Genel Bilgi

6 Ay Gece 6 Ay Gündüz Olan Ülkeler Hangileridir?

6 Ay Gece 6 Ay Gündüz Olan Ülkeler Hangileridir?

Başlıklar

6 Ay Gece 6 Ay Gündüz Olan Ülkeler

Coğrafya bilimi, çok uzun yıllardır insan hayatında oldukça önemli bir konumda yer alan ve oldukça antik ve sistematik bir bilim dalıdır. Coğrafya biliminin gün içerisinde insan hayatına kazandırmış olduğu pek çok çeşitli teknik bilgiler de mevcuttur. Gök cisimlerinin hareketlerini sistematik bir şekilde açıklamakta olan astronomi bilimi ile birlikte pek çok çeşitli disiplinleri de direkt olarak etkilemekte olan coğrafya bilimi ile ilgili akıllarda birçok çeşitli sorular da mevcuttur. Günümüzde bu alanda cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de ‘‘6 ay gece 6 ay gündüz olan ülkeler hangileridir?’’ sorusudur. 

6 Ay Gece ve 6 Ay Gündüz Olayı Nasıl Gerçekleşir?

6 ay gece ve 6 ay gündüz durumunun tam olarak anlaşılması için ilk olarak Aydınlık çemberinin ne olduğu bilinmelidir. Dünyanın karanlık yarısı ve aydınlık yarısını birbirinden ayırması ile bilinen Aydınlanma çemberi, Dünya’yı iki farklı parçaya bölen hayali bir hat olarak öne çıkmaktadır. Dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönme durumu ve güneş etrafındaki yörüngesinde dolanma durumu esnasında; Dünya’nın bir yarısı güneş ışıkları ile aydınlanırken, diğer yarısı ise karanlıkta kalmaktadır. Kutup noktalarından teğet olarak geçmekte olan Aydınlanma çemberi, Dünya’da gece ve gündüz süresinin eşit olarak görülmesine de sebep olmaktadır. Söz konusu bu tarih; Kuzey Kutup Noktasında 6 aylık gecenin ve Güney Kutup Noktasında da 6 aylık gündüzün başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

6 Ay Gece ve 6 Ay Gündüz Olayı Nasıl Gerçekleşir?

Muhteşem Görüntüsü ile Beyaz Geceler Nedir?

Ülkemiz olan Türkiye’de yaz mevsimi henüz başlarken kuzey bölgelerinde de Beyaz Gecelerin sezonu açılmaktadır. Özellikle Türkiye gibi orta kuşakta yer alan bölgelerde tam kış bitti ve sıcak havaların zamanı geldi derken, bu sefer de insan hayatında bir kere mutlaka deneyimlemesi gereken Beyaz Gecelerin görülmesi için Avrupa’nın kuzey bölgelerine seyahat etmek isteyen insanlar da olabilmektedir. Oldukça muhteşem doğası ve harika görüntüsü ile öne çıkmakta olan Beyaz Geceler, Rusya’nın Saint Petersburg bölgesi başta olmak üzere pek çok çeşitli Kuzey Kutup Dairesi şehirlerinde de yaşanmaktadır.

Gece olarak nitelendirildiği için tamamen karanlık olarak düşünülen Beyaz Geceler, esasında ışığın sönük bir şekilde görüldüğü oldukça büyüleyici dönemlerdir. Gece ve gündüzün neredeyse birbirinin aynısı gibi olduğu bu dönemde; gökyüzü şafak henüz sökmüş gibi hafif bir aydınlık durumunda olmaktadır. Özellikle Avrupa Bölgesi’nde yer alan pek çok çeşitli ülkeler de sırf bu sebeple yıl içerisinde oldukça büyük oranda tercih edilmektedir. Üzerinde güneş batmayan ülkeler olarak da nitelendirilmekte olan bu gibi bölgeler, oldukça mistik ve büyüleyici yapısıyla da yıl içerisinde on binlerce turisti kendisine çekmektedir.

Güneşin Batmadığı Geceleri ile Meşhur Ülkeler

Günümüzde 6 ay gece ve 6 ay gündüzün yaşandığı ülkeler denildiği zaman ilk olarak akla yedi farklı bölge gelmektedir. Söz konusu bu bölgeler;

 • İsveç,
 • Norveç,
 • Finlandiya,
 • Kuzey Rusya,
 • Alaska,
 • Kuzey Kanada ve
 • Grönland olarak bilinmektedir.

Bahsi geçen bu bölgelerden Finlandiya, her yıl bölgeyi ziyaret eden on binlerce turisti Beyaz Geceler’in muhteşem ve mistik etkisi ile büyülemektedir. Nordik Geceleri olarak da bilinen Beyaz Geceler, eşsiz güzelliği ve festival atmosferindeki yapısıyla da gündüz ve geceyi birbirine bağlamaktadır. ‘‘Gece Yarısı Güneşi’’ doğa olayı ile güneşin dönemsel olarak hiç batmadığı bu gibi bölgeler, yıl içerisinde de on binlere varan turist sayısı ile öne çıkmaktadır. 6 ay gece ve 6 ay gündüzün yaşandığı en popüler ülkelerden bir tanesi olarak öne çıkan Finlandiya bölgesi, özellikle Kutup Işıkları sebebiyle de yıl içerisinde en çok ziyaret edilen turistik bölgelerin başında yer almaktadır.

Gece ve Gündüzün İç İçe Geçtiği Festival Dönemleri

Oldukça Büyülü Atmosferleri ile Kuzey Avrupa Ülkeleri

Her yılın belirli dönemleri dünyanın her bir farklı noktasından on binlerce turistin akınına uğramakta olan İskandinav ülkeleri, Beyaz Geceleri ile oldukça muhteşem bir doğa şölenine tanıklık edilmesine de olanak tanımaktadır. Sadece belirli dönemlerde tamamen karanlığa bürünmeyen iklim durumu olarak öne çıkan Beyaz Geceleri görmek için gelen bu turistler, bu gibi zamanlarda gece ile gündüzün buluştuğu o sihirli anı da deneyimleme imkanı elde etmektedir.

Yıllara ve genel iklim durumuna göre oldukça büyük oranda farklılık gösterse de Beyaz Geceler, genel olarak haziran ortasında başlamakta ve temmuz ayının ilk haftasında sonra ermektedir. Dünyanın pek çok farklı noktalarından olduğu gibi ülkemiz olan Türkiye’den de oldukça büyük ölçüde ziyaretçi çeken söz konusu İskandinav ülkeleri, ‘‘Kutup Dairesi’’ adı verilen bölgelerinden dolayı da yıl içerisinde 6 gün gece ve 6 gün gündüzü tecrübe etme imkanı sunmaktadır.

Gece ve Gündüzün İç İçe Geçtiği Festival Dönemleri

Özellikle dünyanın pek çok çeşitli bölgelerinden gelen maceracılar için oldukça renkli ve özgün festival bölgelerine de ev sahipliği yapmakta olan bu gibi ülkeler, yıl içerisinde gece ve gündüzün içe içe geçtiği birçok farklı dönemine de sahip olması ile öne çıkmaktadır. Söz konusu bu gibi festivaller;

 • Kopenhag,
 • Stockholm,
 • St. Petersburg ve
 • Oslo gibi pek çok çeşitli şehirler bünyesinde yapılmaktadır.

Eğer siz de söz konusu bu gibi çeşitli etkinlik ve festivallere katılmak istiyorsanız; yıl içerisinde 6 aylık gece ve 6 aylık gündüzün yaşandığı bu muhteşem bölgelere de ülkemizden direkt olarak ulaşabilirsiniz. Genel olarak İstanbul üzerinden havayolu ile erişim sağlayabileceğiniz bu gibi bölgeler için pek çok çeşitli turizm şirketleri de kampanyalı tur hizmetleri ile öne çıkmaktadır. Siz de bu gibi turlar aracılığı ile 6 ay gece ve 6 ay gündüzün yaşandığı pek çok çeşitli şehirlere oldukça kolay bir şekilde ulaşım imkanı elde edebilirsiniz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN