Teknoloji

Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? Windows veya Mac’te Ekran Görüntüsü Alma

Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? Windows veya Mac’te Ekran Görüntüsü Alma

Yaklaşık 20 milyon PC kullanıcısı yakın zamanda Windows 10’u denemeye başladı. Bazı küçük aksaklıkların meydana geldiği ve kullanıcıların bir bölümünün eski işletim sistemlerine geri döndüğü bir dönem yaşadık. Bu makalemizde ekran görüntüsünü nasıl alabileceğinizi anlatacağız, fakat öncelikle Windows’un son sisteminde bu işlemin nasıl yapıldığına değineceğiz ve sonrasında Windows XP, Windows 7-8, Vista ve Mac’te ekran görüntüsü almanın yollarını maddeler halinde sıralayacağız.

Ekran Görüntüsü

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bu işletim sisteminde ekran görüntüsü alabilmek için birden fazla yöntem mevcuttur.

Bütün masaüstünün ekran görüntüsünü alma; En yaygın ve en kolay ekran görüntüsü alma tekniklerinden biri olan PrtScn tuşu, Windows 10 için de geçerli olan bir uygulama. Bu tuş kombinasyonu bazı laptoplarda FN+PrtScn olarak kullanılıyor. Masaüstünde o an ne varsa, tamamının görüntüsünü hafızaya alıyor ve herhangi bir resim editörüne yapıştırmanızı sağlıyor.

Otomatik Kayıt + Bütün Masaüstü; Bu yöntem sadece masaüstünü ön belleğe almakla kalmıyor, ayrıca Windows 10 resimler klasörüne aldığını görüntüleri kaydediyor. Bu sayede herhangi bir doküman ya da resim editörü kullanmanıza gerek kalmıyor. Bu yöntemi kullanarak ekran görüntüsü almak için Win+PrtScn tuş kombinasyonunu kullanmanız yeterlidir. Bu işlem, bazı laptoplarda FN+Win tuşu+PrtScn kullanılarak yapılıyor ve ekran bir anda kararıp sonra yeniden eski haline dönüyor.

Uygulama Görüntüsü Almak; Bütün masaüstünün görüntüsü yerine, o anda işlemde olan bir uygulamanın ekran görüntüsünü de alabilirsiniz. Bunu yapabilmek için, ilgili uygulamayı aktif hale getirdikten sonra Alt+PrtScn tuş kombinasyonunu kullanmalısınız.

Ekran Alıntısı Aracı; Aldığınız ekran görüntüsünün daha kesin ve net sonuç vermesi için, tuşlar yerine ekran alıntısı aracını kullanabilirsiniz. Arama kutusuna “ekran alıntısı aracı” yazarak arayabilir ve bu araca hemen ulaşabilirsiniz. Masaüstünde çalışan araç, nasıl bir ekran görüntüsü alacağınıza dair size bazı seçenekler sunuyor. Ekran alıntısı aracını kullanarak serbest kesim, kare, dikdörtgen ve tüm ekranın görüntüsünü almanız mümkündür.

Windows Ekran Görüntüsü Almak

Windows XP, Windows 7-8 ve Vista’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bu işletim sistemlerinde ekran görüntüsü almak için aşağıdaki adımları takip edin;

 • Görüntüsünü alacağınız pencereyi açın,
 • Tam bir ekran görüntüsü almak için klavyenizden Print Screen tuşuna basın. Bu tuş, klavyenizin üst bölümünde, F tuşlarının sağ tarafında bulunur.
 • Sadece o an aktif olan bir uygulamanın görüntüsünü almak için ara çubuğunun her iki tarafında bulunan ALT tuşuna basılı tutun ve sonra Print Screen tuşuna basın.
 • Aldığınız ekran görüntüsünü resim olarak kaydetmek veya daha sonra tekrar kullanmak için Paint programını kullanabilirsiniz.
 • Paint programını başlatmak için sırasıyla Başlat > Programlar > Donatılar ve Paint adımlarını takip edin.
 • Açmış olduğunuz Paint programında menüden önce Düzenleye ve daha sonra Yapıştır seçeneğine tıklayın, almış olduğunuz ekran görüntüsü boş sayfaya yapışacaktır.
 • Resmi bilgisayarınıza kaydetmek için menüden Dosya > Kaydet > Farklı Kaydet adımlarını izleyin.

Windows XP Windows 7 Ekran Görüntüsü Almak

Mac OS X’te Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac OS X’te tüm ekranın görüntüsünü almak için şu adımları takip edin;

 • Klavyenizden Command-Shift-3 tuş kombinasyonuna tıklayın,
 • Bu işlemin ardından ekran görüntüsü alınır ve masaüstünüze dosya olarak kaydedilir.

MAC OS Ekran Görüntüsü Almak

Mac OS X’te ekranın sadece bir kısmının görüntüsünü almak için şu adımları takip edin;

 • Klavyenizden Command-Shift-4 tuş kombinasyonuna basın ve görüntüsünü alacağınız alanı seçmek için + imlecini sürükleyin,
 • Fare düşmelerine basılı tuttuğunuz sırada tuşları bırakın,
 • Ekran görüntüsünü alacağınız anda fare düğmesini bırakın,
 • İstediğiniz alanın ekran görüntüsü alınacak ve masaüstünüze dosya olarak kaydedilecektir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN