Yemek ve İçecek

Çileğin Kalori Miktarı Nedir? 1 Adet Çilekte Kaç Kalori Bulunur?

Çileğin Kalori Miktarı Nedir? 1 Adet Çilekte Kaç Kalori Bulunur?

Başlıklar

Çilek Kaç Kalori?

Çilek oldukça lezzetli bir besindir. Sevilerek tüketilen çilek özellikle diyet listelerinde yer alır. Diyete başlayacak olanlar veya çilek yemeyi sevenler 1 adet çileğin kaç kalori olduğunu merak ediyor. 1 adet çilek ortalama 5 kaloridir. Diyet listelerinde çilek adedi değişiklik gösterebilir. Çilek reçeli de sevilerek tüketilen bir başka lezzettir. 1 yemek kaşığı çilek reçeli yaklaşık 21 kaloridir. Evde yaptığınız 1 şu bardağı çilekli süt yaklaşık 122 kaloridir.

Çilek Kaç Kalori?

Çilek Nasıl Tüketilir?

Çilek tüketimi oldukça yaygındır. Meyve saatlerinde, sabah kahvaltısında, öğün aralarında doğrudan tüketildiği gibi çeşitli lezzetlerin hazırlanmasında da kullanılır. Sabah kahvaltısı için çilek reçeli yapılabilir. Çilekli süt yapılabilir. Pasta, kek ve kurabiye tariflerinde kullanılabilir. Çilek doğrudan tüketildiği gibi en çok reçel yapımında kullanılmaktadır. Peki, çilek reçeli nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir?

  • 1 kg çilek
  • 1 kg şeker
  • 10-15 damla taze limon suyu ya da yarım çay kaşığı limon tuzu

Çilek Nasıl Tüketilir?

Çilek reçeli yapmak için öncelikle aldığınız çileği temizlemeli ve yıkamalısınız. Çürük, hasar almış çilekleri ayırmanız tavsiye edilir. Eğer pürüzsüz bir reçel istiyorsanız rondo yardımıyla çilekleri ezebilirsiniz. Aynı zamanda çilekleri ikiye veya daha fazla parçalara bölebilirsiniz. Dilimlediğiniz çilekleri bir tencereye alın ve üzerine şeker ilave edin. Çilek ve şekeri bir gece bekletin. Bu sayede çilekler şekeri çeker ve daha lezzetli bir tat alır. Bir gece beklettikten sonra tencereyi ocağa alın. Orta ateşte kaynamaya bıraktığınız reçele 1-2 bardak su ekleyin. Kıvamı isteğinize göre ayarlamak için su oranını arttırıp azaltabilirsiniz. Reçel kaynayarak kıvam almaya başlar. Yaklaşık 1-1 buçuk saat reçeli kaynatın. Reçeli ocaktan almaya yakın limon suyunu ya da limon tuzunu ekleyin. Limon suyu ve limon tuzu ilerde reçelin şekerlenmesini önler. Birkaç dakika limon suyuyla kaynatın ve reçeli ocaktan alın. Eğer daha sonra tüketmek için kavanoza koymak istiyorsanız reçeli bekletmeden direk kavanoza koyun, kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve kavanozu soğuyana kadar ters çevirin.

İlginizi çekebilir: 

Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Çileğin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çilek Meyve Mi, Sebze Mi?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN