Sanat

Hang Nedir, Görünümü Nasıldır?

Hang Nedir, Görünümü Nasıldır?

İlk kez 2000 yılında İsviçre’de üretilen hang, vurmalı bir çalgıdır. Etkisi ve ses tonu sebebiyle, hipnotik bir çalgı olarak tanımlanan hang, kendisine benzer sesleri verebilen başka bir müzik aleti bulunmamasından dolayı müzik sektöründe de önemli bir yere sahiptir. Hang, Macaristan’da ve Bern dilinde el anlamında kullanılmaktadır. Hang’in ortaya çıkışı, İsviçre vatandaşları olan Felix Rohner ve Sabina Scharer’e dayanmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinde yaptıkları inceleme ve araştırmalar sonucunda, bir perküsyon aleti olarak hang’i üretmişlerdir.

Tamamıyla çelikten üretilen hang, el ve parmaklar ile kucağa yerleştirilerek çalınan bir alettir. Müzik aletleri arasında her ne kadar eşsiz bir özelliğe sahip olsa da, çıkardığı seslerin armonik tınıları gong ve arpı anımsatmaktadır. Hang’in çıkardığı farklı sesler, aletin yüzeyinde bulunan ufak çukurlardan çıkar. Hang’i çalmak için hiçbir kurala uymak gerekmiyor. Genel olarak el ile dizlerin üzerine konularak çalınan bu aletin nasıl çalınacağı, tamamen onu çalan kişinin kullanımına bağlı oluyor, hang’i kısa sürede popüler bir hale getiren özelliği de bu olsa gerek. Her yerde görülen bir müzik aleti olmamasının nedeni ise, çok az sayıda üretilmesidir. Hang’i üretenlerin esas amacı, bu aletin diğer klasik çalgılar arasından sıyrılması ve sadece gerçek müzisyenler tarafından çalınmasıdır.

Hang

2001-2005 yılları arasında, yukarıda bahsettiğimiz üreticiler tarafından 400 adet farklı hang modeli geliştirilmiştir. Buna rağmen herhangi bir sabit çalma şekli ya da kuralı yoktur. Hang hakkında Güney Hindistan’dan Endonezya’ya kadar uzanan bir araştırma yapılmıştır. Piyasaya sürülmesinin ardından, ilk gelen siparişler için 2 yıl sonrasına teslim tarihi verilmiş ve 1300 Euro’ya satılmıştır. Üretimi hızlı bir şekilde yapılmayan hang, her yıl yaklaşık olarak 400 adet üretilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere, bir hang sahibi olmak isterseniz ve sipariş verirseniz, aleti almak için 2 yıla yakın bir süre kadar beklemeniz gerekir. Buna rağmen yeni hang üreticilerinin de pazara girmesiyle, yakın zamanda üretim sayısının artacağını ve bekleme süresinin kısalacağını söylemek mümkündür.

Hang Nedir

Hang’in Görünümü Nasıldır?

Hang, görünüşü itibariyle UFO’ya benzetilen bir müzik aletidir. Genel olarak sokak çalgıcılarının ellerinde gördüğümüz, Avrupa’nın bazı yerlerinde ve ülkemizde de İstanbul’da çalınan hang, diz üstüne oturulup kucağa alınarak kullanılan bir çalgıdır. Bazı sanatçılar, sandalye üzerine oturarak da hang çalabilir. Farklı ülkelerde hong ya da hung şeklinde de söylenebilen hang,  vurmalı çalgılar sınıfında olduğu için Hang Drum olarak da anılmaktadır. Üretici firmanın yaptığı araştırma ve incelemelerin devamlılığını gösteren en güzel tespit ise, 2001 senesinde icat edilmiş olmasına rağmen, hang’in 5 kere yenilik aşamasından geçirilmiş olmasıdır.

Bu müzik aletinin oluşumu, içi boş haldeki iki çelik saç materyalin kenarlarından birbirine bağlanması şeklinde ortaya çıkmıştır. Gaz nitrürleme işlemiyle de saçların sertleştirilmesi sağlanmaktadır. İki saçın oluşturduğu yarım kürelere ise gu ve ding isimleri veriliyor. Aletin üst kabuğunu sembolize eden ding kısmı, tonlama çemberi olarak bilinen ve 7 ile 9 arasında farklılık gösteren ton alanlarından meydana gelmektedir. Bahsettiğimiz bu yapılar, çekiçlerle çelik sacın dövülmesi ile ortaya çıkarılır.

Hang Müzik

Hang’de çan sesine benzeyen bir tonun gelmesini sağlayan yapısı ise, kubbe şeklindeki tepe kısmından kaynaklanır. Alt bölümünde yer alan deliğin ismi de gu’dur ve bu delik tarafından ses titreşimi gerçekleştirilir. Gu deliği dışında kalan bölüm ise düz bir şekildedir. Hang’in kendine özgü bir müzik aleti olmasını sağlayan ses tonu, psikolojik olarak da dinleyenlere huzur vermekte ve rahatlatmaktadır, ayrıca sürükleyen ve dinginleştiren bir ses yapısına sahiptir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN