Genel Bilgi

En İyi Yatak Koruyucu Modelleri, Nasıl Yıkanır, Ne İşe Yarar?

En İyi Yatak Koruyucu Modelleri, Nasıl Yıkanır, Ne İşe Yarar?

Başlıklar

En iyi yatak koruyucu modelleri, nasıl yıkanır, ne işe yarar? Gibi soruların cevapları her gün binlerce kullanıcı tarafından araştırılmaktadır. Yatak korucu örtü yatağınızın uzun süreli olarak kirletici maddelerden ve diğer sıvılardan uzak tutmak için üretilmiştir. Yatak koruyucu örtü, yatağınızı çarşaf gibi sararak ortaya çıkabilecek tüm sıvı sorunlarının yatağınızın altına geçmesini önler.

Yatağınızın üstüne önce yatak koruyucu alezi daha sonrasında ise alezin üstüne çarşafınızı örttüğünüzde yatak koruyucu örtünüz hazır hale geliyor. Kullanım esnasında herhangi bir sorun, rahatsızlık ve ses çıkarmayan yatak koruyucular, diğer bir ismi ile yatak koruyucu muşamba yatağınızı uzun ömürlü ve temiz kullanmanız için oldukça kullanışlı bir üründür.

Yatak Koruyucuların Özellikleri

Kaliteli uyku ürünleri arasında bulunabilecek yatak koruyucu örtü yani alez pek çok malzemeden üretilebilir. Sıvı geçirmez yapıya sahip olması sayesinde yatağınızı kirletmez ve ıslatmaz dolayısıyla da yatağınız ilk günkü gibi temiz kalır. Yatak koruyucular farklı yapı malzemelerine sahip olabilirler. Mikro nano teknolojisi ile üretilen yumuşak dokulu kumaşlar, elyaf, polyester, pamuklu kumaş ya da mikro fiber gibi pek çok kumaş çeşidinde üretilir. Çoğunlukla leke tutmaz özelliğe sahiptirler. Kendi zevkinize ve ihtiyaçlarınıza göre dilediğiniz malzemeden üretilmiş olan yatak koruyucuyu tercih edebilirsiniz. Yatak koruyucu örtüler su geçirmez özelliklerinin yanı sıra nefes alabilen buhar ve nem geçirgenliği özellikleri sayesinde terleme oluşmasını engellerler. İdeal ve sağlıklı bir uyku için ihtiyacınız olan ortamı sunarlar. Yatak koruyucu örtüler çoğunlukla kışın üşümeye yazın ise terlemeye engel olur. Bu özellik kullanıcılar için oldukça yararlı bir durumdur.

Yatak koruyucuların kullanımı hem yatağınızın ömrünü uzatır hem de uykunuzun kalitesini büyük oranda arttırır. Çoğunlukla kullanılan maddeler ve yapısını oluşturan kumaşlar sayesinde geçirgen bir yapıya sahip olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kokuyu ve terlemeyi engeller. Üretimi ve tasarımı esnasında pek çok farklı madde kullanılabilir. Üretilen yatak koruyucuların esas amacı yatağınızı tozdan, sıvıdan ve kirden korumaktır. Bu sebeple amacına uygun olarak farklı materyaller kullanılarak benzer tasarımlar oluşturulmuştur. Yapısını oluşturan madde ve kumaşlar tamamen kullanıcıların ihtiyacına ve isteğine göre karar vereceği bir özelliktir. Tasarım olarak da kendi zevkinize uygun olarak ister sadece yatağın üst yüzeyini kaplayan tasarımlardan birine isterseniz de yatağın tamamını kaplayan tasarımlardan birine göre tercih yapabilirsiniz.

yatak koruyucu modelleri

Yatak Koruyucu Çeşitleri

Piyasada kullanıcıların ihtiyaçlarına ve isteklerine göre pek çok sayıda yatak koruyucu çeşidi vardır. Bu çeşitlerden her birinin kendine göre bazı çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Farklı yatak koruyucu çeşitlerinin koruma ve geçirgenlik oranları da farklılık gösterebilir. Kendi kullanım durumunuza ve yatağınıza göre bir su geçirmez yatak koruyucu tercih ederek, daha hijyenik ve daha verimli bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz. Günümüzde en çok tercih edilen yatak koruyucu çeşitlerinden bazıları şu şekildedir:

 • Poliüretam lamineli yatak koruyucu modelleri: Kullanıcıların sık sık tercih ettiği poliüretam lamineli yatak koruyucu modelleri, piyasada çok büyük bir alanı kaplıyor. Bu yatak koruyucular, üretildiği kumaşın özelliği ile nefes alabilen bir yapıya sahip. Bu sayede yatağınız için maksimum ferahlık ve güvenlik sağlıyor. Kötü koku oluşturma, küflenme ve çatlama gibi sorunlara karşı da oldukça dayanıklı olan bu modeller, pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmekte. Poliüretam lamineli yatak koruyucular ile yatağınızın konfor ve hijyen seviyesini arttırmak çok kolay.
 • Mikro yatak koruyucu modelleri: Yüzeyi oldukça yumuşak olan bu yatak koruyucu çeşidi, görüntü olarak diğer çeşitlere göre çok daha parlak gözükmektedir. Mikro gözenekleri sayesinde uzun yıllar boyunca yıkanarak sorunsuz bir şekilde kullanılmaya devam edilebilir.
 • PVC kaplamalı yatak koruyucu modelleri: Bu yatak koruyucu çeşidi, diğerlerine kıyasla daha uygun bir fiyata sahiptir. Fakat kullanıcıları uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanım seçeneği sunmaz. İçerisinde bulunan ve yatağa herhangi bir sıvı geçirmemesini sağlayan PVC tabaka, zamanla yatak koruyucu yıkandıkça özelliğini kaybetmeye başlar. Bunun yanı sıra yumuşak yapıya sahip olan havlu kumaşı sayesinde son derece rahat bir uyku keyfini yaşamanızı sağlar.
 • Kapitone yatak koruyucu modelleri: Kapitoneli yatak koruyucu çeşidi kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bu çeşitlerden birinde sıvı geçişini engellemeyi sağlayan özel tasarlanmış bir tabaka bulunur. Diğer yatak koruyucu çeşidinde ise sıvı geçişini engellemeyi sağlamak için yerleştirilmiş bir tabaka yer almaz ve diğer çeşitlere kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır.
 • Tela yatak koruyucu modelleri: Bu yatak koruyucu çeşidinde, sıvı geçişini engellemek için herhangi bir tabaka bulunmaz. Yumuşak yüzeyi sayesinde konforlu bir yatak keyfi yaşatan tela yatak koruyucu, sıvıya, mikroplara, bakterilere ya da herhangi bir soruna karşı tam anlamıyla koruma sağlamaz. Tela yatak koruyucu, muadillerine kıyasla daha uygun bir fiyat sunması sayesinde kullanıcılar tarafından sık sık tercih edilir.
 • Sıvı geçirmez yatak koruyucu modelleri: Sıvı geçirmez yatak koruyucu çeşidinin içinde, sıvı geçişini engellemek amacı ile yerleştirilmiş özel tasarlanmış olan koruyucu bir tabaka yer alır. Bu tabaka sayesinde sıvı asla geçiş yapamaz. Yataklarınızı her türlü soruna karşı tam anlamıyla korur ve uzun seneler boyunca sorunsuz bir şekilde kullanabilmenizi sağlar.

Yatak Koruyucu Çeşitleri

Yatak Koruyucu Ölçüleri

Yatak koruyucu örtüler kullanıcıların ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre çeşitli ölçülerde üretilmektedirler. Bu ürünleri bebek yataklarında, çift kişilik yataklarda ya da tek kişilik yataklarda rahatça kullanabilirsiniz. Yatak koruyucu örtülerin ebatlarından bazıları şu şekildedir:

 • 60x90
 • 70x140
 • 100x200
 • 150x200
 • 160x200
 • 180x200
 • 200x200
 • 140x200
 • 120x200
 • 60x120
 • 90x190
 • 140x190
 • 80x180
 • 90x200
 • 80x130
 • 80x140

Gibi pek çok ölçüye sahip olabilir. Yatak koruyucu örtü alırken kendi yatak ölçülerinize uygun olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz. Leke tutmayan yapıları sayesinde her kullanışınızda hijyenik ve oldukça temiz bir görüntü ile karşılaşırsınız. Satın almış olduğunuz yatak koruyucu çeşidine göre dikkat etmeniz gerek noktalar değişmektedir. Alerjen maddelerin ya da toz akarlarının oluşumuna engel olarak yatağınızı bu zararlı maddelere karşı korur. Altını ıslatma sorunu olan yetişkin ya da çocukların veya uzun süreli hastalık sorunları olan kişilerin kullanımı için çok uygundur. Bazı yatak koruyucu örtüler lastiksiz çarşaf gibidir. Bazıları ise yatağınızı çarşaf gibi saran kenarları lastikli yapıya sahip olabilir. Dört köşesi lastiksiz ya da dört köşesi lastikli yatak koruyucu çeşidi tamamen sizin seçim ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Yatak kenarlarını saran ya da sarmayan yani yalnızca yatak örtüsünü kaplayacak ölçülere sahip olan yatak koruyucu alezler, alezlerin bir diğer değişken özelliklerindendir. Çoğunlukla beyaz renkte üretilirler.

Yatak Koruyucuların Kullanım Alanları Nelerdir?

Yatak koruyucular kullanım açısından her ortama uyum sağlayabilen parçalardır. Alezler çoğunlukla evlerde tercih edilmektedir. Küçük yaş gruplarındaki çocuğa sahip olan anneler sürekli yatağın ıslanması durumundan oldukça şikayetçidirler. Bu yüzden idrar sorunu yaşayan çocukların yataklarında alez kullanımına çok özen gösterirler. Bu sayede evde yatağa idrar bulaşması engellenmiş olur ve yatak kolay bir şekilde temizlenir.

Diğer bir kullanım alanı huzur evleridir. Huzur evlerinde bulunan yaşlılar da idrar kaçırma olayları ile sık sık karşılaşan gruptur. Alezlere öğrenci yurtlarında da çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Ve bu ihtiyaçtan ötürü öğrenci yurtlarının vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. Çoğunlukla kız öğrenci yurtlarında kızların her aybaşlarına gelen menstrual döngüsü sonucu ortaya çıkabilecek bulaşmaları engellemek için kullanılmaktadır.

Yatak Koruyucular Gerçekten Gerekli Mi?

Yatak koruyucu satın almak için bir miktar para harcayacaksınız ve onu bir yatırım olarak görmelisiniz, çünkü aslında budur. Bir insan ortalama yaklaşık 8 saat uyur ve hayatının yaklaşık %30’unu uyuyarak geçirir. Bu sebeple, bunun gibi önemli bir ev ürünü için belirli bir miktarda para harcamak gereklidir. Yatak koruyucuları ile yatak yatırımınıza bir koruma katmanı ekleyerek yıpranmaya ve aşınmaya karşı koruyup çok daha dayanıklı bir hale getirmiş olursunuz. Yatağınız aşağıda yer alan tehlikelerden herhangi birine maruz kalmaz ise, ömrü çok büyük oranda uzayabilir:

 • Tahta Kuruları: İnsan kanı ile beslenen böcekler bulunmaktadır. Özellikle uyuduğunuz alanın çevresinde bulunan kumaşlara yerleşirler ve parazittirler. Kurbanları uyurken beslenmelerini yapma eğilimindedirler. Bir böcek sürüsü ile uğraşmak hem çok zaman ve enerji gerektirir hem de çok pahalı olabilir. Bazen enfekte olmuş olan yatağı yok etmekten başka bir alternatif kalmaz.
 • Toz Akarları: Bunlar, uyuduğumuz zaman vücudumuzdan dökülen cildi beslemek için yataklarda yaşayan çok küçük böceklerdir. Her çeşit alerjiden sorumludurlar ve yıl boyunca alerjilerin birincil sebebi olduğuna inanılmaktadır. Bu korkutucu düşünceye ek olarak, seneler içinde bir yatağın içinde birikebilecek canlı ve ölü akarların miktarı çok rahatsız edicidir.
 • Nem: Aşırı nemin ve içeceklerin dökülmesi yatağınıza büyük oranda zarar verebilir ve garantinizi geçersiz kılabilir. Pek çoğumuz bu problemi asla yaşamayacağımızı düşünüyoruz, ama gerçek şu ki kaçınılmaz. Uyurken vücudunuzda yer alan nem bile bir problem olabilir. Bazı kişiler sıcaktan ter içinde kalmış uykularından uyanma rahatsızlığını yaşamış olacaklar. Bu gece terlemesi olarak isimlendirilen bir durumdur ve kabul etmek istediğimizden çok daha yaygındır. Yatağınız tüm bu nemi emer ve köpük yataklarınızda kalıcı ve uzun süreli hasara neden olabilir.

Bazı kişiler, yatakları garanti kapsamında olduğu sürece yatak koruyucuya ihtiyaç duymadıklarını düşünürler. Fakat bu çoğunlukla bu durumdan uzaktır. Garantiler üzerinde tek bir dökülme olduğu anda geçersiz olabilir ve çoğunlukla sınırlıdır. Bir yatak koruyucusu kullanmak oldukça önemli bir şeydir ve şu kategorilerden birindeyseniz yatak koruyucu satın almayı kesinlikle düşünmelisiniz.

 • Pahalı yatakları olanlar: Eğer yatağı satın almak için çok para harcadıysanız, yatak koruyucu satın almamak çok kötü bir tercih olur. Yatak koruyucunuz yatağınızın çok daha uzun bir süre dayanmasına destek olacaktır.
 • Çevresinde çocuk olanlar: Herkes kazaya eğimli olan çocukların nasıl olabileceğini bilir ve sonunda yatağın etrafına yiyecek ve içecek parçalarını dağıtırlar. Bu yalnızca bir zaman meselesi. Bu sebeple, çocuk sahibiyseniz, çocuk yataklarını korumak için ihtiyacınız uygun kaliteli bir yatak koruyucu satın almayı düşünmelisiniz.
 • Ziyaretçi olanlar: Her zaman ailenizden gelen üyeleriniz ve arkadaşlarınız varsa, misafirlerinize ve ziyaretçilerinize en hijyenik ortamı sunmak ve aynı zamanda yatağı gıdalardan, nemden ve dökülmelerden korumak için yatak koruyucuya sahip olmak istersiniz.
 • Alerjisi olanlar: Toz akarları, yatağınızda koruma olmadan oturmanın bir yöntemini bulacaklar ve bunlar alerjilerin birincil sebepleridir. Bu konuda daha kötüsü, toz akarları istilasının fark edilmeden gitmesi ve yıllarca akar istilacı şilte üzerinde uyumaya devam etmenizdir. İyi bir yatak koruyucu, sizi alerjiden ve yatağı bu akarlardan koruyacaktır.

En İyi Yatak Koruyucu

En İyi Yatak Koruyucu Alez Nasıl Seçilir?

En iyi yatak koruyucu alezi satın almak için şu özellikleri göz önünde bulundurmanız gereklidir:

 • Kumaş: Dikkate edilmesi gereken ilk şey, yatak koruyucunuzun üretiminde kullanılmış olan kumaşın türüdür. Yatağınızın boyutundan bağımsız olarak, hangi kumaştan üretildiklerine bağlı olarak farklı çeşitleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha rahat ve daha yumuşak özellikteki alezler vardır. Ve bunların çoğu su geçirmez özelliktedir.
 • Sıvı geçirmez: Alezlerin pek çoğu su geçirmez özelliğe sahip olan malzemelerden yapılmış ve en çok bulunan şey poliüretandır. Şilte muhafazası ile şilte astarları arasındaki en belirgin fark yapıdır. Muhafazalar aynı malzemeler ile yapılırken, koruyucular çoğunlukla çift katmanlı yapılır ve katmanlardan biri su geçirmezdir. Bu yapı ile çok daha fazla koruma ve konfor elde edersiniz.
 • Tahta kurularına karşı koruma: Yatak böceklerine karşı ekstra koruma sağlayan bir şey istiyorsanız, kuşatmayı tercih etmelisiniz. Yatak örtüleri, yatağınızı yatak böceklerine karşı tam anlamıyla koruyamayabilir. Bu yüzden yatak böceklerinden endişe ediyorsanız, normal yatak koruyucusu yerine tam bir kaplama almanız tavsiye edilir.
 • Boyut: Bu, çoğu insanın düşündüğü bir sorudur. Bir koruyucu ile bir kapak arasında farkın olması hayati önem taşımaktadır. Birincisi yatağı mümkün olduğunca tamamen kaplayacak şekilde yapılırken ikincisi yatağın üzerine kolayca döşenir. Koruyucunuzun boyutu genellikle sahip olduğunuz yatak türüne bağlı olacaktır. Daha sonra ihtiyacınız olan koruma düzeyine göre kaplayan kapağı seçebilirsiniz.
 • Yatak koruyucu alez yorumlarını okuyun: Bir yatak koruyucusu satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, nefes alıp almamasıdır. Üreticilerin sundukları ve gerçekte neler sundukları hakkında çoğunlukla çok fazla yanlış bilgi vardır. Bu sebeple, daha iyi bilgilendirilmiş perspektif elde etmek için diğer müşterilerin yorumlarını okumak size iyi gelecektir. Yatağınız nefes alabilirse, gerekli hava akışını elde edersiniz ve bu da bakterileri ve istenmeyen kokuları engeller.
 • Garanti: Nem yatağınız ile temas ettiğinde, sonuç olarak kullanım ömrü kısalır. Yerinde herhangi bir koruma olmadığında, yatağı kısa süre içinde yenisi ile değiştirmeniz gerekecektir. Ayrıca nemin ve dökülmelerin garantinizi geçersiz kıldığı da vardır. Bugün mevcut olan pek çok koruyucunun hepsi su geçirmez bir tabakaya sahiptir ve bu da nemi, vücut sıvılarını ve diğer sıvıları yataktan uzak tutmaya yardımcı olur. Bu yalnızca garantiniz için değil, aynı zamanda istiladan ve lekeden ayrılmış daha temiz ve uzun ömürlü bir yatak için de iyidir.

Yatak Koruyucu Yatağı Nasıl Korur?

Yatak koruyucuları amaçlarından dolayı çoğunlukla su geçirmez şekilde üretilirler. Yatak koruyucular katmanlardan oluşur ve bu katmanlar kullanıcıların hijyenini ve konforunu düşünerek tasarlanmıştır. Yatağınızla temas eden kısım tasarıma göre değişen ve su geçirmeyen maddelere sahip olan bir kumaş çeşidinden ya da muşambadan üretilirken, en üstte çarşaf ile temas edecek olan yüzey çoğunlukla pamuklu kumaşla üretilir.

Yatak koruyucu kullanırken kullanacağınız yatağın ölçülerini bilerek bu ölçülere uygun olan yatak koruyucuyu satın almalısınız. Ölçüleri yatak ölçünüz ile birebir olan yatak koruyucu örtü hem estetik olarak size herhangi bir sorun yaşatmadan çarşafınızın altından belli olmayacak hem de yatağınızın sarması gereken yüzeyini saracaktır. Bu ölçü özelliğini göz önünde bulundurduktan sonra ve sizin için önemli olan diğer özelliklere dikkat ettikten sonra yatak koruyucu kullanım şekline uygun olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yatak koruyucu kullanım şekli sizi zorlamaz ve kullanım şekli oldukça kolaydır. Yapmanız gereken yatak koruyucuyu yatağınıza geçirdikten sonra üstüne çarşafınızı sererek kullanıma hazır hale getirmenizdir. Kullanım sırasında çarşaf hissinden başka hiçbir şey hissetmezsiniz. Direkt olarak yatak koruyucunun üzerine yatmamanız, üstüne çarşaf örtmeden kullanmamanız tavsiye edilmektedir.

Kalite Sunan Yatak Koruyucular

Yatak koruyucu ürünler temizlenme sırasında yumuşatıcılar ve çamaşır deterjanları kullanılabilir, 90 derecelik sıcak suda yıkama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ürünün üstünde eğer inatçı lekeler varsa ürünlerinizi önceden sıcak suyla ıslayabilir daha sonra yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Farklı özelliklere sahip olan modellerde ise yıkama talimatları ve sıcaklıkları farklılık gösterebilmektedir. Modeller içerisinde çoğunlukla standart ölçülere sahip seçenekler yer alsa da daha büyük yataklar için üretilen boyutlar da bulunmaktadır. Yataklarınızın boyutuna göre tercih edebileceğiniz bu modellerden pamuk, yün, elyaf ve bambu seçeneklerini tercih edebilir, hem sağlığınıza hem de kendi zevkinize uygun ürünler seçebilirsiniz. Nefes alabilir, sıvı geçirmez ya da terletmez özelliklere sahip olan modeller ile üstün kalitede performans alabilir, daha konforlu ve huzurlu uykunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Esnek kumaşlara sahip olan modellerde hem daha konforlu bir dış yüzey hissiyatı elde edebilir hem de çarşaflarınızı daha rahat serip kullanabilirsiniz. Bambu modellerde bu deneyimi yaşayabilir cildinizin hem huzurla dinlenmesini sağlayabilir hem de cildinizi koruyabilirsiniz. Özellikle nefes alan ve terletmeyen modeller sıcak aylarda dikkat çekmektedir. Hava sirkülasyonunu sağlamaları ve terletmemeleri sayesinde hem yatağınızda hem de cildinizde ter kokularının meydana gelmesini önlenmektedir. Böylece siz kuru ve serin uykunun keyfini çıkarırken yatağınız da temiz kokmaya devam etmektedir. Genel olarak klasik ve beyaz olarak üretilen yatak koruyucu seçenekleri farklı renk tonlarında ve kabartmalarda da ürünleri kullanıcıları ile buluşturabilmektedir. Çoğunlukla yıkanıp tekrar tekrar kullanılabilmeleri ve tek kullanımlık olmamaları ile de bütçenize katkı sağlamaktadırlar. Sağlam, dayanıklı ve kalın dikiş ve ipliklerden meydana gelen modellerde uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanım keyfini çıkarabilirsiniz.

Yatak Koruyucular Nasıl Temizlenir?

Yatak koruyucu modelleri çoğunlukla çarşaf ve yatak arasında kalan bir ev tekstil malzemesi olmakla birlikte elbette ki sık sık olmasa da zaman geçtikçe düzenli olarak temizlenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yatak koruyucuları temizlemek için elde yıkama yapabilir ya da çamaşır makinesinde diğer çamaşırlar gibi yıkayabilirsiniz. Doğru şekilde yıkanan yatak koruyucularda çoğunlukla yapıda çekme ya da bozulma ortaya çıkmamakta, yapılarını uzun yıllar boyunca korumaktadırlar. En etkili olan temizlik yöntemi şüphesiz ki çamaşır makinesinde deterjan ile yıkamaktır.

Çarşaf ve yatak gibi uyku malzemelerinin hijyenik şartlar oluşturması ve daha iyi temizlenmesi için çoğunlukla yüksek ısılarda yıkama işlemi yapılmaktadır. Bu sebeple yatak koruyucularınızı da yüksek ısıda yıkayarak mikrop ve bakterilerin ölmesini sağlayabilirsiniz. Görünen bir tekstil ürünü olmaması sebebiyle zaten genellikle beyaz ya da tonları olan bu ürünlerin renkleri de aynı kalacaktır. Fakat diğer bir yandan dikkat edilmesi gereken bir husus ise dolgu maddeli ya da özel işlevlere sahip olan ürünlerin yıkanırken üstünde belirtilen yıkama talimatlarına uyulması gerektiğidir.

Yatak Koruyucular Kaç Derecede Yıkanır?

Yatak koruyucuların içerisinde yer alan ürünlerin her biri farklı özellik gösterebileceği için standart bir yıkama prosedürü bulunmamaktadır; fakat yüksek ısı ile çamaşır yıkama makinesinde yıkama yapabilir bu sayede mikropların ve bakterilerin yatak koruyucularınızın üstünden kısa sürede uzaklaşmasını sağlayarak çok daha hijyenik yatak şartları oluşturabilirsiniz. Her yatak koruyucunun farklı özellikleri olabileceği nedeni ile genel bir yıkama derecesi olmasa da ortalama olarak 90 derecelik sıcaklıkta ve çamaşır makinesinde yatak koruyucularınızı gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz. Bu derece hem tam olarak temizleme yapmanızı hem de gerekli hijyeni tam anlamıyla sağlamanızı sağlayacaktır. Buna ek olarak farklı ve özel yatak koruyucu modellerini ise üzerlerinde yer alan yıkama ve kullanma talimatlarına göre temizlemeniz tavsiye edilmektedir. Diğer bir yöntem ise yüksek ısıda yıkamak istemediğiniz yatak koruyucularınızı limonlu suda ya da sirkeli bir suda kısa bir süre bekletip daha sonra yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede yatağınızı her türlü sorundan arındırırsınız ve daha uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Yatak Koruyucuların Artıları ve Eksileri

Yatak Koruyucuların Artıları ve Eksileri

Yatak koruyucuların kullanıcılar için sunmuş olduğu pek çok avantaj vardır. Bu avantajlardan bazıları şu şekildedir:

 • Yatak koruyucuları, tur yatağını vücut sıvılarına ve neme karşı koruyacak ve bu da alerjenlerin ve böceklerin saldırısını engelleyecektir. Bu yatak koruyucunuzun garantisini de yerinde tutar.
 • Yatak koruyucular oldukça uygun fiyatlara sahiptir ve topperslara ve yatak pedlerine çok daha ucuz bir seçenektir. Ayrıca yatak koruyucu sayesinde yatağınızı uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanabilirsiniz.
 • Yatak koruyucuları temizleme ve yıkama yoludur. Ve bunu bir çamaşır makinesi ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Yatak koruyucuları topperlara ve pedlere göre çok daha hafif bir yapıya sahiptir ve ayrıca yataktan çıkarmak ve yatağa yerleştirmek çok daha kolay bir işlemdir.

Yatak koruyucuların avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. Dezavantajlarından bazıları şu şekildedir:

 • Bazı yatak koruyucuları ısıyı tutma eğilimindedir ve bu eksikliği engellemek için nefes alabilen bir koruyucuya gereksinim duyabilirsiniz.
 • Gürültü: Bazı yatak koruyucu örtüler, üstüne koyduğunuz zaman ses çıkarırlar ve bu, uyurken sizin için bir sorun teşkil edebilir.
 • Ek konfor yok: Bir yatak koruyucu tek amacı koruma sağlamak olduğu için ekstra konfor sunmayacaktır.

Yatak Koruyucu Fiyatları

Yatak koruyucu fiyatları satın alacağınız yatak koruyucuyu modeline göre değişkenlik göstermektedir. Pek çok özelliğe ve çeşide sahip olan yatak koruyucular kullanışlı ve uygun fiyatlı ürünlerdir. Sağladığı rahat, hijyenik ve konforlu uyku sayesinde sık sık tercih edilen uyku ürünleri arasında yer almaktadır. Yatak koruyucuların bazıları sıvı geçirmez özelliğe sahip olmayabilirler bu yatak koruyucular yatağınızı kir ve toz gibi maddelerden korumak içindir. Uzun ömürlü yıkanabilir yatak koruyucu seçenekleri ve yıkayarak kullanmanızı gerektirmeyecek çoklu yatak koruyucu seçenekleri de bulunmaktadır. Kapitoneli, yatak koruyucu çeşitlerinden biridir. Standart pamuklu tasarımlardan biridir. Kendi ihtiyaç ve zevkinize göre uygun fiyat aralığına sahip olan yatak koruyucunuzu satın alarak hijyenik ve rahat uykunuzun tadını uzun yıllar boyunca çıkarabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Yatak koruyucu yatağı temiz tutar mı? Yatak koruyucu yatağınızın uzun bir süre temiz kalmasını sağlayacaktır. Fakat bunu başka bir yerde yapamaz.
 • Yatak koruyucu alez yatağınızın ömrünü uzatır mı? En iyi yatak koruyucu sayesinde yatağınızı daha geniş zaman aralıklarında yıkadığınız düşünülürse yatağınızın ömrünü büyük oranda arttıracaktır.
 • Koruyucular ve yatak koruyucu örtüler arasında herhangi bir fark var mı? Koruyucular ve yatak koruyucu örtüler aynı değildir. Bir yatak koruyucu örtü, çoğunlukla lateks ve bellek köpüğünde yapılmış üstte oturan kalın bir katmandır ve konfor sağlar. Öte yandan, bir yatak koruyucu, yalnızca yatağınızı korumak amacı ile yapılmış bir çarşaftır. Sonuç olarak, kesinlikle kendinize yatak koruyucu örtü satın almalısınız ve bunu yapmanız sizin için çok pahalıya mal olmaz. Bu, genel olarak uykunuzun kalitesini arttıracak ve yatağınızın ömrünü büyük oranda arttıracaktır. Yatak koruyucu, yatağınızda yatak böcekleri, toz akarları, toz, leke ve diğer alerjenlerin bulunmamasını sağlar.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN