Kimdir

Hera Kimdir? Tanrıların Tanrıçası Hera'yı Tanıyalım

Hera Kimdir? Tanrıların Tanrıçası Hera'yı Tanıyalım

Başlıklar

Yunan Mitolojisinde Bulunan Hera Kimdir?

Hera, Yunan mitolojisinde Zeus’un ablası ve eşi olan tanrıçadır. Roma’da Juno ismi ile de bilinir. Annesi Rhea ve babası Kronos’tur. Olympos tanrıları arasında Evlilik Kraliçesi olarak anılır ve kraliçe vasfına sahiptir. Eski bir inanca göre evliliklerin ve doğum sırasında kadınların koruyucusudur. Mitolojide en cesur, en güçlü ve aşkın, güzelliğin tanrıçası olan Aphrodite’den sonra en güzel tanrıça olarak nitelendirilir. Beyaz kollu ve inek gözlü Hera da denilir. Aphrodite’den sonra en güzel tanrıça olduğunu bilen Hera, buna rağmen kendisine âşık olan erkekleri hep reddetmiş ve kendisini Zeus’a sunmuştur.

Simgeleri inek, aslan, zambak, nar, akrep ve en önemlisi tavus kuşudur. Sembollerin bulunduğu tasvirlerde vakur ve haşmetlidir. Genellikle bir tahtta oturur, başında bir polos ve elinde nar bulunur. Kinci ve çok kıskanç bir tanrıçadır, işlerini her zaman belirli bir düzen içerisinde yürütür. Zeus’la ilişisi olduğunu bildiği Maia’yı çileden çıkarmış, Semele’yi tuzağa düşürmüş, Lamia’yı canavara çevirmiş, Alkmene’nin doğum yapmasını geciktirmiş, Callisto’yu ayıya çevirmiş ve Leto’yu süründürmüştür. Troyalıların kendisini en güzel tanrıça olarak görmedikleri için kini büyüktür. Hera, kendisini defalarca aldatan Zeus’u her seferinde cezalandırır. Hera, Zeus’tan daha çok iktidar sahibidir ve Zeus’un önemli kararlar almasında etkisi çok büyüktür. Aynı zamanda Zeus’tan çok daha zengindir. Hera baştanrıça, Zeus da baştanrı olarak bilinir.

Yunan Mitolojisinde Bulunan Hera Kimdir?

Çok yönlü bir tanrıça olan Hera, bahar ile ilişkilendirilir. Ayıca kendisine guguk kuşu kılığına girerek gelen Zeus’u kutsal evlilik için ikna etmiştir. Bu nedenle çetin ceviz olduğu da söylenir. Bazı kaynaklarda anlatılanlara göre de Hera, Zeus’la evlenmiş ve tüm şartlara rağmen Zeus’la iyi geçinip zorluklarla baş ederek dünyaya evliliğin ne kadar kutsal olduğunu göstermiştir. Ayrıca önemli bir bilgiye göre Heusha isimli çocukları vardır. Zeus Hera’yı aldatınca onun aşıklarını ve aşıklarının çocuklarını cezalandırır ve onlara türlü belalar yollar. Hephaistos, Angelos, Eileithyia ve Hebe Hera’nın çocuklarıdır.

Zeus ve Hera

Hera, Zeus’un tek resmi karısı ve kız kardeşidir. Bir bahar günü tapınağında dinlenen Zeus, pencereden baktığında bahçede çiçek toplayan ve şarkı söyleyen dünya güzeli bir kız görür. Ve onu gördüğü anda âşık olur. Zeus farklı bir kılıkta görünerek, soğuktan titreyen guguk kuşu olur. Kuşu göre Hera onu avuçlarına alır ve göğsüne bastırır. Bu sırada Zeus, gerçek haline dönerek ona şunları söyler: “Hera istiyorum ki sen benim karım olasın, büyük gözleri olan güzeller güzeli tanrıça peşimden gel, Olympos’ta benim sağımda parlak bir taht üzerinde saltanat sür.”

Hera bu teklifi kabul eder. Hera ve Zeus, Hesperidlerin bahçesinde düzenlenen perilerin ve tüm tanrıların katıldığı düğünle evlenirler. Gaia, Hera’ya doğurganlık simgesi olarak nar verir ve Hera bu narı Hesperidlerin bahçesine diker. Bu düğün yeryüzünde bereket ve bolluğun simgesidir. Bu sebeple bu düğüne “Hieros Gamos” yani kutsal evlilik adı verilir. Düğüne sadece Khelone isimli bir peri kızı katılmamıştır. Bu nedenle Zeus, tembelliğinin cezası olarak onu hantallığın ve ağır hareketin sembolü olan kaplumbağaya çevirir.

Zeus ile Hera’nın evliliğinden Hebe, Heusha, Angelos, Eileithyia, Ares ve Hephaistos doğar. Zeus’un en iyi bilinen özelliği çapkın olmasıdır. İstediği her şekle bürünebilen Zeus, Antiope için satir, Leda için kuğu, Aegina için ateş, Alkmene için kocasının kılığına, Danae için altın yağmuru, Hera için guguk kuşu, Callisto için Artemis kılığına girmesi gücüne en iyi örnektir. Zeus, ölümlü ve ölümsüz herkese âşık olabildiği için eşi Hera tarafından sürekli takip ettirilmektedir. Tanrı Zeus, tahtı için Eşi Metis’i yutmuş, Thetis’i bir ölümlü ile evlendirmiş, Prometheus’u zincirlemiş ve daha pek çok şey yapmıştır.

Zeus ve Hera Heykeli

Hera ve Herkül

 • Hera, Zeus’un insan sevgilisi Miken kralının kızı Alkmene’nin oğlu olan Herkül’ü hiç sevmezdi. Doğumu bile, tanrıçanın, doğum tanrıçası olan Eileithyia’yı engellemesi ile geciktirilir. Herkül kral olamasın diye kuzeni Eurystheus’in 7 aylık iken, Herkül’den daha önce doğmasını sağlar ve taht sırası Eurystheus’e geçer. Hera, Herkül doğduktan sonra ise onu boğması için zehirli yılanlar göndermiştir.
 • Zeus, habercisi ve oğlu olan Hermes’in yardımı ile Herkül’ü annesinden bir gece kaçırarak fark ettirmeden uyumuş olan Hera’nın göğsüne koyar. Herkül, Hera’nın memelerinden akan sütü içecek ve bu sayede ölümsüz olacaktır. Ancak Hera, uykusundan uyanıp tanımamış olduğu bir bebeği emzirdiğini fark edince onu fırlatıp atar ve boşalan memesinden çıkan süt tüm gökyüzüne fışkırarak akar. Böylece Süt Yolu olarak da bilinen Samanyolu adası meydana gelir.
 • Hera, Herkül’ün delirmesine ve karısı ile çocuklarını öldürmesinde rol oynar.
 • Herkül, 9. görevinde kemerini almaç için Kraliçe Hippoolyta ile anlaşmıştır. Fakat Hera’nın kışkırtması ile Amazonlar, Herkül’e saldırmış, Herkül’de kraliçeyi öldürmek zorunda kalmıştır.
 • Herkül’ün 10. Görevi olan Geryoneus’un kırmızı sığırları Atina’ya geri getirirken geçen yolculuğu sırasında Hera’nın göndermiş olduğu dev bir at sineği yüzünden sığır sürüsü dağılır. Tanrıça yol üzerinde bulunan nehir sularının da yükselmesini sağlar.
 • Herkül’ün 12 görevinden birisi de Hesperidlerin altın elmalarını getirmektir. Bu elma ağacı, tanrıça Gaia’nın, tanrıça Hera’ya düğün hediyesidir.
 • Herkül, Olimos’a gelip Hera ile anlaşma sağladıktan sonra Hera’nın kızı olan Hebe ile evlenir.

Hera ve Hephaistos

 • Hera, Athena’nın doğumuna sinirlenerek, kendisi de bir çocuk doğurmaya karar verir. Hephaistos’u doğuran tanrıça, çocuğun çirkinliğini gördükten sonra onu Olimpos’tan aşağı atar.
 • Büyüyen Hephaistos, intikam alma amacı ile Hera’ya altın bir taht yapar. Hera altın tahtına oturduğunda aniden kelepçeler ile kurtulamayacak şekilde tahtta kilitlenir.
 • Hephaistos, Zeus’tan Afrodit ile evlenme ve Olympos’ta yaşama sözü alana dek, tanrıça altın tahtta kilitli kalır.

Hera hakkında efsaneler

Hera ve İo

 • Zeus’un sevgilisi olan su perisi İo, Hera’nın yapacağı kötülüklerden korumak için Zeus tarafından inek şekline çevrilir.
 • Bu durumu anlayan Hera, İo’yu yakalar ve onu hapseder. Başına da çok gözlü dev olan Argos’u bekçilik yapması için diker.
 • Hermes tarafından sarhoş edilen devin kafası kesilir. Hera’da devin gözlerini alarak bir tavus kuşunun gözlerine yerleştirir.
 • İo’ya bir at sineği musallat ederek onu Mısır’a kadar kovalar. İo, İstanbul Boğazından geçer ve “Bosphorus” ismini boğaza verir.

Hera ve Semele

 • Kral Kadmos‘un kızı Semele ile Zeus’un gizli bir aşk yaşadığını duyan Hera, öç almaya karar verir. Yaşlı bir kadın kılığına girerek Semle’ye gözükür ve Hera’ya nasıl görünüyorsa kendisine de bütün haşmeti ile görünmesini istemesini söyler. Ve Zeus daha önce Semele’nin ne isteyeceğini bilmediği halde Styx Nehri üzerine söz verdiği için Tanrı olarak sözünü tutmak zorunda kalır. Semele, Zeus’u gerçek haliyle gördüğü anda ölümcül bir yıldırımın ateşi ile kül olup gider.
 • Hera’dan emir alan titanlar, Semele’nin oğlu olan Dionysos’u kaçırıp küçük parçalara böler ve bir kazanın içine koyarak pişirirler. Ancak çocuğun büyükannesi Rhea onu bu durumdan kurtarır ve parçalarını bir araya getirir. Dionysos, Hera’dan korunmak için önce kız gibi giydirilir, sonra Teyzesi İno’ya yollanır. Bu durumu fark eden Hera, İno’nun delirmesini sağlar ve İno da çocuğunu bir kaynar su kazanına atıp öldürdükten sonra kocasını da bir geyik zannedip vurur. Zeus ise Dionysos’u kıskanç Hera’nın elinden zor kurtarır ve onu bir keçiye dönüştürerek Nysa dağındaki nymphalar arasına yollar.

İlginizi çekebilir: Zeus Kimdir? Zeus'un Tanrıların Kralı Oluşu

Hermes Kimdir? Yunan Mitolojisindeki Hermes Roma Mitolojisinde Hangi İsimle Anılır?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN