Teknoloji

Programlama Dilleri Nelerdir? Alt, Orta ve Üst Seviye Programlama Dilleri

Programlama Dilleri Nelerdir? Alt, Orta ve Üst Seviye Programlama Dilleri

Programlama için kullanılmakta olan diller bilgisayarların işlemleri nasıl yapası gerektiği hakkında komutlar verir. Programlama dilleri sayesinde bilgisayarlar daha hızlı bir şekilde işlem yapmaktadır, günümüzde 2500’den daha fazla programlama dili bulunmaktadır. Programlama dilleri üç sınıf altında incelenmektedir;

  • Alt seviye programlama dilleri
  • Orta seviye programlama dilleri
  • Yüksek seviye programlama dilleri

Alt Seviye Programlama Dili

Assembly programlama dili: karmaşık olan programları yazmak adına kullanılmakta olan düşük seviyesi bulunan bir dildir. Karmaşık olan makine yapılarını alfabetik ifadeler ile değiştirir ve düşük bir yazılımın ortaya çıkmasına olanak sağlar.  Assembly programlama dili karmaşık olan makinelerin dillerini sayısal şekilde ifade etmeye de olanak sağlamaktadır. Bu programlama dilinin asıl amacı kısa zaman içinde çok iş yapmaktır, geçmiş dönemde sıklıkla kullanılan Assembly programlama dili şu günlerde sık tercih edilmez.

Orta Seviye Programlama Dili

C Programlama dilleri; C programlama dilleri günümüzde en sık kullanılan ve tercih edilen diller arasında yer alır. Microsoft Windows ve benzeri birçok programın yapılmasında bu dillerden yararlanılmıştır. Bu dillerin birçoğu ANSI C standardına uygun şekilde yazılmıştır. C programlama dilleri yardımı ile orta ve yüksek programlama yapma imkânı bulunmaktadır.

programlama dilleri

Üst Seviye Programlama Dili

Basic; bu üst düzey olan bir programlama dilidir ve ABD’de geliştirilmiştir. Günümüzde farklı çeşitleri bulunur, hızlı ve etkin olan programlama dilleri kullanılır. Diğer programlamalara göre daha kolay ve etkin şekilde öğrenilebilir, bundan dolayı yeni başlayacak olan kişiler için oldukça uygundur. Üst seviye olan nesne tabanlı ve görsel programlama dilidir. Windows’un belirli olan bölümleri Visual Basic ile yazılmıştır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN