için yapılan bu uygulama, Android işletim sistemi olan cihazlarda da kullanılabiliyor. Bilhassa genç bireyler tarafından yoğun olarak kullanılan instagram ile profesyonel fotoğraflar ortaya çıkartmak mümkündür. Oldukça kısa bir süre içerisinde filtre ve efekt uygulamaları sayesinde çok değişik görünümlerde fotoğraflar elde edilebiliyor. Kurucuları Mike Krieger ve Kevin Systrom olan instagram’da, eklemiş olduğunuz fotoğrafları diğer sosyal medya platformları üzerinde kolayca paylaşabiliyorsunuz. 2016 verilerine göre aylık kullanıcısı 500 milyon olan instagram, iOS ve Android cihazlarda kullanılabiliyor.

İnstagram Tarihçesi

 • İnstagram, 2010 yılında öncelikle App Store’da iPhone ve iPad’ler için yayınlandı.
 • Yayınlanmasından sadece 24 saat sonra haftalık olarak indirilen uygulamalar sıralamasında birinci basamağa yükseldi ve haftanın en popüler uygulaması seçildi.
 • 21 Aralık 2010 tarihinde “1 milyon indirme sayısına en süratli ulaşan App Store uygulaması” rekorunu kırdı.
 • Facebook, 1 milyar dolar ödeyerek instagram uygulamasını satın aldı (2012).
 • 2012 yılının Mart ayında 25 milyon kullanıcıya ulaştığı açıklandı.
 • 2012 Nisan ayında IOS haricinde Android versiyonu yayınlandı.
 • 2014 yılında aylık kullanıcı sayısının 200 milyonu aştığı belirtildi.
 • Günümüzde dünyanın en aktif sosyal ağı olarak değerlendiriliyor, ayrıca Facebook ve Twitter’dan daha fazla aktif kullanıcısı olduğu yönünde raporlar mevcut.

İnstagram

İnstagram Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz fotoğraf paylaşma yazılımı olan İnstagram, 2010 yılında kurulmuş ve kullanıcılara çektikleri fotoğraflar üzerinde değişik filtreler kullanma, efekt uygulama, aynı zamanda bu fotoğrafları sosyal medya sitelerinde paylaşma imkanı veren bir programdır. İnstagram’ın 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındığı açıklanmıştır ve çok popüler bir uygulama haline gelerek güncelleme çalışmalarına devam edilmiştir. Son güncelleme olarak hikayeler bölümüne Geostickers özelliği eklenmiştir. Bilhassa genç kesim tarafından yoğun olarak kullanılan instagram’a eklenen bu özellik, birçok markanın dikkatini çekmiş ve uygulama üzerinden çeşitli kampanyalar düzenlenmeye başlamıştır. İnstagram’da hangi arkadaşınızın bu sosyal ağı kullandığını da görebiliyorsunuz, bu sayede arkadaşlarınızla iletişim kurma imkanınız oluyor. Bunun yanı sıra instagram’da fotoğraf beğenme, yorum yapma gibi özellikler de bulunuyor. Etiketleme özelliği sayesinde de fotoğraflarınızı takip edebiliyor ve gizlilik ayarlarını dilediğiniz gibi yapabiliyorsunuz. İnstagram’ı kullanmak için aşağıda belirtilen adımları takip etmeniz yeterlidir;

 • App Store uygulamasına giriş yapın ve sağ alt kısımda bulunan Arama (Search) butonuna tıklayın.
 • Üst bölümde yer alan arama kutusuna İnstagram yazın ve arama yapın, daha sonra ekrana gelen uygulamayı telefonunuza indirerek kurun (Bu adımı yapabilmeniz için önceden Apple ID kullanıcı adı ve şifresi oluşturmanız gerekmektedir).

İnstagram Nedir?

 • İnstagram’a ilk kez kayıt olacaksanız, indirme işlemini tamamladıktan sonra kayıt (Register) butonuna tıklamanız gerekir.
 • Daha önce kayıt olduysanız ve ilk defa giriş yapacaksanız, Giriş (Sign In) butonuna tıklamalısınız.
 • İnstagram’a önceden kayıt olduysanız, ekranın sol tarafında açılan giriş sayfasına kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmanız gerekiyor.
 • Kayıt olmak için “Register” linkine tıkladıktan sonra “Use Your Facebook Info” özelliği ile Facebook hesabınızla da kayıt olabilirsiniz.
 • Şayet Facebook kullanmıyorsanız, Kullanıcı Adı (Username) yerine istediğiniz bir kullanıcı adını ve Password kısmına da şifreyi yazabilirsiniz. Her iki seçenekte de Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.
 • Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra İnstagram kullanmaya hazırsınız demektir. Sol alt kısımda bulunan ev simgesini tıkladığınız zaman, arkadaş listenize eklediğiniz insanların paylaşımları tek tek karşınıza çıkacaktır.
 • Yine alt kısımda bulunan yıldız simgesi ise, İnstagram’ın sizin için seçtiği 15 popüler fotoğrafı karşınıza getirir.
 • Pencerenin ortasında ve altında bulunan kamera linki, fotoğrafların çekilerek ya da fotoğraf albümünden seçilerek İnstagram’a yüklenebilecekleri yerdir. Çektiğiniz fotoğrafların kadrajlarını yaptıktan sonra üzerlerine ekranın altında çıkan filtrelerden istediğinizi uygulayabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

İnstagram Ekran Görüntüsü

 • Kamera butonunun sağ tarafında, içinde kalp simgesi bulunan balon ise paylaştığınız fotoğrafların aldığı yorumları ve beğenileri gösterir, aynı zamanda buradan arkadaşlarınızın beğendiklerini de görebilirsiniz.
 • En sağ kısımda bulunan kutu şeklindeki buton, profilinizi gösterir ve buradan kaç adet fotoğraf paylaştığınızı, kaç kullanıcınızın olduğunu, kaç profili takip ettiğinizi görebilirsiniz.
 • Sağ üst bölümdeki ayarlar butonundan fotoğraflarınızı hangi sosyal medya platformlarında paylaşabileceğiniz, fotoğraflarınızın yorum alması ya da beğenilmesi durumunda uyarı alıp almayacağınız gibi ayarları yapabilirsiniz.

İnstagram’da “paylaş” butonu mevcut değildir, şayet beğendiğiniz fotoğrafları kendi profilinizde paylaşmak isterseniz, repost uygulamaları yüklemeniz gerekir. Aynı işlemi, ekran görüntüsü aldıktan sonra fotoğrafı kesip yeniden paylaşma yoluyla da yapabilirsiniz. Şayet iyi bir instagram kullanıcısıysanız, zaman tünelinde sergilenen fotoğrafların altındaki ok işaretini fark etmişsinizdir. Bu ok, istediğiniz bir fotoğrafı ya da videoyu dildiğiniz kişiye özel mesaj olarak göndermenizi sağlar. Bu özelliğin öncesinde sadece kendi cihazınızda bulunan fotoğrafları mesaj yoluyla paylaşabiliyordunuz, fakat instagram paylaş butonu halen mesajlar için kullanılabiliyor.

İnstagram Tarihi

İnstagram’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

İnstagram’daki canlı yayın özelliği, İnstagram Stories yani İnstagram Hikayelere bağlı olarak çalışmaktadır. İnstagram Hikayeleri, bilindiği gibi belirli bir süre için yayında olan, daha sonra otomatik olarak yok olan fotoğraf ve videoların paylaşılmasına müsaade ediyor. İnstagram’da canlı yayın yapmak isteyenler, yeni güncelleme sonrasında bu isteklerini artık kolayca gerçekleştirebiliyor. Bu konuda canlı yayın süresinin 1 saatle sınırlı olduğunu da belirttikten sonra takipçilerinize nasıl canlı yayın yapabileceğinize geçelim;

 • İnstagram’ın son sürümünde farklı bir ara yüz kullanıldığınız göreceksiniz. Canlı yayınınıza başlamak için ilk olarak sol üstte bulunan kamera ikonuna dokunun veya sağa doğru kaydırma yapın.
 • Şayet instagram hikayeler özelliğini kullanıyorsanız, karşınıza gelen ekrana aşinasınız demektir. Canlı yayını başlatmak için en alt tarafta parmağınızı kaydırıp “canlı video başlat” moduna geçmeniz gerekiyor. Yayına başladığınız zaman takipçilerinize bildirim gidecek, ayrıca canlı yayın sırasında gelen yorumlardan dilediğinizi sabitleyebilir veya yorumları devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Hikaye paylaşımı yapan takipçilerinizi gördüğünüz üst noktada, kullanıcı adlarının alt kısmında Live yazısı olanlar canlı yayında demektir. Keşfet butonuna tıklayarak o anki popüler canlı yayınları da takip etmeniz mümkün.

İnstagram Stories üzerinden yapılan canlı yayınlar için kaydetme seçeneği bulunmuyor. Canlı yayına başlandığı sırada belirtildiği gibi, videoyu sonlandırdığınız zaman canlı yayın maalesef tamamen kayboluyor. İnstagram’daki bu durum büyük bir eksiklik gibi nitelendirilse de, yeni güncellemelerde canlı yayın kaydetme özelliğinin geleceğini söyleyebiliriz.

İnstagram’da Kaybolan Fotoğraf veya Video Nasıl Paylaşılır?

İnstagram BilgiBaba

İnstagram canlı yayın özelliği ile birlikte eklenen Snapchat’ten tanıdığımız “kaybolan fotoğraf veya video gönderimi” de yeni eklenen özellikler arasında yer alıyor. İstediğiniz kişiye ya da gruba, kaybolan bir fotoğraf ya da video göndermek için yapmanız gereken şey, kamerayı parmağınızı sağa kaydırarak aktif hale getirmek ve fotoğraf ya da videoyu çektikten sonra sağ alt kısımdaki ok simgesine dokunmak. Daha sonra fotoğraf ve videoyu göndereceğiniz kişiyi ya da grubu seçerek “gönder” butonuna basmalısınız. Özel olarak sizinle paylaşılan fotoğraf ve videoları görebilmek için, sağ üst kısımda bulunan uçak ikonuna tıklamanız gerekiyor. Aynı yerde, fotoğraf ve video paylaşan takipçilerinizin altında direkt mesajlarınızı da görebiliyorsunuz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN