Teknoloji

Facebook Reklam Başvurusu Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Facebook Reklam Başvurusu Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Facebook reklam başvurusu yapmak için öncelikle www.facebook.com/ads/manage adresini ziyaret etmelisiniz. Eğer firmanıza ya da ürünlerinize ait olan bir sayfanın reklamını yapmak istiyorsanız, ilgili sayfayı seçin ve karşınıza gelecek olan seçeneklerden uygun olanı aktif hale getirin. Bunlar arasında yer alan “sayfa beğenilerini arttırmak” seçeneği ile sayfanızla henüz bağlantı kurmamış kişilere erişebilirsiniz. Yine aynı yerden sayfa gönderilerinizin tanıtımını yapabilir ve bütçenize uygun fiyat teklifi belirleyebilirsiniz. Reklam bütçenizi toplam veya günlük olarak iki farklı şekilde ayarlayabilirsiniz. Şayet günlük bütçe seçerseniz, her gün yayınladığınız kampanya için ne kadar harcama yapacağınızı kontrol edebilirsiniz. Reklamınız günlük olarak belirlenen bütçeye ulaştığında otomatik olarak durur ve bütçeyi aşacak şekilde ücretlendirme kesinlikle söz konusu değildir.

Facebook Reklam Ücretlendirmesindeki CPM ve CPC Nedir?

CPM, her 1000 gösterim başına ödenmesi gereken reklam ücretini ifade eder, yani görüntüleme odaklı reklamlardır. Oluşturduğunuz reklamlar önce optimize edilir ve amacına uygun olacak şekilde insanlara gösterilir. Mesela sayfa beğenilerini arttırmak istiyorsanız, reklamlarınız sayfayı beğenme ihtimali en yüksek olan kişilere gösterilecektir. CPC ise tıklama başına ödenen ücret anlamına gelir ve bu yöntemi seçtiyseniz, reklamlarınıza ya da sponsorlu haberlerinize gelecek her tıklama için ücret ödersiniz. Bu ödeme yöntemini kullanmak için, reklam oluştururken “Gelişmiş Seçenekleri Göster” linkine tıklamanız ya da bir web sitesinin reklamını yapmanız gerekir. Hangi ücretlendirme yöntemini seçerseniz seçin, reklam makbuzlarınıza şu adımları takip ederek ulaşabilirsiniz;

 • Reklam yöneticisi sayfasına giriş yapın; https://www.facebook.com/ads/manage,
 • Açılan sayfanın sol tarafında bulunan “faturalar” butonuna tıklayın,
 • Sol üst köşedeki açılır menüden istediğiniz bir ayı seçin,
 • Şayet kredi kartıyla yaptığınız ödemelerin ayrıntılarını görmek istiyorsanız, çekim yapılan tarihin yanındaki açıklama linkine tıklayın,
 • Ekrandaki faturaları “yazdırılmaya uygun sürüm” butonuna tıklayarak dilediğiniz zaman yazdırabilirsiniz.

Facebook Reklamları İçin Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Facebook’ta verdiğiniz reklamların ücretini kredi kartınızla ya da ortak markalı banka kartlarıyla ödeyebilirsiniz. Visa, Master Card ve Paypal gibi ödeme yöntemleri kabul edilmektedir. Ödeme yöntemini belirlerken, reklam yayımlanma akışında sorun olmaması için reklam hesabına birden fazla yöntem ekleyebilirsiniz. Bu sayede eklemiş olduğunuz herhangi bir ödeme yönteminden bakiye çekilemezse diğerinden çekilir. Şayet ödeme yöntemini değiştirmek isterseniz aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir;

 • Reklam yöneticisi sayfasına giriş yapın,
 • Sayfanın sol tarafında bulunan faturalar linkine tıklayın,
 • Faturalar altında yer alan para kaynakları butonuna tıklayın,
 • Açılan sayfada daha önce kayıt ettiğiniz bütün kartları görebilir ve bu kartlardan herhangi birini ana kartınız olarak belirleyebilirsiniz.

Hesap harcama üst sınırı özelliği, reklam hesabınız için kendi belirleyeceğiniz tarihten itibaren bir harcama sınırı belirlemenize imkân sunar. Belirlediğiniz sınıra ulaştığında hesabınızda var olan bütün reklamlar yayından kaldırılır ve ek bir ücret talep edilmez. Eğer aynı reklamları tekrar başlatmak isterseniz, üst sınırı sıfırlayabilir ya da tamamen kapatabilirsiniz. Üst sınırın yanı sıra günlük harcama sınırı da mevcuttur ve bu sınır, günlük olarak harcayabileceğiniz azami tutardır. Başka bir deyişle, Facebook’un günlük olarak harcamanıza izin verdiği tutardır. Aktif olan reklamlarınız için tarafınızca belirlenen günlük bütçenin toplamından daha fazla bir ücret kesinlikle çekilmez. Ayrıca reklam ödemeleriniz başarılı olduğu sürece, günlük harcama sınırı da otomatik olarak artar.

Facebook Reklamları Nasıl Düzenlenir, Durdurulur ya da Silinir?

Facebook’ta yayınladığınız bir reklamı, aşağıdaki adımları uygulayarak düzenleyebilirsiniz;

 • Reklam yönetici sayfasına giriş yapın; www.facebook.com/ads/manage,
 • Düzenlemek istediğiniz reklam kampanyasına tıklayın,
 • Düzenleyeceğiniz reklam üzerine tıklayın. Bu işlemin ardından reklamla ilgili verilerin listelendiği bir kutucuk açılacaktır.
 • Reklamın yan tarafında bulunan kalem işaretine tıklayın,
 • Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra sayfanın altında yer alan kaydet butonuna tıklayın.

Facebook reklamını durdurmak veya silmek için şu adımları takip edin;

 • Reklam yönetici sayfasına giriş yapın; www.facebook.com/ads/manage,
 • Silmek ya da durdurmak istediğiniz reklam kampanyasına tıklayın,
 • Silmek ya da durdurmak istediğiniz reklama tıklayın ve seçilen reklamın sağ tarafındaki mevcut duruma tıklayın,
 • Açılan menüden yeni reklam durumunu seçin ve kaydet butonuna tıklayın.

Reklam hesabınızı kapatıp yeniden açmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin;

 • Reklam yöneticisine giriş yaptıktan sonra sol taraftaki ayarlar butonuna tıklayın,
 • Hesap bilgilerine giriş yapın,
 • Reklam hesabını kapat linkine tıklayın.

Reklam hesabını kapattığınız zaman yayınlanmakta olan bütün reklam kampanyalarınız devre dışı kalır. Hesabınızda bulunan kredi kartları ise mevcut borcunuz ödendikten sonra otomatikman kaldırılır. Reklam hesabınızı tekrar aktifleştirmek için, reklam yöneticisinin üst kısmında bulunan “yeniden aktifleştir” linkine tıklayın ve açılan sayfadaki yönergeleri takip edin.

facebook reklam

Facebook Potansiyel Müşteri Reklamı Nedir?

Potansiyel müşteri reklamları ile reklamlarınıza çeşitli başvuru formları ekleyebilir ve reklamlara tıklayan kişilerden iletişim bilgilerini isteyebilirsiniz. Bu tür reklamlar; bülten, fiyat tahminleri, işletme bilgileri ve takip aramaları amacıyla kayıt toplamak için kullanılabilir. Potansiyel müşteri reklamlarının sunduğu avantajlardan bazıları şunlardır;

 • Potansiyel müşteri reklamlarınıza tıklayan kullanıcılardan kısa bir form doldurarak iletişim bilgilerini tarafınıza göndermeleri istenir. Kısacası; başvuru formları potansiyel müşteri reklamınızın bir parçası gibi olur.
 • Potansiyel müşteri formunuzda yer alan soruları istediğiniz gibi özelleştirebilir ve işletmenize özgü bir hale getirebilirsiniz.
 • Facebook üzerinden potansiyel müşteri bilgilerinizi kolayca indirebilir ve bu bilgilere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Potansiyel müşteri reklamınıza Facebook’tan tıklayan kullanıcılar, doğrudan bir forma yönlendirilirler. İnsanlar bu formdaki “gönder” butonuna tıklamadan evvel, doldurdukları bilgileri otomatikman düzenleyebilir ve onaylayabilirler. Reklam hesabınızda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, bu sorunun nedeni çerezler ya da önbelleğiniz olabilir. Bu durumda tarayıcı ayarlarından çerezleri ve önbelleği temizleyerek sorunu çözebilirsiniz. Eğer sorun hala devam ediyorsa, tarayıcınızda bulunan üçüncü şahıs eklentilerini kontrol etmelisiniz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN