Kimdir

Zeus Kimdir? Zeus'un Tanrıların Kralı Oluşu

Zeus Kimdir? Zeus'un Tanrıların Kralı Oluşu

Başlıklar

Yunan Mitolojisinde Yer Alan Zeus Kimdir?

“Tanrıların ve İnsanların Babası” olarak bilinen Zeus, Yunan mitolojisinde yer alan en önemli ve en güçlü tanrıdır. Roma’da Jüpiter olarak da bilinen Zeus, şimşeklerin, gök gürültülerinin ve göklerin tanrısıdır. Genellikle elinde bir şimşek ile resmi çizilmiştir. Zeus bereket ile özdeşleşmiştir ve yağmur ondan beklenir. Tanrıça Hera’nın kocası, Titan Kronosun ve eşi Rhea’nın oğludur. Simgesi kartal, meşe ağacı ve şimşeğin yanında boğadır. Ayrıca tanrıların kralı olduğu için asa ve taht ile de sıklıkla betimlenir. Aynı zamanda Athena’nın ona armağan etmiş olduğu Aegis’in de taşıyıcısıdır. Yunanistan’da bulunan Dodona antik şehri, Zeus’un eski kült ve bilicilik merkezidir. Habercisi oğlu olan Hermes’tir. Gigantlar arasında bulunan karşıtı Kral Porphyrion’dur.

Rhea ile Kronos’un evliliklerinden Hera, Demeter ve Hestia isimli üç kız çocuk ile Zeus, Poseidon ve Hades isimli üç erkek çocuk dünyaya gelir. Kronos, Babası Üranüs’e yaptıklarını unutmayarak kendisinin de oğullarından aynı karşılığı göreceğinden korkar. Bu nedenle karısının doğurmuş olduğu her yeni çocuğu yutarak karnında saklar. Rhea bu duruma çok üzülerek Gaia’nın öğütleri ile yalnız Zeus’u kocasının elinden kurtarır. Zeus’u yanına alan Rhea, gecenin karanlığından yararlanarak hızlı bir şekilde koşup Girit Adası’nda İda Dağı’nın tepesine çıkar. Orada Gaia Zeus’u alarak onu bir mağaranın dibine saklar. Rhea ise kocaman bir taşı kundak bezlerine sararak bunu Kronos’a verir. Daha sonra Zeus hikâyenin değişen türlerine göre sırayla;

  • Rhea tarafından bırakıldıktan sonra Gaia tarafından yetiştirilir.
  • Amalthea isimli bir keçi ile Kourete’ler tarafından yetiştirilir. Ormanların sık dalları içinde büyüyen Zeus’un ağlama seslerini babası Kronos duymasın diye Koureteler, onun başında kalkanlarını çarparak çeşitli gürültüler çıkarır.
  • Adamanthea isimli bir nemf tarafından bir ağaca asılıp, Deniz’e, Yer’e ve Gök’e hükmeden Kronos’tan gizlenerek yetiştirilir.
  • Cynosura isimli bir nemf tarafından yetiştirilir. Zeus da bunun için teşekkür etmek amacı ile onu yıldızlar arasına koyar.
  • Giritli çoban bir ailenin sürülerini kurtlardan koruması sözü üzerine ailenin yanında yetiştirilir.

Tanrıların Kralı Zeus Kimdir?

Zeus’un Tanrıların Kralı Oluşu

  • Zeus, olgunluk çağına geldiği zaman saklanmış olduğu mağaradan çıkar ve savaşa hazırlanır. İlk işi yer altı ülkesine gitmek olur. Kronos’un hapsettiği elli başlı, yüz kollu hekatonkheirları ve kiklopları serbest bırakır. Buna karşılık olarak kikloplar yıldırımlarını Zeus’a hediye ederler. Kiklopların hekatonkheirler ile birlikte devasa boyutta olan kayaları gökyüzünde bulunan titanlara savurması ile savaş başlar. Hekatonkheirler, yüz kolu ile aynı anda yüz adet taş atabildiği için çok büyük miktardaki iri kayayı titanlara atarak onların geri çekilmesini sağlarlar. Zeus da şimşekleri ile titanlara saldırarak destek olur. Sonra da Rhea’nın verdiği kusturucu içecek ile Kronos’un yuttuğu tanrıları ve taşı çıkarmaya çalışır.
  • Titanomachy isimli savaşta Zeus ve kardeşleri, kikloplar ve hekatonkheirler ile birlikte Kronos ile titanlara karşı savaşırlar. Sonra da titanları ve Kronosu gökten kovup dünyanın dibine, yerin ve denizin alt tabakasının daha da derinliklerine, Tartarus’a atar. Bu savaşta Zeus’a karşı savaşan titanların arasından biri olan Atlas, Zeus tarafından gök kubbeyi omuzlarında taşımak ile cezalandırılır. Bunların ardından Tanrılar arasında kura çekilir. Ve Zeus’a gökler, Poseidon’a denizler ve Hades’e yer altı düşer. Bu savaştan sonra Hikmet ve Akıl Tanrısı Okenaid Metis, Zeus’tan hamile kalır. Gaia’nın “Metis’in doğuracağı erkek çocuk iktidarına el koyacak” şeklindeki kehanetine uyan Zeus, Metis hamile iken onu yutar. Ancak Athena ölmez ve Zeus’un kafasında doğar. Zeus, kızının onu affetmesi için ona kalkan, miğfer ve mızrak verir. Böylece Zeus, kuşaktan kuşağa geçen iktidar lanetini yok eder ve değişmez bir düzen kurar. Ancak bu savaşta Tanrıların savaşıp Tartarus’a attıkları titanlar, gökyüzünü sırtında taşıma emri verilen Atlas ve Kafkas dağlarına zincirlenmiş olan Prometheus, Gaia’nın çocuğudur. Bu duruma karşı Gaia öfkelenir ve çocukları Ehidna ile Typhon, Olympos tanrılarına saldırır. Tanrılar bu savaşa pek çok dev ile savaşır. Bunun üzerine Zeus da Typhon ile savaşarak onu yener ve Echidna ile beraber Etne Dağı’nın en dibine kapatır.

Zeus’un En Bilinen Efsanesi ve Hera ile İlişkisi

Zeus’un En Bilinen Efsanesi ve Hera ile İlişkisi

Zeus, babası olan Titan Tanrı Kronos’u diğer Olympos tanrıları ile birlikte yer Tartarus'a hapsetti. Sonra Atlantisliler, tuzağa düşürülerek Tanrı Zeus’un takipçilerini yok ederek,Kronos ve yanında olan diğer Titanları serbest bırakıp Olymposlu tanrıların gücünü azaltmışlardır. Zeus ayrıca Salmoneus, İksion, Prometheus ve Arkadya Kralı Lykaon’u küstahlıkları sebebi ile cezalandırmıştır. Zeus’un en çok bilinen efsanesi Hera’nın yanında Athena, Apollon ve Poseidon’un desteğini alarak Kronos’u devirme girişiminde bulunmasıdır.

Hera, Zeus’un diğer kadınlar ile olan ilişkisine kıza ve Baş tanrıyı devirmek için bir plan kurar. Hera, Poseidon, Athena ve Apollon itilaf yaparak Zeus’u altın bir ağ ile bağlar. Ancak Thetis, Olympos’ta ortaya çıkabilecek bu karışıklığı çok önceden görüp yüz elli Briareus’tan yardım ister. Briareus’un ağı çözmesi ile Zeus kurtulur ve herkes cezalandırılır. Hera’yı yüksek bir yere asarak, ayaklarına ağırlık bağlar ve tanrılar, sadakat yemini etmediği sürece Hera’yı özgür bırakmayacağını söyler. Ardından isyana karışmış olan Apollon ile Poseidon’u da ceza olarak Truva Kralı Laomedon’a hizmet etmeye yollar. Laomedon Apollon’a sürülerini otlatmayı yani çobanlık yapmasını emreder. Poseidon’a ise çıplak elleri ile Truva şehrinin etrafına yeni duvar örmesi emrini verir. Uzun bir zaman geçtikten sonra Apollon ve Poseidon’un sürgünü biter ve Zeus onları Olympos’a geri alır. Dionysos’a ise 100 yıl boyunca şarap içmeme cezası verir fakat kısa bir süre sonra onun üzüntüsüne dayanamayıp cezasını bitirir.

İlginizi çekebilir Pandora Ne Demek? Pandora’nın Kutusu Ne Anlama Geliyor? Prometheus ve Epimetheus Kimdir?

Hera Kimdir? Tanrıların Tanrıçası Hera'yı Tanıyalım

Hermes Kimdir? Yunan Mitolojisindeki Hermes Roma Mitolojisinde Hangi İsimle Anılır?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN