Coğrafya

Ukrayna Hakkında Bilgi

Ukrayna Hakkında Bilgi

Ukrayna Doğu Avrupa’nın orta kısmında yer almaktadır, güney kısmında Moldovya, Romanya, Macaristan yer alırken kuzey kısmında beyaz Rusya yer almaktadır. Ukrayna'nın çoğunluklu düzlük araziden oluşmaktadır. Yaklaşık olarak % 5’lik kısmı dağlardan oluşur, ülkenin en yüksek kısmı 2061 mt ile Ukrayna Karpatları’dır. Ukrayna da bulunan Dnipro nehri en uzun olan nehirdir ve uzunluğu 2201 km’dir.

Ülke bazı mineraller bakımından oldukça zengindir, bu mineraller içinde tuz, petrol, doğalgaz, demir, kömür yer almaktadır. Ülkenin topraklarının hemen hemen hepsi verimli olan siyah topraktan oluşmaktadır. Ülke bitki örtüsü açısından 30 binden daha fazla çeşide sahiptir. Bu bitkiler medikal amaçlı, avcılıkta, hayvancılıkta kullanılarak değerlendirilmektedir.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir, 2001 senesinde yapılmış olan nüfus sayımı sonrasında ülkede 49,5 milyon insan yaşadığı ortaya çıkartılmıştır. Avrupa’da nüfus bakımından ve yoğunluk açısından 5. Sırada yer alan bir ülkedir. Ukrayna da yaşayan kadınlar erkeklere oranla daha çok yaşamaktadır, ülke nüfusunun yaklaşık olarak % 30 kısmı kırsal bölgelerde yerleşik olarak yaşamaktadır. Kendi halkı dışında Ukrayna da Almanlar, Kırım Tatarları, Ermeniler, Tatarlar, Romenler, Polonyalılar ve Bulgarlar bulunmaktadır.

Ülkede var olan kuralların tamamı devletin anayasası ile belirlenmiştir, anayasaya göre tek bir devlet bulunmaktadır ve ülkede konuşulmakta olan dil Ukraynaca’dır. Ülkede gemi yapımı, ağır sanayi, kimyasal endüstri, petrol-doğalgaz, uçak motoru, makine parçaları, kamyon, traktör, otobüs vb. üretimler yapılır. Ayrıca Ukrayna oldukça güçlü düzeyde bir elektrik üreticisidir. Ukrayna da kullanılmakta olan para birimi Hryvna’dır, birçok ülkede olduğu gibi bu ülkede en çok kullanılan ve bozdurulan paralar içinde Dolar ve Euro yer almaktadır.

Ukrayna da ekmek mutfağın ve yemeğin ana malzemesi içinde yer alır ve içki oldukça yaygındır.

En çok tüketimi yapılan içecekler arasında;

 • Çay
 • Şarap
 • Votka yer almaktadır.

Ukrayna’nın ünlü olan yemekleri arasında ise;

 • Ukrayna’nın en ünlü yemeği ünlü Borç çorbasıdır. Bu çorbada kullanılan ana malzeme kesinlikle pancardır. İsteğe bağlı olarak domates, soğan, patates, salatalık, havuç gibi sebzeler kullanılabilir.
 • Varenyky çok popüler olan iri parçalar yardımı ile doldurulmuş olan bir mantı türüdür. Varenyky kelime anlamı bakımından haşlanmış anlamına gelir. İçine damak tadına göre mantar, lahana, peynir konulabilmektedir.
 • Kievski usulü tavuk da Ukrayna’nın bir başka ünlü yemeği içinde yer alır. Tavuk gögüsünden yapılan bu yemek göğüsün rulo yapılmasından oluşmaktadır ve patates eşliğinde servis edilir.
 • Ülkede soğuğa dayanabilecek olan şalgam, pancar, patates ve lahana fazlasıyla tüketilmektedir.
 • Balık ve tavuk etinde yapılmakta olan katleta adı verilen köftelerde ülkede fazlasıyla tüketilmektedir.

Ukrayna’nın Resmi Tatilleri

 • Yeni yıl - 1 Ocak
 • Rus Ortodoks Christması - 7 Ocak
 • Uluslararası Kadınlar Günü - 8 Mart
 • Easter - 5 Mayıs
 • İşçi Bayramı - 1 Ve 2 Mayıs
 • Zafer Günü - 9 Mayıs
 • Kiev Günü - 25 Ve 26 Mayıs
 • Trinity(Teslis) Günü - 23 Haziran
 • Ukrayna Anayasa Günü - 28 Haziran
 • Ukrayna Bağımsızlık Günü- 24 Ağustos

Ukrayna’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

Odessa

Ukrayna Odessa

Odessa özellikle doğal güzellikleri ile dikkatleri çeken bir şehirdir, ülkedeki büyük şehirlerarasında dördüncü sırada yer alır. Ukrayna’ya tatile gelen ziyaretçilerin özellikle tercih ettiği bir bölgedir. Gezilecek yerleri, turları, aktiviteleri ile Odessa ziyaretçilerin gözde mekânlarındandır.

Kiev

ukrayna kiev

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev en büyük şehridir, 3 milyon civarında nüfusu bulunmaktadır. M.Ö 482 yılında inşa edilmiş olan bir şehirdir. Bundan dolayı da tarihi açıdan oldukça önemli olan yerleri bulunmaktadır, bu şehirde gece hayatı oldukça gelişmiştir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra manastırları, açık hava müzeleri ve tarihi katedralleri ile kültürel açıdan oldukça zengindir.

Harkov

ukrayna harkov

Harkov ilginç olan eğlence mekânları ile bilinen bir şehirdir, bu ülkeye gelenler bu şehre uğramadan ayrılmazlar. Harkov şehrinin yaklaşık olarak 1,5 milyon civarında nüfusu bulunmaktadır. Bu şehirde ilginç botanik bahçeleri tarihi müzeler, büyük aquaparklar ve birçok eğlence mekânları bulunmaktadır.

Dnippropetrovsk

Dnippropetrovsk şehrinin 1 milyon civarında nüfusu bulunmaktadır. Tarihi açıdan gezi yapmak isteyen kişilerin uğrak mekânları arasında yer alır. Dinyeper Nehri’nin kıyı kısmında kurulmuş olan şehir doğa güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Donetsk

Donetsk şehri 1 milyon civarında nüfusa sahiptir, tarihi güzellikleri ve eğlence mekânları ile ziyaretçilerin uğrak mekânları arasında yer almaktadır. Bu şehir Shakhtar hakkında kapsamlı olan bir müze bulunmaktadır.

Lviv

Ukrayna’nın Lviv şehri sanat şehri olarak da bilinmektedir. Sanat galerileri, kiliseler, müzeler, katedraller, operalar, tapınaklar ve tiyatrolar bu şehirde yer alır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN