Yemek ve İçecek

Ramen Nedir, Ramen Nasıl Yapılır?

Ramen Nedir, Ramen Nasıl Yapılır?

Ramen, çorbaların içinde servis edilen ve Japon mutfağına özgü olan bir tür erişte yemeğidir. Başta Japonya olmak üzere Uzak Doğu’nun her yerinde geniş bir ramen kültürü mevcuttur. Bu yemeğin birçok çeşidi vardır. Öyle ki, hazırlandığı yöreye ya da pişiren aşçıya göre değişiklik gösterebilir. Kısaca, çorba ve eriştenin birleşimi olarak hazırlanan bir yemek türüdür.

Sebze parçaları, et dilimleri ve hatta yumurta katılan çorbanın içerisine eklenen özel bir erişte ile hazırlanan Ramen, Japon mutfağının vazgeçilmez bir yemeğidir. Her evde değişik bir tarifle hazırlanabildiği gibi, en iyi restoran ve lokantalarda da servis edilmektedir. Çin mutfağının kökeni olan erişte, çorba ile eşleşerek Japon halkının geleneksel lezzeti rameni oluşturmuştur. Genel olarak çorbası tavuk suyu, deniz ürünleri ya da et suyundan yapılmaktadır. Bu çorba içine kavrulmuş soğan, sebze dilimleri ve mısır tanelerinin ilave edilmesi şeklinde hazırlanır.

Ramen

Ramen yemeğinde kullanılan erişte, temel malzemelerden yapılmaktadır. Bu malzemeler; kansui, buğday unu, su ve tuzdur. Kansui, fosforik asit ile sodyum karbonattan oluşan değişik bir alkali maden suyudur. Eriştelerde kansui kullanılmasının sebebi, dayanıklılığını arttırmak ve erişte tanelerinin daha da sarımsı olmasını sağlamaktır. Kansui yerine kullanılabilen diğer bir malzeme ise yumurtadır. Bu erişteler ince, kısa, uzun, kalın veya daha değişik biçimlerde üretilebilmektedir.

Ramen yemeğinde genel olarak kullanılan malzemeler şunlardır;

  • Ramen eriştesi (Çin eriştesi olarak da adnlandırılır),
  • İsteğe göre, farklı sebzeler (Domates, havuç, yeşil soğan, havuç ya da kuru soğan kullanılabilir. Maydanoz niyetine kullanılabilecek diğer sebzeler de eklenebilir),
  • Soya sosu,
  • Yumurta (isteğe göre),
  • Damak tadınıza göre, tavuk eti veya kuşbaşı et.

Soya sosu kolaylıkla bulunabilir, fakat ramen eriştesini bulmak oldukça zordur. Bilhassa küçük marketlerde bulmanız çok zor bir ihtimaldir. Şayet ramen yapmak isterseniz, Migros marketlerden hem ramen hem de soya sosunu temin edebilirsiniz. Üstelik bu erişteler farklı çeşitlerde de olabilir. Herhangi birini alıp deneyebilirsiniz. Kore’den gelen ya da Leader markası olarak gözünüze çarpabilir. Eriştelerin aralarında pek bir fark olmamasına rağmen, Kore’den ithal edilen biraz daha dolgundur. Eğer ramen eriştesi bulamazsanız, spaghetti ile de bu yemeği yapabilirsiniz ama soya sosu mutlaka kullanılmalıdır.

Tek kişilik bir ramen tarifi şöyledir

Erişteler paketten çıkarıldığında birbirine geçmiş ve kalıp gibi bir halde olurlar. Bu kalıbı sığdırabileceğiniz küçük bir tencere kullanabilirsiniz. Tencerenin içine bolca su koyun ve bu yemeği bir çorba gibi düşünerek ateşin altını açın. Su kaynadıktan sonra erişteleri içine atın. Yumuşamaya başladıktan sonra ateşin altını kısın, fakat kapatmayın. Etleri hangi şekilde istiyorsanız öyle yapın ve eriştenin olduğu tencereye atın. Eğer et kullanmak istemiyorsanız, onun yerine bulyon da kullanabilirsiniz. Tadı kesinlikle harika olacaktır.

Ramen Tarifi

Ardından sebzeleri dilimlemeye başlayabilirsiniz. Öncelikle havuçtan başlayın çünkü sert olduğundan daha zor pişer. Ayrı bir tavaya biraz yağ ekleyin ve dilimlediğiniz havuçları ilave edin. Daha sonra en sert malzemeden en yumuşaya doğru olacak şekilde sebzeleri dilimleyin ve tavaya koyun. Tavanın altını yakın ve tüm sebzeleri iyice karıştırın. Kıvama gelen sebzeleri alın ve eriştenin bulunduğu tencereye ekleyip tekrar karıştırın. Şayet yumurtalı yapacaksanız, önce yumurtayı haşlayın ve ikiye böldükten sonra biraz soya sosu ile tuz ilave ederek bir kenara ayırın. Pul biber, kimyon, nane ve kekik gibi baharatları arzunuza göre kullanabilirsiniz. Pişen erişte ve sebzeleri büyükçe bir kaseye aldıktan sonra yumurtaları üzerine koyarak servis edebilirsiniz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN