Teknoloji

Aux Kablosu Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Aux Kablosu Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Başlıklar

Aux Nedir?

Teknoloji her geçen gün gelişmekte ve yenilikler hayatımıza dahil olmaktadır. Bu noktada müzik bir taraftan teknolojiden beslenmekte, diğer taraftan teknoloji müziği desteklemektedir. İnsanların müziğe ulaşımı için çeşitli ekipmanlar kullanılmakta, bunlardan birisi de Aux olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki tam olarak Aux nedir, niçin kullanılır, hangi avantajları, dezavantajları vardır?

Öncelikle Aux, Auxiliary kelimesinin kısaltmasıdır. Kelimenin anlamı “yedek, ek” demektir. Daha çok Aux kablo olarak adlandırılmaktadır. Yeni bir araç aldığınızda üzerindeki teypte, bir CD çalarda, kasetçalarda Aux diye adlandırılan bir giriş olduğunu görürsünüz.

Çoğu zaman ilk etapta Aux pek kullanılmayacak, hiç de ihtiyacınız olmayacak bir şey gibi gelebilir. Fakat müziksiz yaşamayı düşünmeyen, arşivindeki dosyaları dinlemek isteyen veya diğer ses dosyalarına erişmek isteyenler için adeta can damarı olabilmektedir. CD ya da kaset kullanmadan eski teknoloji cihazlarda arşivlerinizi rahatlıkla Aux sayesinde dinleyebilirsiniz. Mp3, Mp4, tablet, akıllı telefon gibi cihazlarınızdaki müzikleri, ses dosyalarını diğer cihazlara kolaylıkla aktarabilirsiniz.

Aux Nedir?

En basit haliyle Aux kablo bir aktarma aracıdır. Ses dosyalarının bir cihazdan başka bir cihaza aktarımını sağlar. Üstelik ses aktarımı yapılırken herhangi bir kalite kaybı yaşamazsınız. Keyifli ve eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz.

Aux kablolar daha çok eski teknoloji kullanılarak üretilmiş cihazlarda yer alır. Bu cihazların kendileri dışındaki ses üreten bir cihazdan ses alması, kendilerinin bir hoparlör gibi çalışması sağlanır. Mesela Mp3 çalarınızda ya da akıllı telefonunuzda bulunan müzik dosyalarınızı aracınızda yer alan, bluetooth özelliği olmayan kasetçalara veya CD çalara bağlamak için Aux kablosu kullanabilirsiniz. Benzer şekilde müzik arşivlerinizi aracınızın Aux girişine bağlayarak cihazlarınızdaki müzikleri araçlarınızın hoparlörlerinden dinleyebilirsiniz.

Aux Ne İşe Yarar?

Aux ekstra ses çıkış ya da girişidir. Aux’ların USB’ler gibi standart bir girişi yoktur. Bu nedenle onlarca çeşidi vardır. Aux çıkışları pek çok farklı aparatla kullanılabilir. Ekseriyetle Aux’lar 3.5 mm Jack kullanmaktadır. 3.5 mm Jack’ler kulaklıklarımızda, ses sistemlerimizde en çok kullanılan ses giriş sistemleridirler.

Aux özelliği bulunan sistemlerde ekstra bir donanıma ihtiyacınız olmadan ses verisini aktarabilirsiniz. Mesela USB girişi olmayan aracınızın Aux girişini kullanarak kablonun bir ucunu telefonunuza diğer ucunu aracınıza takarak aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik Aux sistemleri sadece araçlarda yer almaz. Bunun dışında ses kartlarında, bilgisayarlarda ve daha başka multimedya özelliği olan pek çok cihazda bulunur ve kullanılabilir.

Zannedildiği gibi Aux tek bir bütün değildir. Çünkü Aux In ve Aux Out olarak iki ucu vardır. Bunlardan birisini ses girişi, diğerini ses çıkışı olarak tanımlayabiliriz. Bazı sistemlerde yalnızca Aux In ya da Aux Out seçeneği yer alabilir. Mesela sadece Aux Out özelliği bulunan bir müzik sistemine bir kulaklık taksanız da ses alamazsınız. Bunun için Aux In girişine ihtiyaç vardır. Kimi sistemlerde yalnızca Aux Out aktif edilmiştir ve sonradan Aux In özelliği kazandırılabilir.

Kimi araçlarda fiziksel bir Aux çıkış noktası görülmese de menüde Aux görebilirsiniz. Bu sistemlerdeyse Aux için ekstra bir çıkış kablosu çekilmelidir. Altyapısı zaten hazırdır.

Günümüzde pek çok multimedya sisteminde Aux’a rastlanabilse de en çok ihtiyaç duyulduğu nokta araçlardır. Her ne kadar müzik dinlemek için bluetooth ve USB kullanılsa da bazı araçlarda bunlar yoktur ve sadece Aux girişi mevcuttur. Dilerseniz Aux kablosu ile Mp3 çalarınızdaki, akıllı telefonunuzdaki veya başka cihazlarınızdaki müzikleri rahatlıkla araçlarınıza aktarabilirsiniz. Kontrolü yine cihazlarınızdan yapar, ses seviyesini aracınızın teybinden yapabilirsiniz. Yüksek seste ve kalitede müziklerinizi dinlemeye devam edebilirsiniz.

Aux Ne İşe Yarar?

Aux Avantajları Nelerdir?

Aux sistemleri birçok avantajı bir arada sunar. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Aux sistemleri özellikle USB sistemlerinin olmadığı anlarda tercih edilir. Araçlarınızda yüksek sesle müzik dinlemek istediğinizde Aux kabloları kurtarıcı olacaktır.
  • Aux sistemlerinin kullanımı çok pratiktir. Mevcut kabloların bir ucunu tabletinizin, akıllı telefonunuzun veya diğer cihazlarınızın kulaklık girişine takar, diğer ucunu da müziği aktarmak istediğiniz cihaza (örneğin araca ya da teybe) takarak yüksek sesli müzik dinlemeye başlayabilirsiniz. Aux kablosuna dair herhangi detaylı bir bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur. Kolayca iki farklı cihaz arasında bağlantıyı kurarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Aux kabloları farklı sistemlere uygun giriş çıkış desteği sağlamaktadır. Böylece pratik biçimde müzik aktarmanız mümkündür. Çok yönlü kullanımı ile müzik keyfinizi geniş alanlara taşıyabilirsiniz.
  • Aux kablolarının fiyatları oldukça uygundur. Düşük bütçenize rağmen bir Aux kablosu sahibi olabilir, ihtiyaç duyduğunuz her yerde, her zaman sistemi kullanarak müzik deneyiminizi üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu noktada tercih edeceğiniz Aux kablosunun kalitesi önemlidir. Kablo kalitesiz olduğu taktirde kolay yıpranabilir. Ses kalitesi düşebilir ve cızırtılı seslere maruz kalabilirsiniz.
  • Aux sistemleri son derece kullanışlıdır ve kullanmaya imkân verdiği sistemler uzun yıllardır ses dosyalarının, müzik sistemlerinin bulunduğu hemen her cihazda yer almaktadır. Bu nedenle eski aygıtlarda görebildiğimiz gibi en yeni nesil aygıtlarda da Aux kablo sistemlerini görmek mümkündür.

Aux Dezavantajları Nelerdir?

Aux sistemlerinin ve kablolarının dezavantajları çoğu zaman sistemin kendisiyle değil, kullanımıyla alakalıdır. Ekseriyetle taşınabilir aygıtlarla kullanıldığında ortaya çıkmaktadır. Mesela iPhone ses çıkışları sadece kulaklıklara ses aktarmak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle aracınızın teybine bir iPhone cihazı Aux kablosuyla bağlamaya çalıştığınızda alacağınız çıkış gücü ses sistemi için yetersiz kalabilecektir.

Dinleyiciler açısından Aux sistemiyle müzik dinlerken bazı pürüzler ortaya çıkabilmektedir. Müzikle birlikte fondan gelen gürültü sesi olabilmekte, bu da müzik kalitesini zaman zaman düşürebilmektedir. Yine kablo hareket ettirildikçe de gürültü sesleri duyulabilmektedir. Bütün bu dezavantajları bertaraf etmek için doğru Aux kablosunu seçmelisiniz.

Aux Avantajları ve Aux Dezavantajları Nelerdir?

Aux Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütün elektronik sistemlerde, cihazlarda ve ekipmanlarda olduğu gibi Aux kablolarında da tercih yaparken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Çünkü bu kabloları kullanmada en temel amaç sesleri bir cihazdan başka bir cihaza aktarmaktır. Aktarım esnasında ses kalitesinde kayıp olmaması, uğultu, cızırtı, parazit tarzı sorunlar yaşanmaması adına bazı detayları göz önünde bulundurmalısınız.

Tercih edeceğiniz Aux kablosunun uygun standartlara sahip ve kaliteli olması gerekir. Kablonun ses aktarımına uygun malzemelerden imal edilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Aux kablosunu nereden aldığınız da önemlidir. Bugün online alışveriş son derece yaygınlaşmıştır. Fakat bilindik sitelerde alışveriş yapmanız kaliteye ulaşımınızı kolaylaştıracaktır.

Aux kabloları farklı malzemelerden üretilmektedir arşivinizdeki ses kalitesinin hedef cihaza doğru yansımasını istiyorsanız alüminyum malzeme kullanılarak üretilen Aux kabloları daha doğru seçim olacaktır. Alüminyum malzeme kullanılarak üretilen kablolardan daha kaliteli ve net ses alımı mümkün olacaktır.

Kabloların materyallerinin yumuşak ve bükülmeyenlerden olması tercihte öne çıkması gereken bir diğer detaydır. Eğer Aux kablosu yumuşak değil de çok sert olursa kullanım esnasında kırılabilir. Yeterli esneklik göstermeyerek kullanım ömrünün daha kısa olmasına yol açabilir.

Yine kablonun gereğinden uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Farklı mesafelerden, farklı ortamlarda ses çıkışına ihtiyaç duyulacağı için piyasada farklı uzunluklarda kablolar vardır. Eğer kablo uzarsa direnç artacaktır ve bu da ses kalitesinin düşmesini sağlayacaktır. Yine gereğinden fazla uzun kablolar daha fazla eğilip bükülecek hem kendileri zarar görecek hem de alanda gereksiz yoğunluk oluşmasına yol açacaktır. Genellikle 120 santimetre civarındaki Aux kabloları yeterli ve sağlıklı olmaktadır.

Materyal detayı olarak oksitlenmeyen ve altın suyuna bandırılmış, altın kaplı uçlara sahip Aux kabloları seçebilirsiniz. Bu sayede daha temiz ve daha saf sesler alabilirsiniz. Tercih yaparken tek kriteriniz yüksek fiyat olmamalıdır. Fiyatın yüksekliği kaliteyi garanti etmez. Çok düşük fiyatlarla alacağınız ürünler zaten kalitesiz ve kullanım ömrü az olacaktır. Dolayısıyla tek taraflı ses gelmesi, parazit olmaması, uğultu çıkmaması, ses kalitesinin düşük olmaması adına fiyatı biraz daha yüksek, güvenilir satıcılarda bulunan, daha bilindik markaları tercih etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: VirtualBox Nedir? Özellikleri ve Kurulumu

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN