Eğlence

Tarihin Gördüğü En İyi Sihirbazlar Kimlerdir?

Tarihin Gördüğü En İyi Sihirbazlar Kimlerdir?

Başlıklar

Sihirbazlık dünyasında büyük üne sahip olan, yapmış oldukları gösterilerle diğer sihirbazları da hayrete düşüren en iyi sihirbazların kimler olduğunu bilmek ister misiniz? Bu sihirbazlar, İngilizce’ de close-up olarak tanımlanan, masa oyunları ya da yakın sihirbazlık türünün en önemli temsilcileridir. İşte tarihin en iyi sihirbazları;

Harry Houdini

Harry Houdini

İllüzyonizmin veya diğer adıyla sihirbazlığın en büyük ismi “Büyük Houdini”dir. Günümüzde en tanınmış sihirbaz olan David Copperfield, kullanmış olduğu teknolojiye rağmen Houdini ile kıyas dahi edilememektedir. Bu olağanüstü sihirbazın hayatına yön veren en önemli şey, Ruhçulukla olan mücadelesidir. Hayatının neredeyse 10 yılını bu mücadeleye veren Houdi’nin gerçekte bir ruhçu olduğu da belirtilmektedir. Günümüzdeki bazı İllüzyonistler, sırf bu nedenden ötürü ona saygı duymamaktadır. Bu tür sihirbazların yaşantılarının büyük bir bölümü hileden oluştuğu için, kompleksli olmaları doğaldır, fakat Houdini eşsizdir.

George Parker

George Parker

Günümüz sihirbazlığına yeni bir boyut getiren Hollandalı sihirbaz George Parker, sergilediği şaşırtıcı oyunlarla ve yetenekleriyle illüzyona çok farklı bir soluk da getirdi. İlgi çeken hikayelerini güçlü sihirlerine katarak, sahne performansları ve close-up gösterilerinde büyük bir başarı kazanmıştır. Bunun sonucu olarak da, aranan bir sihirbaz ve birçok dinleyiciye sahip konuşmacı olmuştur. Vermiş olduğu seminerlerde “istediğiniz neticeye ulaşabilmek için nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini” özellikle vurgular. Yerel ve uluslararası kanallarda yaptığı gösterilerle birçok dalda ödüller kazanan Parker, Dünyada birçok insanı şaşırtmaktadır.

Shimada

Shimada

Klasik ve zarif bir sihirbaz olan Shimada, Japonyalıdır. Yapmış olduğu Kuş oyunları (Splash) gösterisiyle aşırı derecede ilgi topladı ve efsane haline geldi. Las Vegas’ta (Amerika) gösteri yapan ilk Japon olan Shimada, günümüzün en başarılı sihirbazlarından biridir. Sayısız televizyon performansı olan Shimada’nın özellikle Japonya’da çok büyük bir hayran kitlesi bulunuyor. İlk profesyonel gösterisine 17 yaşındayken çıkmış ve ilk zamanlarında ellerine kramp gelene kadar günde 10 saatin üzerinde çalışmıştır. Henüz 20 yaşındayken (1961), Japon İmparatoru onu bir gösteriye davet edilmişti. İlginç olan şey ise, bu tür gösterilere sadece 60 yaş üzerindeki sihirbazların katılıyor olmasıydı. 2000 yılında Amerika vatandaşı olan Shimada, uzun yıllardır Los Angeles’ta yaşamını sürdürmektedir.

Brett Daniels

Brett Daniels

Dünyanın en büyük ve en ünlü şehirlerinde, güneyden kuzeye, izleyenlere benzeri görülmemiş şovlar sunan bir sihirbazdır. Yapmış olduğu nefes kesen Showlar, ona Roy ve Seigfried’le beraber “Milenyumun en iyi gösterisi” ödülünü aldırdı. Daniels’e sihirbazlık camiasındaki büyük ününü, el çabukluğunda olan hüneri verdi. Gösterilerindeki etkileyicilik ve şaşırtıcılık ona uluslararası yarışlarda “Grand İllüzyon” onur ödülünü de kazandırdı.

David Copperfield

David Copperfield

Henüz 12 yaşındayken gösteri yapmaya başlamış ve her gösterisi için 5$ kazanarak profesyonel bir sihirbaz haline gelmiştir. Copperfield 16 yaşına geldiğinde, Newyork Üniversitesi tarafından kendisine sihirbazlık sanatıyla ilgili ders verilmesi yönünde teklifte bulundu. İlk showlarında Davino ismini kullanan David Kotkin, gösterisinde bulunan bir muhabirin ona “Copperfield” şeklinde seslenmesiyle birlikte bu ismi almıştır. Büyülü Adam (The Magic Man) yapımlarında rol alan Copperfield, sahnede sihirbazlık gösterileri yaptı, dan etti ve şarkılar söyledi.

O dönem sadece 18 yaşındaydı. Bu gösteri ona ileride yapacağı showların şekli hakkında iyi bir fikir vermişti. Resmi ve alışılmış numaralar yerine, her numaranın başlı başına showa dönüştüğü gösteriler hazırladı. Büyülü Adam gösterisi, Copperfield isminin tüm dünyada duyulmasını sağladı. Amerika’nın ünlü televizyonu ABC David’e reklamlarında oynaması için teklif yaptı ve bu olay onun için artık bir dönüm noktası oldu.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN