Hayvanlar Alemi

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Arıların Sokmadan Önce Yaptığı Uyarılar

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Arıların Sokmadan Önce Yaptığı Uyarılar

Başlıklar

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Şehirleşme oranı günden güne arttıkça doğa ile olan bağlantımız daha da kopmaktadır. Fakat bazen doğanın olumsuz etkilerine maruz kalabilmekteyiz. Bunun en büyük somut örneği şüphesiz ki arı sokmasıdır. Kırsal bölgelerde görüldüğü kadar şehirlerde ve yapılarda da görülen arılar her yıl birçok insana zarar vermektedir. Kovanlarını güvende hissettikleri bölgelere yapan arılar bir tehlike sezinledikleri vakit toplu olarak ya da tek başlarına saldırıya geçmektedir. İnsanlarla ortak yaşam alanını paylaştıklarından dolayı tehlike olarak gördükleri insanları bertaraf etmek için iğnelerini sokarlar. Bu durum pek çok insan için acı verici ve tehlikeli sonuçlar doğurur. Arı sokması her insan için aynı etkiyi yaratmadığı gibi kimi zaman da ölüm tehlikesi yaşatmaktadır. Kamuoyunda arı sokmasına iyi geliyor diye doğru bilinen pek çok yanlış vardır. Bu yanlışlar arının soktuğu yarayı daha da tahriş edebilmekte. Bu yüzden bilgi kirliliğine mahal vermeden en doğru ve sağlıklı yöntemleri uygulamak gerekir. Arı sokmasına ne iyi gelir ne iyi gelmez bu yazımızda paylaşacağız.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı Sokması Nedir Ne Gibi Durumlarda Yaşanır?

Arılar toplu yaşayan canlılardır. Tek başlarına hayatta kalma şansları oldukça düşüktür. Her arı kendi sürüsünün iaşesinden sorumlu olduğu gibi güvenliğinden de mesuldür. Bu nedenle her daim tetikte beklerler.

İnsanlar arılara zarar verecek ya da tehlike izlenimi uyandıracak herhangi bir hareket yapmadığı müddetçe arılar insanlara zarar vermez. Ancak kendilerini tehlikede görürülerse zarar verirler. Yuvaları bozulan veya müdahaleye maruz kalan arılar agresifleşir ve ani hamlelerle insanlara zarar vermeye başlarlar.

Arı sokması diye tabir edilen olay aslında arının savunma silahı olan iğnesini insan derisine saplamasıdır. Bu iğne bir arı için en iyi savunma silahıdır. Fakat iğnenin formu insan için öldürücü değilken iğnenin üzerinde bulunan sıvı alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Arı iğnesi daha çok böceklere zarar verebilecek şekilde gelişmiştir. Ancak insanlar da birer tehdit olarak algılandığında bu iğne ile savuşturulur. Genel itibarıyla işçi arılar insanları sokmaktadır. Çünkü bir kovandaki en kalabalık popülasyon işçi arılardan meydana gelir. İğneleri yapısı gereği kanca gibidir. Ucu bükük olan bu iğnesi deriye saplandıktan sonra çıkması bir hayli zordur. İğnesini çıkarmaya çalışan arı var gücüyle kanat çırpar ve bunun sonucunda iğnesiyle beraber bağlı olan iç organları vücudundan kopar. Arı bu yüzden can verir.

Genel itibarıyla bal arıları olarak tabir edilen ve doğada en yaygın bulunan arılar insanları sokmaktadır. Bal arıları iğnesini soktuğu kişinin derisinde bırakır ve ölür. Fakat yaban arıları ve eşek arıları iğnesini birden fazla kez kullanabilir. Ayrıca bu türler normal arılara göre daha ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Arı zehrine venom denir ve bu venom alerjik tepkilere yol açabildiği için son derece tehlikelidir.

Arıların Sokmadan Önce Yaptığı Uyarılar

Arılar sokma işini en son çare olarak görürler. Önce farklı yollarla insanı uzaklaştırmaya çalışırlar;

  • Tehdidi savuşturmak için ilk iş olarak hep beraber ses çıkarırlar. Tüm sürünün aynı anda aynı sesi çıkarması güçlü bir uğultuya neden olur. Bu sesi duyanların uyarıya kulak vermeleri ve bölgeden uzaklaşması gerekir.
  • Eğer ses tehdidi savuşturmaya yeterli gelmez ise hedefe doğru uçarlar. Tek tek hedefe çarpmaya başlarlar. Bu sayede onu uzaklaştırmaya çalışırlar.
  • Bu yöntem de işe yaramaz ise son çare olarak iğnelerini sokarlar. Arılar iğneleri olmadan yaşayamazlar. Çünkü iğneleri direkt olarak iç organlarına bağlıdır. Bu nedenle arı sokması en son başvurdukları yoldur.

Görüldüğü üzere arı sokmasına maruz kalmamak için ilk olarak yapılması gereken bölgeden uzaklaşmaktır. Kendilerinden uzaklaştığınızı gören arılar tehlikenin geçtiğini düşünüp sakinleşecektir. Arı kovanlarına herhangi bir müdahalede bulunulmadığı sürece ve bölgelerinde onları rahatsız edecek davranışlar sergilenmediği sürece arıların agresifleşmesini gerektirecek herhangi bir durum oluşmaz.

Arıların Sokmadan Önce Yaptığı Uyarılar

Arı Sokmasına İyi Gelen Şeyler ve Yapılması Gerekenler

  • İlk iş olarak arının sokarken derinizde bıraktığı iğne çıkarılmalıdır. İğnenin çıkartıldığı bölge sabunla ve suyla bolca yıkanmalıdır.
  • Şişkinliği önlemesi adına sokulan yerin üstüne buz konulabilir. Fakat buz teninize direkt olarak temas etmemelidir. 
  • Sokulan bölge yüksekte tutulmalı ve şişlik derecesi sık sık kontrol edilmelidir. 
  • Böcek ve haşerelere karşı da etkili olan jellerden faydalanılabilir. 
  • Kaşıntı oluşması durumunda bölge kesinlikle kaşınılmamalıdır ve oluşabilecek yaralar çizikler engellenmelidir. 
  • Sokulan bölgeye yoğurt, salça ve diş macunu gibi ürünler sürülmemelidir. Bunlar eğer durum kritik ise işleri daha da zorlaştırmaktadır. 
  • Bulunabilirse bir antihistaminik kullanılması gerekir.

Arı Sokmasının Sonuçları

Arı sokması kişiden kişiye farklı reaksiyonlar göstermektedir. Özellikle kronik rahatsızlıklar ve yaş bu etkilerin oluşmasında belirleyici rol oynamaktadır. Çocuklar arı sokmasını daha çetin geçirmektedir. Yetişkinlerde ise çoğu zaman kaşıntı, şişlik gibi belirtiler gösterir. Fakat bazı insanlarda arı sokması alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Bu reaksiyonlarda erken müdahalede bulunulmazsa ölümle sonuçlanacak etkiler gözükebilir.

Eğer sokmadan sonra belirtiler ağrı, yanma hissi, şişlik ile sınırlı kalırsa hafif reaksiyon demektir. Bu gibi durumlarda tıbbi müdahalede bulunmaya gerek yoktur. Fakat daha ağı reaksiyon gösteren kişilerin sağlık uzmanlarına başvurması gerekebilir. Örneğin boğazda şişlik, nefes darlığı, nabız dengesizliği gibi durumlarda ölümle sonuçlanacak etkiler doğabileceği için en yakın hastaneye en çabuk şekilde başvurmak gerekir.

Arı sokması her ne kadar masum bir olay gibi gözükse de aslında zehir içeren bir olaydır. Arının iğnesi direkt olarak vücudunun zehir kesesine bağlıdır. Bu zehir ciddi rahatsızlıkların ve alerjik reaksiyonların asıl sebebidir. 72 saate değin etkisini göstermeme ihtimali olan bu zehir son derece tehlikelidir. Bu zehrin vücuda yayılmasını önlemek için iğnenin ilk otuz saniye içerisinde vücuttan çıkarılması gerekir. Aksi takdirde zehrin vücuda yayılması hız kazanır ve ölüm tehlikesi baş gösterir.

İlginizi çekebilir: French Bulldog Eğitimi Nasıldır? Temel İtaat, Tuvalet ve Sosyalleşme Eğitimleri

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN