Teknoloji

Radar Nedir, Nasıl Çalışır, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Radar Nedir, Nasıl Çalışır, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Radyoelektrik dalganın engelin üstüne çarparak yansımasından faydalanılması ile engellerin uzaklıklarını ya da konumlarını saptamaya yarayan alettir. Radar gerekeli olan işlevlerini radyoelektrik dalgaların yardımları ile almaktadır, bu şekilde o alanda bulunan bölgelerin uzaklıklarını, hızlarını saptama görevi üstlenir. Radarlar en zor ve kötü olan hava koşullarından bile etkilenmez, bu tarz durumlarda bile kesin ve en sağlıklı bilgilerin kaydını yapar.

Radarın Çalışma İlkesi Nedir?

Radarın çalışma ilkesi tamamen cisimlerin radyoelektrik dalgalarını yansıtma ilkesine dayanmaktadır. Vericilerin tamamı yayımların kısa süreli olan mikro saniyelik olan dalgalar yayımlamaktadır, yayımlanan bu dalgaların frekansları ise yüksek düzeydedir. Engellerin uzaklıklarının saptanması ile alakalı veriler dalgaların yayınımı ile alınması arasında bulunan zaman içinde ölçülmektedir.

Kapalı bir alanda ya da yüksek bir yerde bağırıldığında etrafa vuran sesler tekrardan bizlere geri döner, radarlarda buna benzeyen bir mantık ile çalışmaktadır. Radarlarda yer alan vericiler yükse hızlar ile hareket etmekte olan radyo dalgaları göndermektedir. Örneğin bir arabaya çarpar, geri döner ve antene veya radar çanağına yansıma yapar. Antenler çarpan dalgaların alıcıya gitmesine olanak sağlar, alıcılar gelen dalgaları tamamını elektrik sinyaline çevirir. Bu sayede gerekli olan bilgilerin toplanması sağlanmaktadır.

Büyük olan uçaklarda çevresinde var olan uçakların tespit edilmesi amaçlı radarlar yer alır. Ayriyeten bu radarlar havada oluşabilecek olan olumsuz durumların ekrana yansımasına olanak sağlamaktadır. Gemilerde de radar yer alır, bu radarlar su yüzeyinden radyo dalgaları yayar.

Radar

Radarlar Hangi Alanlarda Kullanılır?

  • Araçların hız sınırlarına uyuması için kullanılırlar, bu insan hayatı için önemli olan bir detaydır. Gelişen teknoloji sayesinde araçlar için kullanılan radar teknolojisi ile birlikte farklı izleme ve takip yöntemleri bulunur.
  • Askeri alanda birçok gemide radar kullanılır.
  • Ticari amaçlı gemilerde radar kullanılır.
  • Denizcilikte kullanılmakta olan radarlar sağlamış olduğu kolaylıklar sayesinde bu sektörün yapı taşı haline gelmiştir.
  • Havacılık alanında da radar kullanımından yardım alınmaktadır. Özellikle askeri, uzay teknolojisi, astronomi, meteoroloji ve uçaklarda radarlar vazgeçilmez olan kolaylıklar sağlamaktadır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN