Genel Bilgi

Başkent Kart Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Başkent Kart Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Başlıklar

Başkent Kart Nedir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan Başkent Kart 23 Haziran 2021 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanmıştır. Belediye tarafından verilir ve ekonomik durumu iyi olmayan kişilere sağlanır. Yardıma muhtaç olan kişiler bu kartı aldıktan sonra içindeki bakiye kadar harcama yapabilecekler ve alışverişlerinde de bu kartı kullanabilecekler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım alanında yaptığı bir yenilik olan Başkent Kart yardımından faydalanmak isteyen ve Başkent Kart hakkında bilgi almak isteyenlerin merak ettiği ise Başkent Kart başvurusunun devam edip etmediği, Başkent Kart nedir, Başkent Kart başvurusu nasıl yapılmaktadır ve Başkent Kart için başvuru şartları nelerdi..

2022 Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başkent Kart sahibi olmak isteyen kişiler, kartlarını ABB Hizmet Binasının A-Blok'unda bulunan Başkent Kart bankosundan 10₺ karşılığında teslim alabilirler. 

Başkent Kart başvuru formuna Başkent Kart Başvuru Formu buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal destek için Başkent kart almak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Ön Başvuru Ekranı tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Başkent Kart başvurusu yapacak olan vatandaşların Başkent 153 numaralı telefon numarasını arayarak Başkent Kart ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. İhtiyaç sahibi kişiler Mavi Masa üzerinden başvuru formunu doldurarak ön başvurularını gerçekleştirebilirler.

2022 Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu

2022 Başkent Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Başkent kart başvurusu yapmak için aranan şartlar, kişinin yardıma muhtaç ve yoksulluk sınırında yaşadığını belgelemeleri halinde başvuru yapılabilir. Yardıma muhtaç kişinin alacağı bu kartı içerisinde bulunan bakiye kadar kullanım yapabilir. 

Ayrıca önceden yapılmış başvurularda belediyeye giderek form doldurarak talepte bulunmuş ve yardım alan kişiler öncelikli olarak yardım alabiliyor. Ayrıca detaylı bilgi almak için ALO 153'ü arayarakta bilgi edinebilirsiniz.

2022 Başkent Kart Başvuru Takip Sorgulama

Başkent kart başvurusu yapan vatandaşlar başvuru takibi için nereye bakılacağı bir diğer merak konusudur. Başvuru takibi Mavi Masa üzerinden sorgulanabilmektedir. Başvurunun hangi aşamada olduğunun sorgulama yaparak öğrenilebilir.

Sosyal Yardım Kart İçin Başvuru Merkezleri Nerelerdir?

Yapılacak online başvuru dışında Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı olan Aile Yaşam Merkezleri, Gençlik Merkezleri veya Kadın Lokallerine sosyal yardım kart başvurusu yapılabilmektedir. ABB, sosyal yardımlarda yaşanacak olan sıkıntıları önlemek ve vatandaşın rahat başvuru yapmasını sağlamak amacı ile başvuru merkezlerinin de sayısını arttırmıştır.

Başkent'teki başvuru merkezleri:

 • Bala Gençlik Merkezi,
 • Elmadağ Gençlik Merkezi,
 • Mamak Gençlik Merkezi,
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi,
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi,
 • Kalecik Aile Yaşam Merkezi,
 • Ayaş Aile Yaşam Merkezi,
 • Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi,
 • Akyurt Aile Yaşam Merkezi,
 • Yahyalar Aile Yaşam Merkezi,
 • Altındağ Aile Yaşam Merkezi,
 • Araplar Aile Yaşam Merkezi,
 • Kahramankazan Aile Yaşam Merkezlerinden başvurular yapabilirsiniz.

 Sosyal Yardım Kart İçin Başvuru Merkezleri Nerelerdir?

2022 Başkent Kart İçin Limit Var Mıdır?

ABB Başkent Kart için limiti 500 TL‘dir. Başkent Kart ile para çekip-yatırma işlemlerinizi kartı kişiselleştirme işlemi sonrası yapabilirsiniz. Karta para gönderimi yapabilir veya fatura ödemeleri yapabilirsiniz. İçinde bulunan bakiye kadar harcamanızı yapabilirsiniz..

2022 Başkent Kartı Nerelerde Kullanılır?

Yüklenilmiş olan destek ödemeleri dışında karta kendiniz para aktarımı yapabilirsiniz. Geçerliliği olan yerlerde banka kartı olarakta kullanabilirsiniz.

Başkent Kartın kullanımını şöyle sıralayabiliriz:

 • Fatura Ödeme, Temassız Ödeme, Akaryakıt, Özel Fırsatlar, Alışveriş ve Para Çekme olarak kullanabilirsiniz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN