Teknoloji

Windows’ da Programla veya Programsız Toplu Dosya İsmi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows’ da Programla veya Programsız Toplu Dosya İsmi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Başlıklar

Windows’ da toplu bir şekilde dosya ismi değiştirme işlemini iki farklı şekilde yapmanız mümkündür. İş ya da eğlence için bilgisayarla haşır neşir olan hemen hemen herkesin, bir kere de olsa bu işlemi yapmaya ihtiyacı olmuştur. Bu yöntemleri birçok kişi biliyor olabilir, fakat bilmeyen kullanıcılarında olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle bu konuda internette açılan fazlasıyla konu ve mesaj mevcut. Bundan dolayı, işlemin nasıl yapıldığına dair açıklamalarda bulunduk.

İlk olarak, Windows’ da toplu olarak dosya adı değiştirmenin ne işe yaradığından bahsedelim; Örneğin, internette gezinirken bilgisayarınıza kaydetmek istediğiniz araba resimlerini tek tek indirdiniz ve acayip isimlerle adlandırıldığını gördünüz. Bunları Araba1, Araba2 şeklinde sıralamanız gerekiyor. İşte tam bu noktada, anlatacağımız yöntemler işe yarayacaktır. Tabii bu durumu bir örnek olarak verdik. Aynı zamanda, Office dosyalarınızın veya ses, müzik dosyalarının isimlerini değiştirmek için de anlatacağımız yöntemleri yapabilirsiniz. İlk olarak program kullanmadan dosya isimlerini nasıl değiştirebileceğinizi anlatalım.

Windows’ da Programsız Olarak Toplu Dosya İsmi Değiştirme

  • İlk olarak, isimlerini değiştireceğiniz bütün dosyaları bir klasör içinde toplayın.
  • Klavyenizden Ctrl+A tuşuna basarak tüm dosyaları seçili hale getirin.
  • Yine klavyenizden F2 tuşuna bir defa basın veya fare yardımı ile ilk dosyaya sağ tıklayıp “yeniden adlandır” seçeneğine de basabilirsiniz.
  • Dosyalara vermek istediğiniz adı girin.
  • Son işlem olarak, Enter tuşuna basın.

Windows da Toplu İsim Değiştirme

Bu adımları hatasız ve eksiksiz şekilde yaptıktan sonra tüm dosyalarınız, girmiş olduğunuz dosya adıyla birlikte numaralar halinde sıralanacaktır (resim1, resim2, resim3…)

Windows’ da Program Kullanarak Toplu Dosya İsmi Değiştirme

Windows’ da program kullanarak toplu halde dosya ismi değiştirebilmeniz için 3 farklı seçenek mevcut. Programları tek tek deneyerek, hangisinin size daha uygun olduğunu anlayabilirsiniz.

İlk programımız Advanced Renamer. Bu program, birden fazla dosyayı yeniden isimlendirmek için geliştirilmiş Windows uygulamasıdır. Üstelik bu işlemi bir kerede gerçekleştiriyor. Ayrıca, program çok iyi organize edilmiş sağlam arayüzü ile kolaylıkla dosya ve klasörlerin bütününü istenilen klasör içerisine taşıyabiliyor. Toplu bir şekilde dosya ya da klasör adlandırması yapmanız gerekirse, Advanced Renamer programı bu ihtiyacınızı fazlasıyla görecektir.

RenameMan: Birçok dosya veya klasörü tek seferde yeniden isimlendirmenize imkan sağlayan bir programdır. Sadece bu görevi yerine getirmek için hazırlanmış profesyonel bir yazılımdır. Birçok alternatifi olan bu program ile toplu bir şekilde yüzlerce dosyanın ismini değiştirebilirsiniz. Cilt dönüştürme, uzunluk budama, otomatik numaralandırma, oto-text, dizi değiştirme, uzantı değiştirme ve özel numaralama gibi dosya adlandırma seçenekleri olan program ile hızlıca dosya adlarını değiştirebilirsiniz. Pratiklik ve kolay kullanımının yanında, entegrasyon (Windows gezgini ile) işlevi de olan RenameMan, birçok gelişmiş özelliği ile dosya adlandırma işlemi için akla gelebilecek her şeye destek veriyor.

Rkrenamer: Bilgisayardaki dosyalar üzerinde, toplu bir şekilde yeniden adlandırma işlemi yapabilmek için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz iyi bir program. Sadece birkaç tıklama ile süratli bir şekilde dosya isimlerini değiştiren bu programla, yeni yazılar ekleyebilir, yazıları değiştirebilir, silebilir ya da küçük-büyük harf değişiklikleri yapabilirsiniz. Çok sade, anlaşılır bir arayüz ve sahip olduğu birçok gelişmiş özellikleri ile çalışan Rkrenamer programıyla, dosya adlarını değiştirmek için kullanacağınız filtrelere ilaveten klasörde olan dosyalara anında liste adı vermenizde mümkün. Her bir dosya adına sırayla numara ekleyebilen program, daha düzenli ve temiz bir dosya adı oluşturabiliyor. Bahsettiğimiz bu üç programında kendine has özellikleri mevcut. Başta da belirttiğimiz üzere, tek tek deneyerek kendiniz için en uygun olan programı kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Apple Mac'de Toplu İsim Değiştirme

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN