Coğrafya

Portekiz Hakkında Bilgi

Portekiz Hakkında Bilgi

Avrupa’nın Güney uç kısmında yer alan Portekiz, İber Yarımadasında yer almaktadır. Etrafında Atlas Okyanusu ve İspanya bulunur. Portekizde kullanılmakta olan resmi dil İspanyolca ve Portekizce’dir. Ülkenin yaklaşık olarak % 95’lik kısmı Kataliktir, geri kalan kısmı ise Musevi, Müslüman ve Protestan’dır. Toplum laiklik ile ayrılmış ve din ile devlet işleri de laiklik ile ayrılmıştır. Yaşayan kişiler din seçimlerinde özgür kılınmıştır ama toplumun çoğunluğu Katolik2tir. Tarihi açıdan oldukça eskilere geçmişinden kaynaklı olarak Katolik Kilisesi’si toplum üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Ülkenin para birimi Euro’dur.

Portekiz’de Akdeniz iklimi egemendir, kış ayları yağışlı ve ılık geçerken, yaz ayları oldukça sıcak ve kurak şekilde geçer. Ülkede iklim açısından değişkenlikler çok fazla görünmez ama güney kısım genelde kuzey kısma göre daha kurak ve daha sıcaktır. Ülkenin kuzey kısmında meşe, kestane ve öam ormanları bulunur, zeytinler ise ülkenin hemen hemen her yerinde bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin bitki örtüsü açısından maki toplukları ile doludur.

Hayvancılık ve tarımsal verim oldukça düşük olduğundan dolayı, pazarlama olanakları oldukça düşüktür. Kuzey kısmında bulunan çiftlikler küçük olan aileler tarafınca bölünmüştür. kurufasulye, patates, pirinç, yulaf, mısır, çavdar ve buğday yetiştirilmekte olan meyve ve sebzelerin içinde yer alır. Portekiz dünya çapında altıncı büyük şarap üreticisidir ve ülkenin % 6’lık kısmını bağlar oluşturmaktadır. Zeytinliklerden üretilmekte olan zeytinler genelde güney kısımda üretilir, güney kısımda turunçgillerinde üretimi yapılmaktadır. Ayrıca ülkede yapılan mantar üretimi geçim kaynağı açısından büyük bir önem taşır.

Ülkede bulunan havyaların toplamı 11 milyon civarındadır ve eşek, at, keçi, koyun ve sıgır yetiştiriciliği yapılır. Yapılan balıkçılık ülke açısından büyük bir döviz kaynağıdır, en çok avlanmakta olan balık türleri içinde sardalya ve morina yer alır.

Portekiz

Portekiz’de enerji üretiminin yaklaşık olarak % 53’lük kısmı hidroelektrik santrallerinden elde edilmektedir.  Endüstri açısından mobilya, seramik, kâğıt, yapı gereçleri, kimya, yapay gübre, işleme, çelik, petrol arıtma önemli olan sektörler arasında bulunmaktadır.

Portekiz Mutfağı

Portekiz’de balık ürünleri, deniz ürünleri, et, ekmek, patates, pirinç kullanılarak yapğılan yemeklerden oluşmaktadır. Portekizliler özellikle Morina balığından yapılmış olan yemekleri tüketmeyi fazlasıyla severler. Bacalhau adı verilen yemekleri yılın hemen hemen her günü farklı şekilde pişirilere tüketilmektedir. Bacalhau à Gomes de Sá en, Bacalhau à Brás ve Pastéis de Bacalhau pişirilen en popüler ve en çok sevilen tarifler içinde yer almaktadır. Hamur işleri ülke çapında oldukça yaygın şekilde tüketilmektedir. Lizbon bölgesinde Aveiro’nun Ovos-Moles ve Pastéis de Nata isimli olan kekler ve tatlılar oldukça meşhurdur. Portekizin kendine özgü olan yemeği Porto’nun Francesinha ’sıdır.

Portekiz’de üretilmekte olan şaraplar Romalılardan bu yana kadar dış ülkelere gönderim yapılmaktadır. şarapseverler tarafından tüketilmekte olan birçok Portekiz şarabı ödül almıştır. Tanınmış olan ve dünyanın en iyi şarapları içinde yer alan Portekiz şarapları içinde;

  • Vinho Verde
  • Vinho do Douro
  • Vinho Alvarinho
  • Vinho do Alentejo
  • Vinho da Bairrada
  • Vinho do Dão
  • Setúbal’ın Moscatel
  • Favaios yer almaktadır.

Portekiz’de Gezilecek ve Görülecek Olan Yerler

Aliados Meydanı

Aliados Meydanı’nın iki tarafında da trafik işlemektedir ve burası birçok kişi tarafından yaşam alanı olarak bilinir. Tarihi dokusu ve keyifli yanları ile ziayretçilerin ilgisini çeken bir yerdir. Burada bulunan meclis binası sadece ayın ilk Pazar günü ziyarete açıktır.

Ribeira Bölgesi

Ribeira Bölgesi UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır ve Porta’nın en önemli yeridir. Douro denizi kenarında yer alan Ribeira renkli evleri, restoranları, kafeleri, hediyelik eşya dükkanları ile ziyaretçilerine keyfili zamanlar sunmaktadır.

Bolhao Market

Bolhao market ülkede bulunan en büyük kapalı pazardır ve bu pazarda aklınıza ne gelirse kolaylıkla bulabilirsiniz. Ülkeye özgü olan lezzetleri tadabilir ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Katedral

Porto Katedralı, yüzyıllar öncesinden gelen tarihi izleri taşımaktadır, haftanın belli, günlerinde ve belli saatlerinde açık olan katedralle giriş ücretsizidir.

Portekiz

Clerigos Kulesi

Clerigos Kulesi haftanın her günü açık ve belli bir ücret karşılığında ziyaret edilebilmektedir. Kuleye 240 basamak ile çıkılabilir ve 76 metre yüksekliği bulunur. Buradan Porto manzarasını kolay bir şekilde izleyebilir ve güzellikleri ayaklarınızın altına alabilirsiniz.

Sao Francisco Kilisesi

Sao Francisco Kilisesi 14. Yüzyılda bu yana gelmiş olan muhteşem altın sarısı işlemeleri kendine hayran bırakmaktadır. Kilise tarihi dokusu ile kendine hayran bırakmaktadır.

Serralves Museum

Mimar Jacques Greber tarafından yapılmış olan parkın içinde bir müze yer almaktadır. Bu müze mükemmel bir sanat eseridir.

Sao Bentı Tren İstasyonu

Sao Bentı Tren İstasyonu devasa olan bir sanat eseridir, burada 20.000 fazla mavi Çini bulunmaktadır. Çinilerde bulunan resimlerden en büyükleri şehri simgelemekte olan resim, kral ve kraliçedir.

Crystal Place Gardens

Crystal Place Gardens Nisan ve Ekim aylarında ücretsiz şekilde ziyaret edilebilmektedir. İsmini sarayda bulunan bahçelerden almıştır ve şehrin manzarasını izlemek için oldukça uygun olan bir yerdir.

Foz

Atlantik Okyanusunun kıyı bölgesinde bulunan Foz 83 hektarlık şehir parkının hemen bitim kısmında Gonçalvez Zarco meydanında bir akvaryum bulunmaktadır. Ayrıca zamanında savunma maksadı ile kurulmuş olan Quijo Kalesi kenarlarında cafeler, restoranlar, plajlar bulunmaktadır.

Lello Kitapçısı

Porto’da bulunan bu kitapçıya her ziyaretçinin mutlaka gitmesi gerekir. Gotik bir bina içinde yer alan kitapçıda ilginç olan merdivenleri kesinlikle dolaşmak gerekir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN