Kimdir

Hermes Kimdir? Yunan Mitolojisindeki Hermes Roma Mitolojisinde Hangi İsimle Anılır?

Hermes Kimdir? Yunan Mitolojisindeki Hermes Roma Mitolojisinde Hangi İsimle Anılır?

Başlıklar

Hermes Kimdir?

Hermes, Yunancada “üç kere kutsanmış Hermes” anlamına gelmektedir. Maia ve Zeus’un oğludur ve Zeus’un haberciliği görevini yapar. Tanrıların en hızlısı ve en kurnazı olarak bilinir. Caduceus isimli büyülü bir altın değnek taşır. Gigantlar arasında bulunan karşıtı Hippolytos’dur. Üstün özelliklere sahip olan Hermes, efsanede söylenene göre doğduktan bir gün sonra ayağa kalkar, beşiğinden çıkar ve kaplumbağa kabuğundan oluşturduğu bir liri çalıp ortaya çıkan seslerle eğlenir. Hermes, bir gün kırlarda dolaşırken Apollon’un ineklerini çalmaya kalkışır.

Hermes Kimdir?

Olayı öğrenen Apollon, duruma çok kızarak Hermes’i kolundan tutarak cezalandırılması için Zeus’a götürür. Ancak Hermes’in lirinden çıkan sesler Apollon’u ve Zeus’u büyüler. Zeus, Hermes’i cezalandırmak yerine ona bir çift ayakkabı ve kanatlı bir başlık vererek tanrıların habercisi yapar. Haberci Hermes ölülerin ruhunu yer altına götürür ve çobanlara, yolunu şaşıran yolculara yardım eder. Hektor’un ölüsünü ve Yaşlı Kral Priamos’u almak için Aşil’in barınağına götürmüştür. Ayrıca Odysseus’a Molly isimli bir bitki vererek onu Kirke’nin tuzağından kurtarmıştır. Hermes, İo efsanesinde de önemli bir görevi üstlenmiştir:

  • Zeus, sevgilisi su perisi olan İo’yu kıskanç karısı Hera’dan kurtarmak amacı ile onu ineğe dönüştürür. Hera ineği görür, hediye olarak almak ister ve alır. Zeus’un kendisini aldattığından şüphe ettiği için, başına bekçilik yapması için 100 gözlü canavar olan Argos’u görevlendirir. Argos, uyuduğu zaman bile birkaç gözü açık kaldığı için her şeyi görebilir. Bu nedenle ona yanaşmak oldukça tehlikelidir. Zeus, İo’un kurtarılması için Hermes’i görevlendirir. Hermes, Argos’un yanında oturarak eline lirisini alıp tatlı tatlı çalmaya başlar. Bu hoş müzik karşısında Argos’un gözleri kapanmaya başlar ve derin bir uykuya dalar. Hermes ise uyuyan Argos’un kafasını keserek öldürür.

Haberci Tanrı Hermes (Merkür)

Çevik haberci Hermes, tüm atletlerin koruyucusudur. Kurnaz ve akıllı olduğu için kumarbazların, hırsızların ve tüccarların da koruyucusudur. Notaları, astronomiyi, kavalı, sporu, ölçü birimlerini ve liri icat etmiştir. Hermes, mitolojistlere göre eril öğrenin temsilcisi olarak kabul edilir. Ayrıca Roma mitolojisinde Merkür olarak anılmaktadır. Güneş’e en yakın olan gezegene onun adı yani “Merkür” verilmiştir. Hermes’in aslen Mısır mitolojisinde bulunan Thot olduğu iddia edilmektedir. Bazı düşünürler Hermes’in İslam mitolojisinde bulunan İdris olduğunu düşünürler. İdris ya da Hermes geleneği, Yunan, Mısır ve Babil düşüncelerinin temeli olmak ile birlikte İslam düşüncesinin de temelini oluşturan yabancı kaynaklardan sayılır.

İlginizi çekebilir: Zeus Kimdir? Zeus'un Tanrıların Kralı Oluşu

Pandora Ne Demek? Pandora’nın Kutusu Ne Anlama Geliyor? Prometheus ve Epimetheus Kimdir?

Hera Kimdir? Tanrıların Tanrıçası Hera'yı Tanıyalım

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN